Thursday, 16 September 2021
Maqedoni 16.09.21 | 22:09

Halili: “Ballkani i Hapur” nuk është punë produktive

Është normale që secili vend të kujdeset për interesat e veta dhe të ndërtojë politikën e vet, tha Muhamed Halili, Kryetari i Shoqatës së Këshillit të Ambasadorëve të Politikave të Jashtme dhe Ndërkombëtare, në “24 Analiza” në lidhje me refuzimin e idesë së një “Ballkani...

Lajme 16.09.21 | 21:17

Kurti flet për marrëveshjet që u nënshkruan me Maqedoninë e Veriut

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se marrëveshjet e nënshkruara sot ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut, në mbledhjen e parë të dy qeverive, do të lehtësojnë jetën e qytetarëve të të dyja vendeve. “Kjo mbledhje e parë është shprehje e vullnetit për të shënuar...

Maqedoni 16.09.21 | 21:00

Bytyqi: Është përmirësuar standardi i jetesës në Maqedoni

Standardi i jetesës është dyfishuar në vitet e fundit, tha zv. kryeministri i ngarkuar për Çështje Ekonomike, koordinimin me departamentet ekonomike dhe investimet Fatmir Bytyqi, përcjell Telegrafi Maqedoni. Ai përmendi rritjen e pagës minimale në raport me shportën e konsumatorit. “Në...

Maqedoni 16.09.21 | 20:50

Avokati i Popullit: Protokollet shëndetësore vështirë të zbatueshme në shkolla

Në adresë të Avokatit të Popullit kanë arritur shumë ankesa nga prindërit e nxënësve që ndjekin mësimin me prezencë fizike. Sipas kreut të këtij institucioni, Naser Ziberi, shumica e parashtresave kanë të bëjnë me mungesën e hapësirës ku nxënësit zhvillojnë mësimin, mungesa e...

Maqedoni 16.09.21 | 20:00

Maqedonia dhe Kosova nënshkruan Marrëveshje për Bashkëpunim në fushën e Diasporës

Ministri i Punëve të Jashtëm, Bujar Osmani dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla Schwarz sot nënshkruan Marrëveshje për Bashkëpunim në fushën e Diasporës. Marrëveshja u nënshkrua gjatë seancës së përbashkët qeveritare mes Republikës së Maqedonisë...

Maqedoni 16.09.21 | 19:56

Regjistrohen 28 viktima dhe 557 raste të reja me coronavirus në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë njofton se në në 24 orët e fundit janë kryer 3.885, ndërsa janë regjistruar 557 raste të reja me coronavirus. Më shumë raste ka në Shkup-268, Kumanovë-39, Veles-29. Instituti për Shëndet Publik sot ka regjistruar 572 pacientë të shëruar nga coronavirusi. Janë...

Bota 16.09.21 | 12:51

Walid al-Sahrawi është vrarë nga forcat franceze, tha Macron

Franca ka thënë se ushtria e saj e ka vrarë udhëheqësin e grupit ekstremist Shteti Islamik në Sahara. Presidenti i Francës, Emmanuel Macron tha se Adnan Abu Walid al-Sahrawi “u neutralizua nga forcat franceze”. “Ky është një sukses tjetër i madh në luftën tonë kundër grupeve terroriste...

Maqedoni 16.09.21 | 12:15

Maqedoni: Janë regjistruar mbi 711 mijë qytetarë

Enti Shtetërorë për Statistika njofton se përfshi ditën e djeshme janë regjistruar gjithsej 711.418 qytetarë, 221.268 amvisëri dhe 297.085 banesa. Regjistrimi i Popullsisë dhe Amvisërive në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka nisur me pesë shtator ndërsa do të realizohet deri më 30...

Maqedoni 16.09.21 | 12:12

Visar Ganiu:”Tingujt e Çarshisë ngrohu shpirtrat e të gjithë të pranishmëve”

Nën qiellin e hapur në Kurshumli Han, sonte bashkë me Kryetarin e Komunës së Çairit Visar Ganiu, hapëm Manifestimin tradicional “Tingujt e Çarshisë”, me galla koncertin e tre Tenorëve: Josif Gjipali, Kastriot Tusha dhe Mustafa Ymeri, nën udhëheqjen e dirigjentëve Isak Shehu dhe Edon...

Maqedoni 16.09.21 | 12:10

Davidkovski: Të ndryshohet ose të ulet numri I komunave, por edhe të ketë ndarje të komunave rurale dhe urbane

Borçe Davidkovski, profesor universitar tha që duhet të ndryshohet ose të ulet numri I komunave por edhe të ketë ndarje të komunave rurale dhe urbane. “Mendojë se duhet të ndryshohet ose ta ulim numrin e komunave ose tashmë kemi ndarje të komunave rurale dhe urbane, edhe në Ligjin e Vetëqeverisjes...

Maqedoni 16.09.21 | 10:46

Sela: Bashkë me VMRO-në do ta fitojmë Tetovën

Kreu i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela me super optimizmin e tij politik jo vetëm që do ti “fitojë” të gjitha komunat siç tha edhe vetë, por edhe njërin ndër qytetet më të rëndësishme , atë të Tetovës shkruan Tetovasot. Një një emision televiziv kreu i opozitës shqiptare...

Maqedoni 16.09.21 | 10:41

Simovski: Spekulimet për regjistrimin e bullgarëve janë çmenduri, asnjë person nuk i di të dhënat e mbledhura deri tani

“Tempi i regjistrimit është më mirë se sa e kemi pritur. Mesatarisht rreth 100 mijë njerëz në ditë regjistrohen”. Kështu tha drejtori i Entit Shtetëror të Statistikave Apostoll Simovski, në emisionin “Utrinski Brifing”. Ai informoi se regjistrimi zhvillohet çdo kund dhe se nuk ka...

Maqedoni 16.09.21 | 10:39

Zaevi i përgjigjet Selës: Duhet të tregosh “pse” duhet të dorëhiqem, sepse ndryshe tregon dëshirë për pushtet

I pyetur nga TV21, kryeministri Zoran Zaev i është përgjigjur liderit të Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela i cili dje në Click Plus tha se për shkak të tragjedisë në Tetovë duhet të japë dorëheqje edhe kryeministri. “Nuk kam ndonjë koment shtesë vetëm do të them se është i...

Shkup 16.09.21 | 09:50

Shkup: MPB vazhdon me gjobitjen e shkelësve të rregullave në trafik

Ministria për Punë të Brendshme informon se dje (15.09.2021) kanë vazhduar me kontrollet e intensifikuara në trafik. Nga MPB thonë se gjithsej kanë shqiptuar 231 gjoba në territorin e qytetit të Shkupit, duke përfshirë 66 sanksione për vozitje më të madhe se shpejtësia e lejuar, 13 për...

Maqedoni 16.09.21 | 09:49

Shilegov: Askush nuk do të përjashtohet nga procesi i decentralizimit

Kryebashkiaku i Shkupit i ftuar në emisionin “Magazina Ekonomike” tha se askush nuk do të përjashtohet nga procesi i decentralizimit, ose nga i gjithë hartimi i decentralizimit. “Teksti që po hartojmë është i gjithi transparent dhe i qasshëm për publikun”, tha Shilegovi. Sipas tij,...

Maqedoni 16.09.21 | 09:46

Sela: Lejet për kazino i jep ministri Fatmir Besimi

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela në emisionin “Click Plus” në TV21, ka folur në lidhje me situatën politike në vend dhe zgjedhjet e ardhshme lokale. Në lidhje me akuzat e BDI-së se Arben Taravari nuk i mbyll kazinotë në Gostivar, Sela tha se lejet për hapjen e kazinove...

Maqedoni 16.09.21 | 09:45

Sot mbahet seancë e përbashkët qeveritare mes Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Qeveria e Republikës së Kosovës sot do të mbajnë seancën e parë të përbashkët qeveritare, që do të udhëhiqet nga kryeministri Zoran Zaev dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Para nisjes së seancës së përbashkët do të ketë ceremoni...

Maqedoni 16.09.21 | 09:44

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedonin e Veriut do të jetë stabil. Në pjesën lindore të vendit do të ketë kushte për reshje të shiut. Gjithashtu do të fryjë erë e lehtë nga drejtimi veriperëndimor. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 6 deri 14 gradë celcius, ndërsa ato maksimale do të jenë në...