Wednesday, 12 August 2020
Maqedoni 12.08.20 | 18:55

Të rinjtë në Suedi pavarësohen para moshës 18, në Maqedoni jetojnë me prindërit deri në moshën 32 vjeçare

Sipas të dhënave të fundit të Eurostat, të rinjtë në Maqedoninë e Veriut dhe vendet e rajonit, mesatarisht dalin nga shtëpia e prindërve pas moshës së 30-të. Përveç në Maqedoninë e veriut, e njëjta ndodh edhe në Serbi, Mal të Zi dhe Turqi, ku të rinjtë në këto vende dalin nga...

Shkup 12.08.20 | 16:23

Nga e shtuna faza e katërt e spërkatjes kundër mushkonjave në Shkup

Dezinsektimi me aeroplan (faza e katërt) në zonën e Shkupit, kundër formave të rritura të mushkonjave, do të realizohet më 15 dhe 16 gusht 2020 (e shtunë dhe e diel), në orët e para të mëngjesit, njoftoi Bashkia e Shkupit. Dezinsektimi tokësor (faza e katërt) në zonën e qytetit të Shkupit,...

Maqedoni 12.08.20 | 13:28

Ende nuk ka një marrëveshje për procesin mësimor në shtator

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi, në dalje për media informoi se vazhdojnë konsultimet se si do të zhvillohet mesimi nga shtatori (2020/2021). Ademi thekson se Ministria e Arsimit ka propozuar tre modele për ndjekjen e procesit mësimor.Procesi mësimor me prezencë fizike, online...

Ballkan 12.08.20 | 13:26

E FUNDIT/ Ngjarje tragjike në Durrës, i mituri mbytet në pishinë

Një ngjarje e rëndë është shënuar mesditën e sotme në Durrës, ku një fëmijë është mbytur duke u larë në pishinë. Nga të dhënat paraprake bëhet me dije se ngjarja ka ndodhur rreth orës 12:40, në lagjen nr.13, Plazh, Durrës. I mituri nga Kosova E.T., 10 vjeç, dyshohet se është...

Jetë 12.08.20 | 13:20

A është i dëmshëm gjumi pranë celularit: Ja ç’thonë ekspertët

Nëse po e lexoni këtë, me siguri jeni një nga shumë njerëzit, që e mbajnë celularin e tyre pranë në shtrat ose në komonë ngjitur, kur flenë. Një raporti i Bankës së Amerikës për vitin 2015, zbuloi se 71% e njerëzve flenë me ose afër telefonave të tyre. Shpesh flitet për dëmet...

Kronika e zezë 12.08.20 | 13:15

Kronikë e zezë nga rajoni i Pollogut

Gjatë 24 orëve të kaluara, sipas statistikave të Sektorit për Punë të Brendshme Tetovë, për periudhën (11/12-gusht) për të mosmbajtje të maskave mbrojtëse, në gjithsej për 95 persona (TE-62 dhe GV-33) janë përgaditur urdhër pagesa kundërvajtëse, sipas nenit 6 të Dekretit përkatës...

Bota 12.08.20 | 13:11

A do ta aprovojë OBSH-ja vaksinën e Rusisë kundër COVID-19?

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) si dhe autoritetet ruse, po diskutojnë për një proces të mundshëm të “parakualifikimit” të vaksinës së Rusisë. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, parakualifikimi nga OBSH-ja është një proces sistematik i cili përcakton cilësinë...

Maqedoni 12.08.20 | 13:07

Aksident hekurudhor në vendkalimin e fshatit Llopatë

Një person është lënduar rëndë në një aksident hekurudhor që ka ndodhur në mëngjes në vendkalimin kufitar në fshatin Lopatë të Kumanovës, ku ka ardhur deri te ndeshja mes një treni transportues, i cili ka qarkulluar në relacionin Tabanovcë-Gjevgjeli dhe automjeti udhëtues “Audi”...

Skena 12.08.20 | 12:52

Më e mirë në shtrat Angelina apo Jennifer: Brad Pitt përgjigjet

“Angelina apo Jennifer?”, është pyetja që i është bërë kaq shumë herë aktorit 56 vjeçar Brad Pitt, i cili kurrë nuk ka dashur të zbulojë sekretet nga dhoma e gjumit. Por sipas një burimi të afërt me aktorin që zbuloi një “sekret të ndyrë” për mediat amerikane, Brad ishte...

Maqedoni 12.08.20 | 12:49

Hulumtim: Optimizmi për të ardhmen dhe kënaqësia nga jeta janë më të larta se sa shqetësimi për KOVID-19, më të rinjtë më pesimistët

Optimizmi për të ardhmen, si dhe kënaqësia nga jeta, janë më të larta se sa shqetësimi për KOVID-19, te të gjitha grupet e të anketuarve, në momentin e hulumtimit. Burrat janë më optimistë dhe më pak të shqetësuar se sa gratë, përderisa, kënaqësinë nga jeta e ndajnë njëjtë....

Maqedoni 12.08.20 | 12:46

Pendarovski deri të premten do ta ndajë mandatin për Qeverinë e re

Presidenti Stevo Pendarovski deri të premten, kur skadon afati dhjetëditësh, do ta ndajë mandatin për përbërje të qeverisë së re atij që do të ketë shumicë. Shefi i shtetit, siç kumtojnë nga kabineti i tij është konsultuar me ekspertët e shquar, me ç’rast ka përfunduar se Kuvendi...

Maqedoni 12.08.20 | 12:20

Gjobiten 511 persona për mosmbajtje të maskës

Policia gjatë 24 orëve të fundit në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka regjistruar 511 kundërvajtje për mosmbajtjen e maskës. Ministria e Punëve të Brendshme apelon deri tek qytetarët që t’i respektojnë masat dhe protokollet e sjella nga Qeveria me qëllim të përballjes...

Maqedoni 12.08.20 | 12:10

Enë të posaçme për mbeturinat e pajisjeve mbrojtëse vendosen në disa lokacione në vend

Qendra për demokraci ekologjike Florazon në bashkëpunim me NP “Higjiena Komunale” – Shkup, prej sot fillon me vendosjen e 75 enëve të specializuara për hedhjen e mbeturinave të pajisjeve mbrojtëse – maska ​​dhe doreza në tërë territorin e vendin. Siç theksoi sot në konferencë...

Maqedoni 12.08.20 | 10:29

Reagim i VMRO-DPMNE-së për udhëtarët me koronavirus të cilët arritën në Finlandë

Paaftësia dhe papërgjegjësia e pushtetit të Zaevit dhe Filipçes nuk është vetëm problemi maqedonas, por edhe rreziku shëndetësor ndërkombëtar. Skandali i fundit me udhëtarët të cilët nga Maqedonia kanë arritur në aeroportin në Finlandë dhe prej të cilëve 24 ishin të infektuar me...

Bota 12.08.20 | 09:55

Bejruti sërish në alarm/ Gjenden 20 kontenierë me kimikate të rrezikshme, njëri prej tyre po rrjedh

Ekspertët në Liban dhe zjarrfikësit po punojnë për të siguruar të paktën 20 kontenierë me kimikate potencialisht të rrezikshme në portin ku ndodhi një shpërthim javën e kaluar. Njëri prej tyre thuhet se po rrjedh. Sipas medieve të huaja, disa prej kontenierëve shpërthyen javën e kaluar...

Maqedoni 12.08.20 | 09:53

Trafiku rrugor po zhvillohet nëpër rrugë të thata me intensitet mesatar

Trafiku në rrugët shtetërore po zhvillohet nëpër rrugë të thata. Intensiteti i komunikacionit në akset rrugore jashtë mjediseve të qytetit është mesatar. Në vendkalimet kufitare, nga ana e vendit tonë nuk ka pritje më të gjata për hyrje dhe dalje nga shteti. LAMM rekomandon shpejtësi...

Maqedoni 12.08.20 | 09:51

Të gjithë udhëtarët e linjës Shkup-Turku janë vendosur në karantinë

Të gjithë udhëtarët të cilët dje nga Shkupi kanë arritur në qytetin Turku të Finlandës janë vendosur në karantinë dhe do të testohen për Kovid-19. Riita Liuksa, drejtore e Departamentit për mbrojtje civile të Turkut ka deklaruar se udhëtarët që jetojnë në Finlandë do të shkojnë...

Maqedoni 12.08.20 | 09:29

OAK për të tretën herë brenda muajit kërkon mbështetjen e deputetëve për sektorin privat

E shqetësuar lidhur me gjendjen e të bërit biznes në vend dhe vështirësive që po hasin sektori privat gjatë operimit si pasojë e pandemisë, e shqetësuar për reagimin shumë të ngathët të Qeverisë dhe Kuvendit ndaj punëtorëve dhe bizneseve private, Oda e Afarizmit të Kosovës ka përcjellë...

Maqedoni 12.08.20 | 09:27

Në pritje të vendimit përfundimtar, qëndrime të ndryshme si të fillojë mësimi në Maqedoni

Si do të zhvillohet mësimi nga 1 shtatori, sipas paralajmërimeve, është dashur të mësohet më 10 gusht, por në dy ditët e fundit dhe në më pak se tre javë deri në fillim të vitit 2020/2021 nuk ka vendim dhe nuk kumtohen protokollet që i konfirmon Komisioni për sëmundje infektive dhe...

Maqedoni 12.08.20 | 09:17

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe vranësira të pakta. Gjithashtu do të fryjë erë e lehtë nga drejtimi verior. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 11 deri 19 gradë celcius, ndërsa ato maksimale do të jenë në interval prej 27 deri 36 gradë celcius. Gjatë ditëve...