Tuesday, 11 August 2020
Maqedoni 11.08.20 | 15:48

Për të kaluar transit përmes Maqedonisë së Veriut nuk nevojitet test PCR

Shtetasit e Kosovës, Serbisë, Malit të Zi dhe Bosnjë e Hercegovinës, si dhe diplomatët, anëtarët e familjeve të tyre dhe shtetasit me nënshtetësi të dyfishtë nga këto vende, gjatë transitit përmes Maqedonisë së Veriut nuk duhet të paraqesin test PCR për Covid-19 jo më të vjetër...

Maqedoni 11.08.20 | 14:42

BE-ja miratoi Memorandumin për Mirëkuptim, 160 milion euro për Maqedoninë e Veriut

Sot, Komisioni, në emër të BE-së, ka miratuar Memorandumin për Mirëkuptim (MPM) për programet e ndihmës makro-financiare (NMF) me tetë partnerë. Marrëveshjet janë pjesë e Pakos për NMF, me vlerë prej 3 miliardë euro për dhjetë vende të cilat janë në proces të zgjerimit dhe vende...

Maqedoni 11.08.20 | 14:32

Maqedoni: DAP dhe Gazeta Zyrtare me udhëheqës të rinj

Sanja Llukarevska dhe Martin Kostovski, të cilët u bënë deputetë në Kuvend nga radhët e LSDM-së dhe koalicionit “Mundemi”, po tërhiqen nga postet e drejtorëve në Drejtorinë për të Ardhura Publike (DAP), respektivsht Gazetën Zyrtare. Ata në deklaratë për “Faktor” konfirmuan se...

Maqedoni 11.08.20 | 14:27

Mickoski: Të shohim epilogun e bisedimeve LSDM-BDI, pastaj do të veprojmë

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski në konferencën e sotme për shtyp ka folur në lidhje me negociatat për qeverinë e re. Ai tha se partie e tij vazhdon bisedimet me të gjitha partitë politike për formimin e qeverisë së re, por që fillimisht po pret që të përfundojnë bisedimet...

Maqedoni 11.08.20 | 14:22

Një viktimë dhe 141 raste të reja me Covid-19, shërohen 161 pacientë

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot për një pacientë të vdekur dhe 141 të infektuar me koronavirusin e ri brenda 24 orëve. Rastet e reja të të infektuarve dalin pas testimit të 1885 mostrave. Në Shkup janë regjistruar 39 raste të reja, Kumanovë-10, Shtip-23, Prilep-1, Tetovë-8, Strugë-6,...

Maqedoni 11.08.20 | 12:05

Udhëtarët nga Maqedonia me koronavirus në Finland, MSh: Shumica me pasaportë kosovare

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se ka kërkuar nga autoritetet në Finlandë të dhëna shtesë pasi të shtunën, nga gjithsej 157 udhëtarë që po udhëtonin nga Maqedonia e Veriut, 24 rezultuan pozitiv me Covid-19. “Bëhet fjalë për udhëtarë, kryesisht mërgimtarë, të cilët vijnë...

Maqedoni 11.08.20 | 12:03

S’ka vendim për vitin e ri shkollor, shtyhet mbledhja KSI-MASH

Mbledhja që duhej të mbahej sot mes Komisionit për Sëmundje Infektive dhe grupit të punës nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës në lidhje me përcaktimin e protokolleve për vazhdimin e mësimit nga 1 shtatori duke u bazuar në të gjitha modelet, është shtyrë për nesër, njoftoi u.d drejtori...

Maqedoni 11.08.20 | 11:58

Maqedoni: Mbi tetë mijë persona janë shëruar nga COVID-19

Gjithsej 8.087 persona deri tani janë regjistruar si të shëruar nga coronavirusi në Maqedoninë e Veriut, që nga fillimi i pandemisë. Sipas të dhënave, vetëm dje janë shëruar 422 pacientë, prej të cilëve 173 nga Shkupi. Numri i përgjithshëm i të infektuarve nga COVID-19 ka shkuar në...

Maqedoni 11.08.20 | 11:56

Një shtetas i Maqedonisë lëndohet rëndë në një aksident në Shqipëri

Një shtetas i Maqedonisë është lënduar rëndë në një aksident, që ka ndodhur në afërsi të qytetit bregdetar shqiptar Sarandë, lajmëroi televizioni Ora njuz. Për arsye ende të panjohura T.K.(44) i cili e ka vozitur automjetin “shkoda” me targa të Shkupit, e ka humbur kontrollin mbi...

Maqedoni 11.08.20 | 10:35

3327 raste aktive me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Gjatë ditës së djeshme nga 762 testet e kryera, janë regjistruar 109 raste të reja me Kovid-19, 422 pacientë janë shëruar ndërsa një ka ndërruar jetë . Deri më tani, në vendin tonë janë bërë gjithsej 115.590 teste për Kovid-19. Që nga fillimi i epidemisë, janë regjistruar 11.942...

Maqedoni 11.08.20 | 10:31

Ende nuk ka marrëveshje për formimin e qeverisë së re në Maqedoni

Takim i djeshëm mes kreut të LSDM-së Zaev dhe kreut të BDI-së Ahmeti, në kuadër të negociatave për formimin e Qeverisë rezultoi pa marrëveshje. Ata për mediat deklaruan se kanë shumë pika të përbashkëta por kanë akoma shumë dallime për të cilat duhet të merren vesh. Detaje nga negociatat...

Maqedoni 11.08.20 | 10:22

Sot pritet të vendoset për vitin e ri shkollor në Maqedoninë e Veriut

Sot pritet të vendoset nëse në shtator do të hapen shkollat ose do të vazhdojë mësimi online në Maqedoninë e Veriut. Komisioni për Sëmundje Infektive së bashku me përfaqësuesit e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, kishin paralajmëruar për dje publikimin e protokollit për procedurën...

Maqedoni 11.08.20 | 09:46

Maqedoni: 115.590 testime për COVID-19, 3.327 raste aktive

Gjatë ditës së djeshme nga 762 testet e kryera, janë regjistruar 109 raste të reja me COVID-19, 422 pacientë janë shëruar ndërsa një ka ndërruar jetë . Deri më tani, në vendin tonë janë bërë gjithsej 115.590 teste për COVID-19. Që nga fillimi i epidemisë, janë regjistruar 11.942...

Lajme 11.08.20 | 09:44

Finlandë, 24 udhëtarë nga Shkupi rezultojnë pozitiv me coronavirus

Finlanda do të vendos testim të detyrueshëm për Covid-19 për udhëtarët që vijnë nga vendet me rrezik të lart, tha ministri për Punë dhe Çështje Familjare, Krista Kiuru, pasi nga 157 pasagjerë që po ktheheshin nga Shkupi, 24 kanë rezultuar pozitiv me coronavirus. “Aeroporti Turku në...

Maqedoni 11.08.20 | 08:57

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe vranësira mesatare, si dhe do të fryjë erë e lehtë nga drejtimi verior. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 12 deri 20 gradë celcius, ndërsa ato maksimale do të jenë në interval prej 28 deri 35 gradë celcius. Gjatë ditëve...