Tuesday, 18 May 2021
Maqedoni 18.05.21 | 16:18

U prezantua platforma për zbatimin e “Vulës për turizëm të sigurt” dhe protokollet për udhëtime të sigurta në Maqedoninë e Veriut

„Ministria e Ekonomisë, që në fillim të vitit aplikoi dhe arriti të marrë autorizimin për implementimin e Vulës së sigurisë dhe protokolleve për udhëtim të sigurt nga Këshilli Botëror i Turizmit dhe Udhëtimit (WTTC). Me marrjen e kësaj vule të sigurisë ne si Ministri e Ekonomisë...

Maqedoni 18.05.21 | 15:25

Vaksinohet Pendarovski: Kam mundur ta marr vaksinën para një muaji, por kam vendosur të pres

Presidenti i shtetit Stevo Pendarovski, sot është vaksinuar kundër sëmundjes COVID-19, me vaksinën kineze “Sinopharm”. Pas marrjes së vaksinës, ai tha se ka pasur mundësi që të vaksinohet para një muaji, por ka vendosur të presë. “Terminin për vaksinim e kam marrë para dy ditësh....

Shkup 18.05.21 | 15:22

Shkupi pret nga Lisbona të zhbllokojë procesin eurointegrues të vendit

Shpresat për zhbllokimin e negociatave për anëtarësim me BE-në, Shkupi i mbështet në presidencën portugeze. Edhe pse kryediplomati, Bujar Osmani ditë më parë paralajmëroi aktivitet diplomatik për ta zgjidhur kontestin dypalësh me Sofjen, sot Zv/kryeministri, Nikolla Dimitrov tha se këtë...

Maqedoni 18.05.21 | 15:21

Diplomati rus shpallet person i padëshiruar në RMV

Ministria e Punëve të Jashtme, në pajtim me nenin 9 nga Konventa e Vjenës për Marrëdhënie Diplomatike, vendosi të shpall një diplomat të Ambasadës së Federatës Ruse si person të padëshiruar në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Në këtë drejtim, më 14 maj 2021, në hapësirat e...

Ekonomi 18.05.21 | 15:00

Këtë javë do të bëhet shpallja për vauçerët për turizëm në Maqedoni

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi ka deklaruar se thirrja për vauçerët për turizëm vendor është gati dhe i njëjti do të publikohet gjatë javës. Ai ka thënë se sektori për turizëm gjatë ditës do ta dorëzoj deri tek Odat Ekonomike për t’i dhënë komentet e fundit. “Pasi të...

Maqedoni 18.05.21 | 14:58

Maqedoni: Dje janë vaksinuar mbi nëntë mijë persona, gjithsej mbi 170 mijë qytetarë e kanë marrë vaksinën

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se procesi i vaksinimi është duke u zhvilluar pa pengesë. Sipas tyre, interesimi për vaksinimin për çdo ditë është duke u rritur, ndërsa numri i atyre që kanë shprehur dëshirë për vaksinim është 376.987. Në pikat e vaksinimi përfshirë ditën...

Maqedoni 18.05.21 | 14:30

Zaev në Bruksel, takohet me Borel dhe liderët nga Ballkani perëndimorë

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev sot udhëton për Bruksel ku sonte, me ftesë të nënkryetarit të Komisionit Evropian dhe përfaqësues i lartë për politikë të jashtme dhe të sigurisë të BE-së Zhozep Borel, do të merr pjesë në darkën e përbashkët...

Maqedoni 18.05.21 | 14:03

Në repartet infektive në Maqedoni mjekohen 457 pacientë pozitivë me coronavirus

Në repartet infektive në vend mjekohen gjithsej 457 pacientë pozitivë ose të dyshuar për coronavirus, nga të cilët 264 në spitalet nëpër vend dhe 193 në repartet infektive në kryeqytet. Në kovid qendrat ka rreth 680 shtretër të lirë, informojnë nga Ministria e Shëndetësisë. Për...

Maqedoni 18.05.21 | 13:22

Qeveria e RMV-së jep mendim negativ për një njësi zgjedhore

Qeveria ka dhënë mendim negativ për propozim ligjin për ndryshime dhe plotësime në Kodin Zgjedhor me të cilën vendi duhet të bëhet një njësi zgjedhore dhe në këtë mënyrë partitë e vogla të kenë më shumë mundësi për më shumë vende nëse veprojnë si të pavarur. Propozimi për...

Shkup 18.05.21 | 13:01

ÇAIRI edhe me një rrethrrotullim bashkëkohor

Kërkesa e kahmotshme e Komunës së Çairit po bëhet realitet nga Qyteti i Shkupit. Këto janë pamje nga aktivitetet e punës për ndërtimin e rrethrrotullimit në rr. “Ferid Murad” në komunën tonë, të cilat po i realizojmë bashkë me Qytetin е Shkupit! Shumë shpejt Çairit po i shtohet...