Wednesday, 8 April 2020
Bota 08.04.20 | 20:51

Studimi i holandezëve: Covid-19 do të qarkullojë gjatë në planet — zgjidhja, vaksina ose imuniteti natyral

Virologët holandezë thonë se koronavirusi do të qarkullojë për një kohë të gjatë në planetin tonë. Sipas tyre, zgjidhja është vetëm vaksina ose që organizmi të fitojë imunitet në mënyrë natyrale. Stina e verës është periudha me kushtet më pak të favorshme për përhapjen e Covid-19. “Covid-19...

Bota 08.04.20 | 20:47

Tronditet Amerika, mbi 1700 viktima në 24 orët e fundit

Më shumë se 1700 persona kanë ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit në 24 orët e fundit në SHBA, në një nga ditët që njihet si më fatalet gjatë kësaj pandemie. Vetëm në qytetin e Nju Jorkut u numëruan 731 viktima, duke e çuar totalin e vdekjeve në vend më shumë 4000 – më i...

Bota 08.04.20 | 19:19

Rekord të shëruarish në Itali, bie edhe numri i pacientëve në terapi intensive

Edhe të dhënat e sotme nga Italia janë pozitive, bie numri i të shtruarave në spital, atyre në terapi intensive dhe rritet ndjeshëm numri i të shëruarëve, po ashtu ka rënë ndjeshëm edhe numri i rasteve të reja. Nga të dhënat e sotme të Mbrojtjes Civile Italiane, rastet e reja sot janë...

Shkup 08.04.20 | 19:00

Flet shqiptari nga Shkupi që gjendet në Afrikë: Qytetarët këtu më të disiplinuar se në Maqedoni!

Eroll Shaqiri nga Shkupi për momentin është me angazhim në Xhibuti, shtet në Afrikë. Por ai është vazhdimisht në rrjedha me zhvillimet në Maqedoni. Shaqiri ka kritikuar sjelljen e qytetarëve të Maqedonisë në kohën e epidemisë, duke theksuar se edhe pse Xhibuti është shtet më i pazhvilluar...

Bota 08.04.20 | 17:14

Brukseli propozon zgjatjen e izolimit deri më 15 Maj, këto vende dolën kundër

Prej disa ditësh kufijtë e vendeve të Bashkimit Europian qëndrojnë të mbyllura për lëvizjen e lirë ndërsa kjo është ndërmarrë si një masë nga shtetet për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Autoritetet në Bruksel kanë propozuar së fundmi që periudha e izolimit të mbahet...

Film 08.04.20 | 15:30

La Casa de Papel do të vazhdojë me dy sezone të tjera

“La Casa de Papel” do të rikthehet me sezon të ri. Sezoni i katërt i “Money Heist” sapo është publikuar në “Netflix”, por së fundi u raportua për vazhdimin e sezonit të pestë, shkruan Express.co.uk. Fansat pa dyshim që do të jenë të ngazëllyer kur dëgjojnë se është një...

Bota 08.04.20 | 15:25

The Guardian: Shkalla e rritjes së rasteve me COVID-19 në Turqi më e shpejta në botë

Shkalla e rritjes së rasteve të infektimit me COVID-19 në Turqi është më e shpejta në botë, sipas “The Guardian”. Më shumë se 3 000 raste të reja raportohen çdo ditë, por presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan këmbëngul që puna duhet të vazhdojë normalisht. Ai i ka rezistuar thirrjeve...

Ballkan 08.04.20 | 15:22

Mjeku shqiptar i infektuar me COVID-19: Ata mbi 70 vjeç i lëmë të vdesin

Mjeku shqiptar Adrian Fandi, i cili e ushtron profesionin e tij në Londër është i infektuar me koronavirus. Në një lidhje me “Skype” me emisionin “Opinion”, mjeku Fandi tregoi se çfarë ka kaluar ai gjatë këtyre ditëve që ka qenë i sëmurë. “U shtrova në spital me 8 litra oksigjen....

Maqedoni 08.04.20 | 15:00

61 vjeçari nga Labunishta që dyshohej për koronavirus, nuk pranohet në spitalin e Ohrit

Një pacient nga fshati Labunishtë i Strugës, i lindur në vitin 1959, i cili ka qenë i dyshimtë me koronavirus, dje pasdite nuk është pranuar në repartin infektiv në spitalin e përgjithshëm të Ohrit. Edhe pse paraprakisht në Strugë janë kryer të gjitha kontrollet e nevojshme nga rëntgeni...

Maqedoni 08.04.20 | 14:22

Virusi korona, dy viktima dhe 18 raste të reja në vend

Prej gjithsej 351 testeve të realizuara gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë, 18 kanë rezultuar pozitiv me virusin korona(Covid-19). Me rastet e fundit numri i të infektuarve në vend shkon në 617. Sipas qyteteve shtatë raste të reja janë regjistruar në Shkup, dy në Kumanovë, katër...

Maqedoni 08.04.20 | 13:20

Edhe një viktimë nga koronavirusi në vend, gjithsejtë 27

Gjatë natës së kaluar është shënuar edhe një viktimë nga virusi Korona, mëson Alsat, duke çuar kështu numrin e viktimave nga koronavirusi në 27. Sipas informatave tona bëhet fjalë për pacientë nga Kumanova. Ndryshe informatat e fundit të publikuara nga ministri i shëndetësisë Venko...

Ballkan 08.04.20 | 11:57

Një vatër e re koronavirusi në Fier, si u infektuan 6 pjestarë të një familjeje

Edher në Fier janë zbuluar persona të tjerë të infektuar me koronavirus. Bëhet fjalë për anëtarët e një familjeje në lagjen periferike të Fierit, Çeligrad. Nuk dihet ende se si janë infektuar gjashtë anëtarët e familjes, ndërsa ISHP është duke kryer hetimin epidemiologjik. Me gjashtë...

Maqedoni 08.04.20 | 11:53

Maqedoni: 13 prilli ditë jo pune për besimtarët katolik

Ministria për Punë dhe Politikë Sociale informon se 13 prilli 2020 (e hënë) – Dita e dytë e Pashkëve, do të jetë ditë jo pune për besimtarët katolik në Maqedoninë e Veriut. MPPS në njoftim ua uron qytetarëve këtë festë, duke ju dëshiruar mirësi dhe shëndet. Edhe sot për qytetarët...

Maqedoni 08.04.20 | 11:50

27 vjet nga pranimi i Maqedonisë së Veriut në KB

Sot mbushen 27 vjet nga pranimi i vendit tonë në KB më 8 prill 1993 kur njëzëri në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, u bë anëtarja e 181 e plotfuqishme e Organizatës Botërore. Megjithatë, për shkak të kundërshtimeve dhe presioneve të Greqisë, e cila nuk e pranoi emrin...

Maqedoni 08.04.20 | 11:35

Prej sot ora policore fillon në ora 16:00 deri deri në 05:00

Ora policore në mbarë vendin, nga sot fillon në ora 16:00 dhe përfundon në orën 05:00 të mëngjesit të ditëve të javës. Në fundjavë (e shtunë dhe e diel) do të ketë orë policore tërëditore për të gjithë qytetarët, gjegjësisht nga ora 16:00 e së premtes deri në ora 05:00 të...

Bota 08.04.20 | 11:19

BE ka identifikuar informacione të rrejshme për Covid-19 që vijnë nga Rusia

Bashkimi Evropian ka identifikuar informacione për koronavirus që vijnë nga Rusia, deklaroi për DPA-në, nënkryetarja e Komisionit Evropian, Vera Jurova. “Fushata e Unionit EUvsDisinfo ka mbledhur më shumë se 150 dezinformuata lidhur me Kremlinin për Kovid-19”, ka thënë Jurova, komisare...

Maqedoni 08.04.20 | 10:03

Kryetari i Komunës së Çeshinovës i infektuar me coronavirus

Kryetari i Komunës së Çeshinovës-Obleshevë, Goranço Krstev ka rezultuar pozitiv në testimin për coronavirus. Ai ka thënë se më 23 mars ka qenë në parukeri te personi që tani ka humbur jetën, ndërsa që kur marrë vesh se aj është infektuar me coronavirus, menjëherë ka caktuar termin...

Maqedoni 08.04.20 | 10:00

Regjistrohet tërmet në Maqedoni, epiqendra në Korçë të Shqipërisë

Tërmet me magnitudë prej 3.7 shkallëve Rihter, këtë mëngjes është regjistruar në Shqipëri, ndërsa dridhjet janë ndjerë edhe në pjesën jugperëndimore të Maqedonisë së Veriut. Intensiteti i dridhjeve në Maqedoni ka qenë III gradë sipas shkallëve makroseizmike evropiane. Siç njoftuan...

Maqedoni 08.04.20 | 09:45

Bujar Osmani sot do ti vizitojë zonat e komunës së Likovës dhe rrethinën

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, si Koordinator kryesor i Shtabeve të krizave të njësive të vetëqeverisjes lokale për mbrojtje nga COVID-19, së bashku me Zëvendësministrin e Shëndetësisë, Armend Asllani dhe Drejtorin e Institutit për Shëndet Publik,...

Maqedoni 08.04.20 | 09:20

Ora policore, 35 shkelje gjatë 24 orëve të fundit

Gjatë 24 orëve të fundit si pasojë e pandemisë Covid-19 në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut është marrë vendim për izolimin e 67 personave kurse 350 persona kanë nënshkruar deklaratë për vetizolim. Prej 1.819 kontrolleve të kryera nga policia, janë regjistruar dy shkelje...

Повеќе