Thursday, 2 July 2020
Bota 02.07.20 | 22:37

Zvicër: Deri në 10.000 franga gjobë për ata që kundërshtojnë karantinimin

Vendimi sipas të cilit ata që udhëtojnë nga Zvicra drejt Kosovës, Maqedonisë etj. kur të kthehen në Zvicër duhet të karantinohen për dhjetë ditë, ka bërë jehonë të madhe ndër shqiptarët, jo vetëm në Zvicër. Shumë prej tyre tani janë në dilemë nëse duhet të udhëtojnë për...

Maqedoni 02.07.20 | 22:00

Mickoski: Do ta hetojmë prejardhjen e pronës së të gjithë politikanëve, do të fillojmë nga unë e deri tek i fundit në vend

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski sot nga Mavrova -Rostusha theksoi se periudha në vijim është sfiduese dhe se qytetarët duhet të vendosin në çfarë shteti dëshirojnë të jetojnë, nëse në vend të poshtëruar, të plaçkitur dhe kriminel apo në vend ku do të ndërtohet e ardhmja...

Maqedoni 02.07.20 | 22:00

Sela dhe Gashi reagojnë: Kompania që fitoi tender për një shkollë në Reçicën e vogël nxori makineritë para zgjedhjev

Aleanca e Shqiptarëve e Zijadin Selës dhe Alternativa e Afrim Gashit reagojnë se BDI po abuzon me instrumentet e pushtetit, duke promovuar projekte gjatë zgjedhjeve. “Kjo ndodhi sot, ku makineria e kompanisë që fitoi tenderin për ndërtimin e shkollës fillore në Reçicën e vogël, duke...

Maqedoni 02.07.20 | 20:23

Maqedonia po shqyrton sërish mbylljen e kufijve me Kosovën e Serbinë

Ministria e Shëndetësisë njofton se për shkak të zhvillimeve të fundit lidhur me gjendjen me koronavirusin në fqinjësi, Komisioni për Sëmundje Infektive në mbledhjen e nesërme do të shqyrtoj vendosjen eventuale të regjimit në kufirin me Serbinë dhe Kosovën. Nuk përjashtohet mundësia...

Maqedoni 02.07.20 | 20:20

Suedia ndaloi hyrjen e shtetasve të Maqedonisë deri më 31 gusht

Qeveria e Suedisë sot mori vendim për kufizim të udhëtimeve në vend deri më 31 gusht në vendet që janë më së shumti të prekura nga coronavirusi, përfshirë këtu edhe Maqedoninë e Veriut. Masa u vendos gjatë muajit mars, dhe përjashtim kishim 14 vendet që u gjendën në listën e sigurt...

Maqedoni 02.07.20 | 20:10

Mickoski: Garantojmë drejtësi pa kusht dhe zero tolerancë të korrupsionit

Lideri i VMRO-DPMNE-së Hristian Mickoski dhe bartës i listës së kandidatëve në NJZ 5 të kolaicionit “Rindërtim për Maqedoninë” Igor Durllovski sot ishin në Dibër prej ku porositën se në programin e VMRO-DPMNE-së ka masa të cilat garantojnë drejtësi pa kusht dhe zero tolerancë të...

Maqedoni 02.07.20 | 14:46

13 viktima dhe 173 raste të reja me Covid-19, shërohen 150 pacientë

Gjatë 24 orëve të fundit prej 1653 testimeve të realizuara, 173 kanë rezultuar pozitiv me Covid-19. Fatkeqësisht brenda 24 orëve të fundit 13 pacientë të diagnostifikuar me Covid-19 kanë humbur betejën me koronavirusin e ri. Statistikat e fundit tregojnë që brenda 24 orëve janë regjistruar...

Maqedoni 02.07.20 | 14:00

Çfarë përmban draft korniza negociuese e BE-së me Maqedoninë e Veriut?

MIA ka ardhur deri te propozim dokumenti i plotë i KE-së dorëzuar deri te Këshilli i BE-së me të cilin vendosen parimet e negociatave që duhet të hapen deri në fund të vitit, njofton korrespondentja e MIA-s në Bruksel. Nga aspekti politik është impresionuese se propozim korniza e KE-së...

Ekonomi 02.07.20 | 13:57

“TVSH-ja ime”: Në gusht bëhet pagesa për muajt prill, maj dhe qershor

Më 30 qershor ka përfunduar tremujori i dytë i vitit 2020 për kthimin e TVSH-së te personat fizik ndërsa pagesa për llogaritë e skanuara do të bëhet gjatë muajit gusht të këtij viti. Siç njoftojnë nga Drejtoria e të Hyrave Publike (DHP), gjatë tremujorit prill, maj dhe qershor janë...

Maqedoni 02.07.20 | 13:54

Më shumë të shëruar sesa të diagnostikuar dje, rifillon qarkullimi ajror në dy aeroportet

Nga KOVID-19 janë konfirmuara 120 të reja nga 954 teste, nga të cilat mbi gjysma (64) janë nga Shkupi dhe 14 nga Tetova. Personat tjerë të infektuar nga virusi nga buletini i djeshëm i Ministrisë së Shëndetësisë janë nga 12 komuna të tjera, ku numri i rasteve të reja është më pak se...

Jetë 02.07.20 | 11:28

Karafil në limon ose portokall, truku efektiv për të eliminuar insektet dhe mizat. Ja si ta përgatisni…

Pse të vendosni karafil në limon ose portokall? Mund të duket e çuditshme dhe disi absurde, por keni gabuar sepse ky është një truk mjaft i mirë për të eliminuar mizat dhe insektet e vogla nga shtëpia juaj! Një ilaç i dobishëm për t’u marrë parasysh, veçanërisht me ardhjen e verës! Karafil...

Jetë 02.07.20 | 11:25

2 receta pijesh freskuese për këto ditë të nxehta vere

1. Pije freskuese me xhinxher Përbërësit: 750 ml ujë 1 limon 6 cm xhinxher i freskët Zjeni ujin dhe hidheni në një kanë së bashku me limonin dhe xhinxherin e prerë në feta të rrumbullakëta. Lëreni të paktën 20 minuta në infuzion dhe shërbejeni në temperaturën e vet ose të ftohtë. 2....

Maqedoni 02.07.20 | 11:21

Komunikatë e VMRO-DPMNE-së për përballjen e pushtetit me koronavirusin

Është turp që me 150 të sëmurë dhe 10 të vdekur në ditë, prioritet i Zaevit dhe Filipçes të jetë regjistrimi i PR klipeve Në qershor, ka pasur të sëmurë sa në të gjithë muajt tjerë më parë. Zaev dhe Filipçe në vend që të tregojnë shqetësim për shëndetin, po mbajnë tubime...

Lajme 02.07.20 | 11:19

Ademi: Është koha të ndryshohet fotografia bardh e zi ku për kryeministër garojnë vetëm dy parti maqedonase (VIDEO)

Bartësi i listës së BDI-së për deputetë në zonën zgjedhore 2, Arbër Ademi, duke folur në emisionin Debat Zgjedhor në TV21 tha se ka ardhur koha që bashkë me qytetarët të ndryshohet fotografia bardh e zi që është parë deri më tani, ku për pozitën e kryeministrit në Maqedoninë e...

Bota 02.07.20 | 11:09

Referendumi në Rusi, hapet rruga që Putin të qeverisë deri në vitin 2036

Ashtu edhe siç pritej, rezultatet paraprake të referendumit tregojnë se rusët kanë mbështetur ndryshimet kushtetuese të cilat mund të lejojnë që presidenti Putin të qëndrojë në pushtet deri në vitin 2036. Me rreth 87% të votave të numëruara, rreth 77% e votuesve kanë votuar pro ndryshimeve....

Maqedoni 02.07.20 | 11:00

Maqedoni, regjistrohen 461 shkelje për mosmbajtje të maskës

Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoni informon se kanë vazhduar me kontrollet për zbatimin e masave për mbrojtje nga coronavirusi. Gjatë ditës së djeshme , në territorin e Maqedonisë së Veriut gjithsej 461 persona nuk kanë respektuar masën për mbrojtje personale. Ministria e Punëve...

Maqedoni 02.07.20 | 10:51

Gjithsej 1.814.263 qytetarë kanë të drejtë vote, premtimet e partive dhe zënkat ,me tempo të përforcuar

Gjithsej 1.814.263 qytetarë kanë të drejtë vote në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të caktuara për më 15 korrik. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) dje e mbylli Listën zgjedhore. Në ndërkohë, fushata vazhdon me tempo edhe më të përforcuar. Gjithnjë e më të zëshme janë premtimet...

Maqedoni 02.07.20 | 10:48

Në kornizën negociuese me BE-në pranohet gjuha maqedonase

“Lajmi se në propozim-kornizën për negociatat me BE-në, duhet të përkthehen në gjuhën maqedonase, është edhe një konfirmim për pranimin e gjuhës sonë”. Ky është vlerësimi i kryetarit të LSDM-së Zoran Zaev, i cili i kërkon opozitës maqedonase që ta përshëndesë këtë akt dhe...

Maqedoni 02.07.20 | 10:23

Kyuchyuk: Në Maqedoni ka dy fushata, për vazhdim drejt BE-së apo kthimin e vendit para tre viteve

Eurodeputeti nga Bullgaria dhe raportuesi për Maqedoninë e Veriut në Parlamentin Evropian, Ilhan Kyuchyuk tha se në zgjedhjet e Maqedonisë së Veriut po zhvillohen dy fushata të ndryshme edhe atë, për kthimin e vendit nga ku ishte para tre viteve apo të vazhdohet me rrugën drejt Bashkimit Evropian. “Disa...

Lajme 02.07.20 | 10:05

Pija e mrekullive që ju ndihmon të bini në peshë tepër shpejt

Studimet e ndryshme tregojnë se për të rënë në peshë duhet të keni kujdes në ushqimet që konsumoni dhe aktivitetet fizike që kryeni. Por një studim i fundit tregon se për humbjen në peshë një ndikim të madh ka edhe pija që përmban ëmbëlsues natyral dhe limon. Kjo pije është  e...

Повеќе