Friday, 25 September 2020
Ballkan 25.09.20 | 20:47

Specialja konfirmon arrestimin e Hysni Gucatit dhe transferimin e tij në Hagë

Nga Gjykata Speciale e Hagës kanë thënë se Hysni Gucati, kryetari i OVL UÇK-së, është arrestuar sot nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në bazë të një fletarrestimi dhe urdhri për transferim, të lëshuara nga një gjykatës i procedurës paraprake i Dhomave të Specializuara të Kosovës. “Sipas...

Skena 25.09.20 | 20:45

Mozzik dhe Loredana drejt pajtimit? Fansat kapin këtë detaj

Duket se ka të reja në raportin e Loredanës dhe Mozzikut. Vitin e kaluar, Mozzik dhe Loredana i kanë dhënë fund lidhjes së tyre, por vazhduan të komentohen edhe pasi ndanë rrugët. Dyshja kanë një vajzë, Hanën, e cila qëndron me Loredanën dhe kohë pas kohe vizitohet nga reperi, andaj...

Maqedoni 25.09.20 | 20:41

Zaev-Pahor: Sllovenia vazhdon ta mbështet plotësisht Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Zoran Zaev sot, i shoqëruar nga zëvendëskryetari i angazhuar për luftën kundër korrupsionit dhe krimit, zhvillimit të qëndrueshëm dhe burimeve njerëzore, Ljupço Nikollovski dhe përfaqësues të disa ministrive e priti delegacionin e Republikës së Sllovenisë të udhëhequr...

Maqedoni 25.09.20 | 20:38

Fatime Fetai: Ekspertja e dheut Nikollovska ka përgatitur raport të rrejshëm

Personi ekspert, Snezhana Nikollovska, që ka bërë ekspertizën e dheut për rastin “Monstra” ka përgatitur raport të rrejshëm. Prokurorja Fatime Fetai ia lexoji pjesën e fundit të raportit që ekspertja e kishte përgatitur personalisht dhe e pyeti nëse në raport ka fjalë tepër që janë...

Ekonomi 25.09.20 | 19:42

Cigaret shtrenjtohen me 5 denarë, deri në dhjetor kutitë do të bëhen dygjuhëshe

Edhe më të shtrenjta, edhe dygjuhëshe. Nga dhjetori, cigaret do të kenë çmim të ri dhe një pamje të re. Për herë të dytë këtë vit, ato do të rriten në çmim për 5 denarë, gjë që është bërë një praktikë e rregullt në vitet e fundit, por paketimi i ndryshuar, i cili do të dalë...

Maqedoni 25.09.20 | 19:35

Ndalohen 5 persona për sulmin ndaj policëve në Veles

Dru-prerësit jolegal kanë rrahur brutalisht pesë policë në fshatin Stepanci të Velesit. Për shkak të lëndimeve të rënda, njëri nga policët është në gjendje kritike për jetën, ndërsa të tjerët kanë marrë lëndime trupore. Policia ka arrestuar katër nga të dyshuarit dhe janë identifikuar...

Lajme 25.09.20 | 17:41

Prej të hënën fillon pagesa e pensioneve të shtatorit në Maqedoni

Prej të hënën (28 shtator) fillon pagesa etapore e pensioneve të shtatorit. Ministria e Punës dhe Politikës Sociale informon se pensionet do të paguhen para kohe dhe në mënyrë etapore, me qëllim që të mundësohet mbrojtje më e madhe e pensionistëve në kushte të rrezikut nga pandemia...

Maqedoni 25.09.20 | 17:29

Nëntë viktima dhe 143 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në 24 orët e fundit janë bërë 1504 testime për coronavirus, ndërsa 143 raste kanë rezultuar pozitiv. Prej tyre në Shkup-43, Kumanovë-16, Shtip-4, Prilep-9, Tetovë-6, Strugë-2, Veles-3, Ohër-2, Kavadar-3, Gostivar-6, Gjevgjeli-4, Strumicë-11,...

Maqedoni 25.09.20 | 16:34

Arbër Isaku zgjedhet zëvendëskryetar i Këshillit të prokurorëve publikë

Prokurori Arbër Isaku do të jetë zëvendëskryetar i Këshillit të prokurorëve publikë në dy vitet e ardhshme. Vendimi për zgjedhje të zëvendëskryetarit të Republikës së Maqedonisë së Veriut u soll dje me shumicë të votave. Isaku do të vijë në vendin e zëvendëskryetarit të deritanishëm,...

Maqedoni 25.09.20 | 16:25

Spasovski: Padi penale dhe suspendim për policin nga Manastiri që sulmoi një romë, suspendohet edhe një polic

Është ngritur padi penale kundër një polici nga Manastiri i cili dje e sulmoi brutalisht një rom në Manastir. Ai dhe një koleg tjetër i cili ishte i pranishëm gjatë incidentit do të suspendohen nga puna, publikoi këtë pasdite ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski. “MPB dënon...

Ballkan 25.09.20 | 16:09

Një viktimë dhe 46 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Një i vdekur dhe 46 raste të reja me koronavirus u konfirmuan të premten në Kosovë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njoftoi se rastet e reja pozitive rezultojnë nga testimi i 664 mostrave. Në njoftim po ashtu thuhet se, në 24 orët e fundit, 101 pacientë janë shëruar nga koronavirusi. Kosova...

Maqedoni 25.09.20 | 15:45

Pahor: Konferenca ndërqeveritare të fillojë pa shtyrje, ky është rast të cilin BE-ja nuk guxon ta lëshojë

Konferenca ndërqeveritare të mbahet menjëherë pa shtyrje. Ky është rasti të cilin BE-ja nuk guxon ta humbë, është porosia e padyshimtë dhe e drejtpërdrejtë të cilën e tha sot presidenti slloven, Borut Pahor pas takimit me nikoqirin e tij, presidentin e RMV-së, Stevo Pendarovski. Pahori...

Maqedoni 25.09.20 | 15:31

Grubi paraqet pasurinë e tij milionëshe në fletën anketuese, por me shumë paqartësi?!

Banesë në vlerë prej 100.000 euro në Shkup, dy vetura dhe shumë depozite, ka paraqitur në fletën anketuese zv/kryeministri i parë Artan Grubi njëherit edhe ministër për sistem politik dhe mardhënie mes komuniteteve, transmeton Zhurnal. Grubi në këtë qeveri mori funksionin që për së...

Maqedoni 25.09.20 | 15:26

Konkurs për drejtorët që do t’i emërojë Qeveria

Do të shpallet konkurs për drejtorët e institucioneve që do të emërohen nga Qeveria dhe për anëtarët e bordeve drejtuese dhe mbikëqyrëse, ndërsa ata do të duhet të paraqesin letër motivuese dhe program pune për të qenë në gjendje që në fund të mandatit tyre të vlerësohen për...

Maqedoni 25.09.20 | 15:24

Eksperti në rastin “Monstra”: Ka të dhëna të pasakta në ekspertizën e tokës nga Liqeni i Smilkovës dhe Vrazhivir

Sigurimi i dikurshëm i jashtëm i RTVM-së, tani inspektor për krim të përgjithshëm në SPB Tetovë, Armend Ganiu, sot dëshmoi në rastin “Monstra”, si person i cili në vitin 2012 në ditën e vrasjes në Liqenin e Smilkovës, ka biseduar me të afërmit e tij për të mësuar diçka më shumë...

Sport 25.09.20 | 15:00

Ndeshja kundër Shkëndijës, pse kërkoi Mourinho që të ndërroheshin portat

Jose Mourinho kishte një kërkesë të pazakontë në stadiumin “Toshe Proeski”, të Shkupit.  Para ndeshjes mes skuadrës së tij, Tottenham dhe Shkëndijës së Tetovës, trajneri kërkoi që portat e fushës të ndryshoheshin. Portugezi kishte një arsye të fortë për këtë kërkesë që...

Maqedoni 25.09.20 | 13:11

Zaev: Regjistrimi në prill të vitit 2021, nuk ka anulim

Nuk do të ketë anulim të regjistrimit të popullsisë, ai do të kryet në prill të vitit të ardhshëm, u shpreh i prerë kryeministri Zoran Zaev. “Regjistrimi do të kryet në vitin 2021 dhe pikë. E anuluam në vitin 2020 për në vitin 2021 me kërkesë të opozitës dhe atë para pandemisë...

Jetë 25.09.20 | 12:31

Çfarë e shkakton erën e keqe të gojës dhe ushqimet që e largojnë

Nuk ka gjë më të sikletshme se sa të takosh a të bisedosh me dikë ndërsa duke folur kupton se fryma lëshon një aromë të keqe. Është një problem i sikletshëm që prek të gjithë njerëzit. Paralajmërimi i një sëmundjeje apo komplikimi shëndetësor, ushqimet që konsumoni dhe higjiena...

Jetë 25.09.20 | 12:23

Pse ‘fluturon’ koha në disa ditë, por zvarritet në të tjera? Shkencëtarët zbulojnë përgjigjen

Studiuesit, në raportin e tyre të studimit, zbuluan se kontrasti midis neuroneve të lodhura dhe aktive rezulton në ndryshim ndërsa perceptohet koha. Truri i njeriut është një organ shumë i komplikuar dhe funksionimi i tij luan një rol vendimtar në jetën e çdo individi. Tani, një studim...

Bota 25.09.20 | 12:20

Evropa në alarm nga koronavirusi

Zyrtarët evropianë të shëndetësisë u kërkuan të enjten në Bruksel vendeve anëtare të ndërmarrin hapa për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit në vendet e tyre për të parandaluar rikthimin e masave të izolimit, të cilat ata i konsideruan shkatërruese për ekonominë. Ata thanë...

Повеќе