Friday, 22 January 2021
Maqedoni 22.01.21 | 21:26

AAK certifikohet si parti, por jo edhe lista e kandidatëve

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) është certifikuar si parti politike me 11 vota ‘për’ në KQZ. Ndërsa lista e tyre me kandidatët nuk është certifikuar. Si rezultat i mungesës së zëvendësimit të kandidatëve të deputetëve që kanë pasur probleme me ligjin në tri vitet e fundit,...

Maqedoni 22.01.21 | 21:24

“Ministër” profesioni më i paguar në Maqedoni: Zaev, Spasovski dhe Shahpaska me rrogat më të larta

Qeveria i publikoi pagat e kabinetit të kryeministrit Zoran Zaev. Pagën më të lartë e merr kryeministri Zoran Zaev, paga themelore e të cilit është 78 840 denarë, dhe duke ia shtuar stazhin 22 vjeçar paga e tij është 87 813 denarë. Në vendin e dytë është Ministri i Brendshëm Oliver...

Bota 22.01.21 | 21:19

“A ka jetë pas vdekjes?” Multimilioneri ofron 1 milion dollarë kush e gjen përgjigjen

Një multimilioner nga Las Vegas, ofron 1 milion dollarë shpërblim për të gjetur përgjigjen e pyetjes: A ka jetë pas vdekjes? Robert Bigelow, 75 vjeç, i cili është pronari i “Budget Suites” në Amerikë, në muajin qershor themeloi Institutin Bigeloë për studimin e vetëdijes. Ai njoftoi...

Bota 22.01.21 | 20:29

Greqia rihap gjimnazet më 1 shkurt

Tani është zyrtare, në datë 1 shkurt në Greqi do të rihapen gjimnazet, të cilat u mbyllën në 7 nëntor. Përjashtim do të bëjnë shkollat e mesme që ndodhen në zonat “e kuqe” për shkak të koronavirusit. “Pandemia nuk e ndalon edukimin. Sot kalojmë në hapin tjetër, hapjen e shkollave...

Maqedoni 22.01.21 | 18:21

307 raste të reja me koronavirus në Maqedoni, mbi 90 mijë nga fillimi i pandemisë

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 1 854 testime dhe prej tyre 307 kanë rezultuar pozitivë. Sot, Instituti i Shëndetit Publik ka njoftuar se janë shëruar 658 pacientë, ndërsa numri i viktimave mbetet ende i lartë ku vetëm sot janë shënuar 14 viktima. Numri...

Bota 22.01.21 | 14:23

Zonja e Parë e SHBA, kush është bashkëshortja prej 40 vitesh e Joe Biden

Joe Biden mori të mërkurën zyrtarisht detyrë si president i 46-të i SHBA-ve. Ai nuk është një figurë e panjohur për amerikanët pasi dikur ishte Nënpresident i Shteteve të Bashkuara. Por jo të gjithë dinë shumë për familjen e tij përfshirë këtu dhe bashkëshorten, Jill Biden. Jill...

Ballkan 22.01.21 | 14:22

Braktisi djalin pas lindjes, bëhet e gjallë nëna biologjike e 5 vjeçarit: Më kanë p*rdhunuar 5 persona

Pak ditë më parë në emisionin “Shqipëria Live”, Elvira dhe Elez Dungaj, treguan se si kanë rritur një fëmijë që 3-ditësh e deri tani, që ua la në shtëpi një vajzë e re 18-vjeçe. Nëna biologjike e djalit është Esmeralda Kamena, e cila sot tregoi jetën e saj të vështirë dhe...

Bota 22.01.21 | 14:03

BE a do të aplikoj COVID ‘pasaportat’ për udhëtim?

Me mbylljen e kufijve, Bashkimi Evropian dhe tregu i brendshëm do të ishin zhytur përsëri në kaosin e një viti më parë. Në vend të kësaj, Brukseli ka vendosur për koordinimin e masave të udhëtimit, por jo për të ndërmarrë udhëtime jo thelbësore. Kjo do të zhvillohet në javët e...

Ekonomi 22.01.21 | 13:58

Nga mesnata ulen çmimet e derivateve të naftës

Nga sonte në mesnatë çmimet me pakicë të benzinës EURO SUPER BS-95 dhe EURO SUPER BS-98, si dhe EURO DIESEL (DE V) ulen për dy denarë për litër në krahasim me çmimet e shitjes me pakicë të përcaktuara me vendimin e datës 18.01.2021. Çmimi me pakicë i vajit ekstra të lehtë shtëpiak...

Maqedoni 22.01.21 | 13:47

Kush nuk regjistrohet, dënim deri 5 vite burg!

Regjistrimi i popullatës, amvisërive dhe banesave në Maqedoni të Veriut do të zbatohet prej 1 deri më 21 prill të këtij viti, ndërsa për realizimin e tij do të përgatitet metodologji dhe dokumente të tjera shoqëruese. Vendimi përfundimtar për mbajtje të regjistrimit në vend, i pari...

Skena 22.01.21 | 12:53

Shtyhet prapë premiera e filmit të ri të James Bondit

Premiera e filmit të ri James Bond u shty për herë të tretë, për shkak të pandemisë së koronavirusit. Filmi “No time to die” (“Nuk ka kohë për të vdekur”) është shtyrë tashmë dy herë, por do të jepet në të gjithë botën më 8 tetor, thuhet në një njoftim të publikuar në...

Maqedoni 22.01.21 | 12:41

Nuk ka prezencë të variantit britanik të Covid-19 në vend, tha Filipçe

Rezultatet e analizave që janë bërë në laboratorin e ASHAM kanë treguar se tek ne nuk ka mutacion të koronavirusit, të ngjashëm me variantin që u shfaq në Britani të Madhe, njoftoi ministri Venko Filipçe.   Në lidhje me: Variant i ri i virusit korona, edhe në vendin tonë “I njëjti...

Jetë 22.01.21 | 11:55

“Aq e lehtë ta joshësh, aq e vështirë ta mbash” këto janë shenjat që arrijnë ta bëjnë zap Ujorin

Të lindurit nga 21 janari deri më 18 shkurt janë njerëzit me imagjinatën më të zhvilluar, që do të njihni ndonjëherë, dhe të etur për dije si askush tjetër. Lexoni më shumë për të duke klikuar Zyrtarisht në sezonin e Ujorit; tiparet pozitive dhe ato negative të shenjës së ajrit. E...

Kronika e zezë 22.01.21 | 11:50

MPB: Është ndërprerë një kanal ndërkombëtar për transportimin e lëndëve narkotike në Maqedoni

Nga MPB njoftojnë se dje kanë ndërprerë një kanal ndërkombëtar për transportimin e lëndëve narkotike. “Më 21 janar 2021, Departamenti i Policisë Kriminale, Sektori për Trafikim të Paligjshëm të Drogave, Armëve dhe Substancave të Rrezikshme, në bashkëpunim me Departamentin e Operacioneve...

Jetë 22.01.21 | 11:35

Dieta më e mirë për 2021-n; për të humbur peshë në mënyrën më të shëndetshme

Dieta Mesdhetare në bazë të studimeve të bëra ka treguar që mund t’ju mbrojë nga sëmundjet e zemrës, diabeti dhe obeziteti. Sipas kësaj  diete ju mund të konsumoni  shumë perime, fruta, drithëra integrale, vaj  ulliri (yndyrna të shëndetshme), pak peshk dhe mish. Kjo dietë është...

Ballkan 22.01.21 | 11:30

E FUNDIT/ Dëbimi i diplomatit, Rusia kërcënon Shqipërinë

Ministria e Jashtme e Rusisë reagon pas dëbimit të diplomatit rus nga Shqipëria. “Ky është një provokim i qartë që synon përkeqësimin e marrëdhënieve ruso-shqiptare dhe, natyrisht, ky hap jo miqësor nuk do të mbetet pa përgjigje,” tha zv. Ministri i Jashtëm rus. Të enjten, Ministria...

Maqedoni 22.01.21 | 11:27

Greqia vazhdon deri në shkurt ndalesën e hyrjes së shtetasve nga vendet e treta

Vendimi i ri, i zgjatur i Qeverisë greke mbi ndalimin e hyrjes së shtetasve të vendeve të treta në Greqi, si dhe kufizimet në kufijtë tokësorë dhe lidhjet me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, hyn në fuqi sot, një vendim që do të jetë në fuqi deri në 8 shkurt në orën 6 të mëngjesit,...

Futboll 22.01.21 | 11:25

Zyrtare, Milani siguron edhe blerjen e tretë në janar

Fikajo Tomori është lojtar i Milanit, pasi që është depozituar për federim kontrata e mbrojtësit, i cili vjen nga Çellsi në formë huazimi, me të drejtën e blerjes për 30 milionë euro. Lojtari në fjalë bashkohet me “kuqezinjtë” në merkaton e dimrit, pas Meitè dhe Manxhukiqit duke...

Maqedoni 22.01.21 | 11:17

Arrestohet i riu nga Gostivari, konsumonte lëndë narkotike

Mbrëmë rreth orës 01:10, në rrugën ,,APJ (JNA)“ në Gostivar, pjestarët e policisë e SPB Tetovë-Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar, e kanë privuar nga liria 18-vjeçarin O.B. nga Gostivari i cili është takuar duke konsumuar lëndë narkotike, marijuanë informon Tetovasot . I...

Maqedoni 22.01.21 | 10:57

Pse u heshtë kërkesa për ndihmën e FBI-së në rastin “Monstra”?!

Byroja hetimore amerikane FBI ishte kërkuar si opsion për të hetuar rastin e Smilkovës, që kishte ndodhur në prillin e 2012, ku u vranë pesë të rinj maqedonas, ndërsa lidhur me këtë akt të rëndë u dënuan pesë shqiptarë, banorë lokal të Hasanbegut. Kërkesën për praninë e FBI ndër...

Повеќе