Wednesday, 26 February 2020
Maqedoni 26.02.20 | 19:57

Mësime për ndërgjegjësimin nga virusi Korona në të gjitha shkollat e vendit

Me rekomandim të Qeverisë dhe Ministrisë së Shëndetësisë në shumë shkolla sot janë zhvilluar të vendit orët edukative për mbrojtje nga virusi korona. Edhe pse nuk folën para kamerës së Alsat, mësimdhënësit thanë se orët i janë kushtuar higjienës personale të nxënësve por edhe...

Shkup 26.02.20 | 19:11

Klinika e Fëmijëve ndalon rreptësisht te gjitha vizitat tek pacientet

Klinika e Fëmijëve ne Shkup ndalon rreptësisht te gjitha vizitat tek pacientet si dhe vizitat mjekësore pa rekomandim te mjekut ame. Masa këto për parandalimin e virusit Korona.

Maqedoni 26.02.20 | 19:00

Nis anulimi i prenotimeve turistike për në itali

Agjencitë turistike thonë se janë në prag të anulimit të prenotimeve për në Itali. Udhëtarët janë në panik dhe pavarësisht rezervimeve kërkojnë që të anulohen udhëtimet e tyre. Nga ana tjetër agjencitë thonë se virusi korona, pritet të sjell dëme të mëdha materiale tek bizneset...

Maqedoni 26.02.20 | 17:45

Koronavirusi/ Spasovski: Nuk ka vend për panik, situata është në kontroll

Sot është konfirmuar rasti i parë. Pacienti është pranuar dhe trajtuar në bazë të gjithë protokolleve dhe për trajtim të mëtutjeshëm, deklaroi kryeministri teknik, Oliver Spasovski. Ai tha se situata është nën kontroll dhe shërbimet janë në gatishmëri për të reaguar. “Nuk ka arsye...

Maqedoni 26.02.20 | 14:43

Ruskovska ka kërkuar nga Milloshoski të gjejë dëshmitarë që mund të argumentojnë inçizimet

Inçizimet e para që solli Milloshoski, dhe si kjo dje, janë dorëzuar për ekspertizë. Kështu që ne jemi në pritje të raportit të ekspertizës. Prokurorja Vilma Ruskovska iu përgjigj sot pyetjeve të gazetarëve në lidhje me inçizimet që deputeti i OBRM-PDUKM-së, Antonio Milloshoski i dorëzoj...

Skena 26.02.20 | 14:41

Morena është bërë biondinë, tregon dukjen e re duke reklamuar të pasmet

Morena Taraku është bërë me flokë të bardhë. Morena ka ndryshuar dukjen e saj dhe këtë e ka treguar menjëheër në profilin e saj në Instagram. Ajo ka postuar një video ku shihet duke ecur e veshur në një palë xhinse dhe bluzë të bardhë shumë të shkurtër. Me këtë rast ajo Morena...

Ekonomi 26.02.20 | 14:36

DAP jep të dhëna për qytetarët me të ardhura më të larta në vitin 2018, shkupjania në vendin e parë

Drejtoria për të Ardhura Publike sot ka publikuar të dhëna në lidhje me të ardhurat e qytetarëve. Sipas DAP, një qytetare nga Shkupi është më e pasura në Maqedoni me të ardhura vjetore bruto prej 17.1 milionë euro. Ajo në vitin 2018 në DAP ka paraqitur të ardhura bruto prej 1.056.992.055...

Maqedoni 26.02.20 | 14:31

Në vend nuk ka “sens” të mjaftueshëm për dhurim të ushqimit

Sipas hulumtimit, të bërë në kuadër të projektit “Mobilizim të bashkësisë në luftën kundër urisë” në vend ka nivel shumë të ulët të “sensit” për dhurimin e ushqimit nga ana e prodhuesve, marketeve dhe objekteve hotelierike, edhe pse Organizata për ushqim dhe bujqësi e KB-së...

Jetë 26.02.20 | 13:06

Çfarë janë dietat me kalori negative – A duhet t’i përdorni?

Teoritë që qarkullojnë në botën virtuale pretendojnë se njeriu mund të humbasë në peshë duke ngrënë ushqime me kalori negative. Njerëzit që i nënshtrohen regjimeve strikte të ushqyerjes me synimin për të rënë në peshë, janë joshur nga të ashtuquajturat ushqime me kalori negative. Këto...

Shkup 26.02.20 | 13:04

Aksident i rëndë me motoçikletë në Haraçinë, ndërron jetë 22 vjeçari, një tjetër i lënduar rëndë (FOTO)

Pas një aksidenti të rëndë me motoçiklete, 22 vjeçari Hamit Rama nga fshati Haraçinë- Shkup, ka ndërruar jetë. Ai së bashku me shokun e tij Afrim Selimi u lëndua rëndë pak orë më parë në afërsi të poliklinikës “Elife”, në hyrje të fshatit Haraçinë, por për fat të keq, nuk...

Shkup 26.02.20 | 13:01

Për 8 Mars në Shkup, do të flasin 8 zonja, 8 histori dhe shumë frymëzim

Me iniciativë të Desantila Vatnikaj nga Tirana dhe Liridona Limani nga Shkupi, dy juriste mike dhe aktiviste në shoqërinë civile, këtë vit Dita Ndërkombëtare e Gruas do të vijë nëpërmjet zërit dhe historive të zonjave që janë përzgjedhur për të qënë pjesë e panelit në eventin...

Shkup 26.02.20 | 12:37

Grabitje e armatosur në një barnatore në Shkup, MPB jep detaje

Ministria e Punëve të Brendshme informon se mbrëmë ka ndodhur një grabitje e armatosur në një barnatore në rrugën “Fevruarsi pohod” në Lisiçe të Re. Nga MPB thonë se denoncimin e kanë marrë rreth orës 21:30, kur një person me pistoletë është futur në barnatore dhe e ka kërcënuar...

Maqedoni 26.02.20 | 12:28

Pendarovski: Presidentin Trajkovski çdoherë do ta kujtojmë për vizionin për Maqedoni të suksesshme

Presidentin Trajkovski çdoherë do ta mbajmë mend për vizionin e tij për Maqedoni të suksesshme, ka shkruar sot në statusin e tij në Fejsbuk, presidenti Stevo Pendarovski tani kur po shënohet 16 vjetori i vdekjes tragjike të Boris Trajkovskit. “Sot shënojmë 16 vjet nga vdekja e hershme dhe...

Jetë 26.02.20 | 12:25

Djali 11 vjeçar mund Anjshtajn-in, arrin 162 pikë në testin e IQ-së

Një djalë 11 vjeçar mori 162 pikë në testin e IQ, pikët më të larta të mundshme. Me këtë rezultat ai ka kaluar edhe Anjshtajn-it. Arjan Kheterpal, nga Uatford, Angli, ka marrë pikët më të larta të mundshme në testin e inteligjencës. Arjan thotë: “Jam i mirë në zgjidhje problemesh...

Bota 26.02.20 | 12:18

Raste të reja të koronavirusit në Gjermani, një burrë në gjendje kritike

Raste të reja të koronavirusit në Gjermani, një burrë në gjendje kritike Autoritetet gjermane njoftuan të martën se një burrë 25-vjeçar në rajonin Baden-Wuerttemberg është konfirmuar si i infektuar me koronavirus pas një vizite që e kishte bërë në Milano të Italisë, ndërsa një...

Maqedoni 26.02.20 | 12:15

Zaev: Trajkovski do të kujtohet si politikan i ndershëm dhe proevropian

Sot mbushen 16 vjet nga vdekja tragjike e paqe bërësit Boris Trajkovski, njëri prej nënshkruesve të Marrëveshjes së Ohrit në vitin 2001. “Lum ata që ndërtojnë paqe…”, është pjesë e mesazhit biblik në gurin mbi varrin e tij, i cili është amanet për të gjithë politikanët, ka...

Maqedoni 26.02.20 | 11:18

16 vite nga vdekja e presidentit Trajkovski

Me vendosjen e kurorave me lule në varrin dhe në monumentin përkujtimor për nder të ish presidentit Boris Trajkovski sot do të shënohet 16-vjetori i vdekjes së tij. Nga pres-shërbimi qeveritar informuan se ministri i Diasporës Edmond Ademi do ta kryesojë delegacionin e Qeverisë në shënimin...

Kronika e zezë 26.02.20 | 11:13

Ndërron jetë një motoçiklist në Haraçinë të Shkupit

Një person ka ndërruar jetë pas një aksidenti që ka ndodhur dje rreth orës 13:00, në Haraçinë të Shkupit. Siç thonë nga MPB, aksidenti ka ndodhur në mes një makine “Audi A4” e drejtuar nga M.S (43) nga Haraçina dhe motoçikletës “Yamaha” pa targa të regjistrimit e drejtuar nga...

Maqedoni 26.02.20 | 11:11

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut me mundësitë më të vogla për azil në BE

Agjencia evropiane për azil, EASO, në raportin e saj për vitin 2019, konstaton se për herë të parë është rritur numri i kërkesave për azil në BE, ndërsa rritja ka të bëjë me persona nga vende me të cilat BE-ja e ka ndërprerë regjimin e vizave. Gjatë vitit 2019 janë parashtruar mbi...

Maqedoni 26.02.20 | 10:56

Në Kodrën e Diellit prej sot në përdorim teleferiku i ri me gjashtë ulëse

Në ski qendrën tonë më të madhe Kodra e Diellit, sot do të lëshohet në përdorim teleferiku i ri me gjashtë ulëse. Gjatësia e linjës e teleferikut është 1.420 metra, ndërsa kapaciteti maksimal 3.200 skijatorë për një orë. Në këtë ngjarje do të marrë pjesë kryeministri Oliver...

Повеќе