Thursday, 28 May 2020
Maqedoni 28.05.20 | 17:55

Filipçe: Respektoni masat që të mos kthehen kufizimet

Ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe, me një video mesazh ka apeluar te qytetarët që t’i respektojnë masat për mbrojtje të shëndetit, të cilat janë parakusht për normalizim të gjendjes, pasi siç ka thënë ai “me mosrespektimin e masave rrezikojmë sërish kthimin drejt restriksioneve...

Maqedoni 28.05.20 | 17:53

Këshilli i Sigurisë të shtunën do të vendos për gjendjen e jashtëzakonshme

Këshilli i Sigurisë të shtunën në mesditë në vilën presidenciale Vodno do të vendos për vazhdimin eventual të gjendjes së jashtëzakonshme, konfirmuan për MIA nga Kabineti i shefit të shtetit. Të shtunën, madje është dita e fundit kur skadon gjendja e tretë dyjavore e jashtëzakonshme...

Maqedoni 28.05.20 | 16:00

VMRO: LSDM-ja po i fut në borxh qytetarët

Huaja e re e Qeverisë përmes eurobondit prej 700 milion euro, sipas VMRO-DPMNE-së është veprim i papërgjegjshëm. Sipas partisë së Mickoskit, huamarrjen e re do ta paguajnë qytetarët dhe atë, çdo familje nga 1500 euro. Sipas VMRO-DPMNE-së edhe këto para nuk do të përfundojnë tek ekonomia...

Maqedoni 28.05.20 | 15:32

Spasovski: Kushtetuta është e qartë, zgjedhjet parlamentare duhet të mbahen brenda 60 ditëve

Nuk ka asnjë kompromis me Kushtetutën. Kushtetuta është e qartë se zgjedhjet parlamentare duhet të mbahen brenda 60 ditëve nga shpërbërja e Kuvendit, tha sot kryeministri Oliver Spasovski, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve pas vizitës në Karbinci. “Nëse kemi nevojë në bazë...

Futboll 28.05.20 | 15:29

E konfirmuar, ndeshjet e mbetura të La Ligas mund t’i ndiqni falas përmes këtij aplikacioni

La Liga pritet të rikthehet me 11 qershor pas gati tre muajsh pauzë për shkak të pandemisë që kaploi të gjithë globin. “Dailymail” shkruan se 11 ndeshjet e fundit të sezonit do të transmetohen falas në shtetet evropiane. Kjo do të bëhet përmes kanaleve të Sky ose në aplikacionin “Premier...

Bota 28.05.20 | 15:28

Zbulohet vendi ku fshihet thesari me 28 ton flori që i fshehu Hitleri

Vendndodhja e 28 ton ari të epokës naziste të fshehur në periudhën e Luftës së Dytë Botërore është gjendur në një pallat në Poloni. Ari me vlerë miliarda euro, si dhe sendet e tjera po me vlerë thuhet se janë 60 metra nëntokë në fund të një pusi në bazat e Pallatit Hochberg në...

Maqedoni 28.05.20 | 15:25

Kufijtë hapen më 15 qershor?!

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në një takim virtual me gazetarët theksoi se javën e ardhshme Qeveria do të vendosë për hapjen e kufijve. Sipas tij, kjo datë është akoma e pa definuar pasi që akoma janë duke vazhduar konsultimet me vendet fqinje si Shqipërinë, Kosovën, Bullgarinë...

Bota 28.05.20 | 13:52

Rreth 500.000 italianë këtë vit do ta humbin vendin e punës

Për shkak krizës me koronavirusin e ri, në Itali rreth 500.000 njerëz do ta humbin punën, ndërsa shkalla e punësimit në këtë vend në periudhën para pandemisë do të kthehet në nivelin e njëjtë madje në vitin 2023, sipas vlerësimit të Agjencisë nacionale italiane për politika aktive...

Maqedoni 28.05.20 | 13:42

Maqedoni: Ndërron jetë një punonjës shëndetësor i cili ishte infektuar me Covid-19

Është regjistruar viktima e parë e një punonjësi shëndetësor si rezultat i infektimit me coronavirus. Bëhet fjalë për një farmacist të diplomuar Petar Mojsoski, i lindur në fshatin Podgorci në Strugë. Siç informojnë nga Oda Farmaceutike e Maqedonisë, ai ishte infektuar me Covid-19,...

Maqedoni 28.05.20 | 13:35

Tre viktima dhe 38 raste të reja me coronavirus në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë informon se sot Instituti për Shëndet Publik regjistroi 16 pacientë të shëruar: Shkup-1, Kumanovë-1, Prilep-4, Veles-9, Manastir-1. Kanë ndërruar jetë dy nga Tetova. Një pacient 74-vjeçar ndërroi jetë në Klinikën për Sëmundje Infektive, ndërsa një pacient...

Maqedoni 28.05.20 | 12:49

Qyteti i Shkupit: Këtë vit hyrje më të vogla të mjeteve financiare për shkak koronavirusit

Në seancën e sotme, Këshilli i Qytetit të Shkupit do të diskutojë për raportin për përmbarimin e Buxhetit të Qytetit të Shkupit për vitin 2020, për periudhën nga 1 janari deri më 31 mars. Siç kumtuan autoritetet e qytetit, gjatë realizimit të të ardhurave të Buxhetit në tremujorin...

Maqedoni 28.05.20 | 12:04

Shërbimet administrative në MPB me orar të ri të punës

Ministria e Punëve të Brendshme vendos orar të ri të punës në selinë e Repartit për punë administrative në Shkup dhe në disa zyra tjera në nivel të qytetit, me qëllim të qasjes efikase dhe në kohë të qytetarëve deri te e drejta të dorëzojnë kërkesë për dhënie të dokumenteve...

Maqedoni 28.05.20 | 12:01

Kryetari i ri i BFI-së: Nuk deshëm të zgjerohemi, opinioni e di pse u shkarkua Rexhepi dhe është i kënaqur

Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë së Veriut, Shaqir efendi Fetahu, në një deklaratë tha se BFI-ja ka vendosur që të mos i publikojë arsyet e shkarkimit të Sulejman Rexhepit, i cili deri sot në mëngjes udhëhiqte me BFI-në. “Ne i dhamë vetëm sipërfaqësisht disa punë...

Maqedoni 28.05.20 | 11:47

Zaev: Vendit i nevojiten zgjedhje të shpejta

Kryetari i LSDM-së në profilin e tij në Facebook shkruan se vendit tonë i duhen zgjedhje në afatin e parë të mundshëm për të pritur valën e re të coronavirusit të përgatitur plotësisht në vjeshtë. “Qytetarët dhe shteti kanë nevojë për institucione me legjitimitet të plotë për...

Ekonomi 28.05.20 | 11:03

Maqedoni, ndihmë financiare për personat që kanë humbur vendet e punës që nga 11 marsi

Punëtorët që humbën punën për shkak të krizës me coronavirusin, pavarësisht kohës së kaluar nga ndërprerja e punës, do të mund shpejt të vijnë deri ke mbështetja financiare që më lehtë të tejkalojnë këtë periudhë. Sipas Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale, ata do të...

Maqedoni 28.05.20 | 10:31

Artan Grubi: Zgjedhjet mund të mbahen më 5 korrik

Deputeti i Bashkimit Demokratik për Integrim në Maqedoninë e Veriut, Artan Grubi, thotë për emisionin Ballkan se data e fundit e kompromisit për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, duhet të jetë 5 korriku. “Data optimale dhe kompromisi i fundit i logjikshëm mund të jetë 5...

Maqedoni 28.05.20 | 08:54

Maqedoni: Rritje e dhunës në familje, më pak aksidente gjatë orës policore

Për gati 45 për qind më shumë raportime për dhunë në familje, regjistroi policia gjatë orës policore në periudhën nga 12 prilli deri më 12 maj. Janë ngritur 85 akuza për dhunë në familje, shumica e tyre në Shkup, Ohër dhe Strumicë. Plotësisht, janë regjistruar edhe 49 shkelje kundër...

Maqedoni 28.05.20 | 08:51

Policia e Maqedonisë do të përforcojë kontrollet për mbajtjen e maskave

Prej dje është hequr ora policore. Por, edhe krahas lehtësimit të masave restriktive, në fuqi mbeten rekomandimet e Qeverisë dhe Ministrisë së Shëndetësisë për mbrojtje nga koronavirusi. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe thotë se sistemi shëndetësor funksionon mirë, i menaxhon...

Maqedoni 28.05.20 | 08:33

MPB: 461 persona janë kapur pa maskë, dy persona kanë shkelur masën e izolimit

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se gjatë 24 orëve të fundit në territorin e Maqedonisë së Veriut është marrë vendim për izolimin e 70 personave ndërsa 62 persona kanë nënshkruar deklaratë për vetizolim si pasojë e pandemisë Covid-19. Policia ka kryer kontrolle të personave...

Maqedoni 28.05.20 | 07:50

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë i ndryshueshëm, me reshje të shiut dhe bubullima të kohëpaskohshme. Gjithashtu do të fryjë erë e përforcuar, nga drejtimi verior. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 4 deri 13 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të jenë në interval...