Wednesday, 20 January 2021
Skena 20.01.21 | 20:24

“Më kanë dhunuar fizikisht” Melisa trondit teksa tregon për momentet e vështira

Melisa ka tronditur sot në “PërPuthen”, ku ka treguar momentet e vështira në jetën e saj, gjatë kohës që jetonte në Itali, ku tha se ishte bullizuar. Çdo gjë ka ndodhur gjatë kohës që ajo ndiqte shkollën në Itali, ndërsa tha se madje bashkëmoshatarët e saj kanë ushtruar edhe dhunë...

Bota 20.01.21 | 18:51

Joe Biden bën betimin si president i ShBA’së

Demokrati Joe Biden bëri betimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara. “Betohem solemnisht se do ta përmbush me besnikëri detyrën time si president i Shteteve të Bashkuara dhe se do ta ruaj dhe mbroj më së miri Kushtetutën e Shteteve të Bashkuara. Me ndihmo, Zot”, tha Biden, teksa u...

Jetë 20.01.21 | 18:46

Jo 1 po 4 mutacione të Covid-19; Ja cilat janë ato dhe vendet që kanë prekur

Edhe pse thuhet se vaksinat të cilat janë konfirmuar deri më tani funksionojnë dhe për mutacionet e Covidit, ky virus nuk po ndalon së na surprizuari.  Kanë dalë në botë 4 lloje të tjera të cilat janë: B.1.1.7 I shpërndarë në 60 vende të botës, në krye të listës për studiuesit...

Skena 20.01.21 | 18:39

Të gjithë “sy e veshë”, pse Kim dhe Kanye po qëndrojnë në heshtje për divorcin (FOTO LAJM)

Kim Kardashian dhe Kanye West kanë qenë kryefjala e mediave rozë gjatë gjithë kësaj kohe. Është raportuar se ata të dy i kanë dhënë fund marrëdhënies së tyre dhe se tashmë presin që të shkojnë zyrtarisht drejt divorcit. Është mësuar se Kanye ka vendosur që të nisë një jetë...

Maqedoni 20.01.21 | 18:38

Dimitrov: Ju jemi mirënjohës miqve tanë çek për sigurimin e materialeve mbrojtëse për personelin mjekësor

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane Nikolla Dimitrov, në rolin e Koordinatorit Nacional për Ndihmë të Huaj në vend së bashku me Ambasadorin e Çekisë në Maqedoninë e Veriut, Mirosllav Toman dhe Drejtorin e Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, Bekim Maksuti sot prezantuan...

Maqedoni 20.01.21 | 18:00

Carobska: Zbatimi i konceptit të ri do të bëhet në mënyrë graduale në gjashtë vitet e ardhshme

Ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Mila Carovska sot tha se përfundoi afati i dorëzimit të komenteve të Draft-konceptit të propozuar për arsim fillor me postë elektronike. “Pjesa më e madhe e komenteve kanë të bëjnë me atë se duhet të merremi me reforma. Ne konsiderojmë se po lëvizim...

Maqedoni 20.01.21 | 16:51

Korrupsioni mbetet ende i lartë në gjyqësor dhe në prokurimet publike

Korrupsioni manifestohet më së shumti në gjyqësi dhe prokurimet publike, prandaj edhe Institucionet gjatë vitit 2021 duhet të fokusohen pikërisht tek këto dy sfera. Natali Petrovska, nga Koalicioni “Të Gjithë për Gjykim të Drejtë”, tha se që lufta kundër korrupsionit të ketë fillim...

Bota 20.01.21 | 16:43

Bajden inaugurohet sot, Trampi bojkoton ceremoninë

Amerikanët mirëpresin sot një president të ri në Shtëpinë e Bardhë. Joe Biden do të bëjë betimin si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara. Ceremonia e inaugurimit, sipas traditës, do të zhvillohet në shkallët e Kongresit amerikan, në mesditë – sipas kohës lokale. Biden ka mbërritur...

Maqedoni 20.01.21 | 16:39

13 viktima dhe 72 raste të reja me coronavirus në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 793 teste, ndërsa janë regjistruar 72 raste të reja me COVID-19, njofton Telegrafi Maqedoni. Në Shkup-45, Kumanovë-4, Tetovë-4, Gostivar-4, Shtip-4, Kavadar-3, Strugë-4, Kërçovë-1, Sveti Nikollë-1, Negotinë-1, Dibër-1. 13...

Ballkan 20.01.21 | 14:41

Albin Kurtit nuk i lejohet të garojë në zgjedhje

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, nuk është certifikuar për të qenë pjesë e garës për zgjedhjet e 14 shkurtit në Kosovë. Ai do të hiqet nga lista e kandidatëve të LVV-së, kanë bërë të ditur burime të Express brenda Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Kurti është dënuar...

Lajme 20.01.21 | 14:39

Shkupi do të shndërrohet në qytet digjital me ndriçim inteligjent

Telekomi i Maqedonisë ka fituar tenderin nga Bashkia e Shkupit, për prokurimin dhe implementimin e sistemit inteligjent të ndriçimit të qytetit. Marrëveshja është lidhur më 13 janar, ndërsa vlera e parashikuar e prokurimit është 401,200,000 denarë. Në prokurimin publik janë të përfshirë:...

Maqedoni 20.01.21 | 13:43

Kop: Mos dramatizoni me Bullgarinë, zgjidheni korrupsionin

Pyetja nuk është më nëse Maqedonia e Veriut do të bëhet anëtare e BE-së, pyetja është kur do të ndodh kjo, deri atëherë Holanda do të vazhdojë të ndjekë në mënyrë kritike reformat e nevojshme, tha Ambasadori i Mbretërisë së Holandës Dirk Jan Kop në një intervistë për SDK. Ai...

Futboll 20.01.21 | 13:42

Milani nuk ndalet këtë merkato, nis negociatat me yllin e Barcelonës

AC Milani është duke biseduar me Barcelonën për mbrojtësin Junior Firpo dhe shpreson të arrijë marrëveshje për huazimin me mundësi blerje. Sipas Calciomercato, ideja për përforcim është bërë reale dhe tani nuk shihet si i pamundur kalimi i Firpos në “San Siro”. Milani është në...

Maqedoni 20.01.21 | 13:41

Zaev para ambasadorëve të BE-së: Në negociatat me Bullgarinë kemi vija të kuqe

Në hapësirat e Qeverisë dje u mbajt takimi i rregullt vjetor me shefat e misioneve diplomatike të vendeve të BE-së në RMV, në të cilën kryeministri Zoran Zaev i informoi ambasadorët për aktivitetet aktuale dhe më të rëndësishme në procesin e integrimit të vendit në Bashkimin Evropian. Zaev...

Maqedoni 20.01.21 | 12:11

Raporti javor: Ulet numri i rasteve të reja, rritet numri i të shëruarve nga coronavirusi në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se Instituti për Shëndet Publik e ka publikuar raportin javor për gjendjen me coronavirusin në vend. Sipas raportit të ISHP-së për periudhën 11-17 janar, janë bërë 14.111 testime për SARS-CoV-2, ndërsa 2.397 raste kanë rezultuar pozitiv. Rastet...

Jetë 20.01.21 | 12:00

5 Zbulimet e muslimanëve që ndryshuan botën!

Sipas të dhënave historike, në shekullin e 15-të, kafeja u bë pije shumë e famshme tek myslimanët në Jemen, në gadishullin jugor arabik. Legjendat thonë se barinjtë, dikush thotë në Jemen e dikush në Etiopi, kanë vërejtur se dhitë e tyre bëheshin shumë më energjike dhe më nevrike...

Jetë 20.01.21 | 10:37

A është i shëndetshëm uji me gaz? Eskpertët tregojnë të vërtetën dhe nuk është ajo që po mendoni

Uji me gaz mund të jetë një alternativë e mirë në vend të pijeve të gazuara, por a është i shëndetshëm? Ja pse ekspertët thonë se është e rëndësishme të bëni studimet tuaja mbi llojin e ujit të gazuar që blini. Të gjithë e dimë rëndësinë e pirjes së mjaftueshme të ujit për...

Maqedoni 20.01.21 | 10:34

OBRM-PDUKM: Zaevi e la vendin pa vaksina, populli vdes nëpër korridore të spitaleve

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, ka lëshuar akuza në drejtim të pushtetit për mos sigurim të vaksinave kundër coronavirusit. Nga kjo parti thonë se Zoran Zaevi në vend që të punojë, shkon dhe lutet tek fqinjët për vaksina. “Vaksina nuk mori nga Greqia, as nga Bullgaria, ndërsa...

Futboll 20.01.21 | 10:26

Bunjaku: FC Shkupi I Ndërtuar Për Trofe!

Shkëndijës së Tetovës, që në vitet e fundit vazhdimisht lufton për titullin e kampionit, këtë edicion i është shtuar edhe një konkurrent shumë serioz, FC Shkupi. Skuadra nga Çairi këtë edicion synon titullin e kampionit, por realisht nuk e pret mision i lehtë. Fillimisht “bardhekaltërit”...

Futboll 20.01.21 | 10:24

Interi po mendon shkëmbimin Eriksen – Torreira

Interi është duke konsideruar shkëmbimin mes Christian Eriksenit dhe Lucas Torreiras. “Neurazzurët” janë të interesim për transferimin e një alternative të Marcelo Brozovic dhe në ‘radarin’ e tyre së fundmi është Torreira, që është huazim te Atletico. Trajneri Antonio Conte nuk...

Повеќе