Monday, 24 February 2020
Ballkan 24.02.20 | 15:05

Ambasada gjermane tregon si duhet të aplikoni për vizë pas 1 marsit

Ambasada gjermane në Prishtinë tregon si duhet të aplikoni për vizë pas 1 marsit Më 1 mars në Gjermani pritet të hyjë në fuqi Ligji për Fuqinë Punëtore të Kualifikuar, i cili rregullon në detaje ardhjen e tyre nga vendet jashtë Bashkimit Evropian.Sipas Ligjit, për herë të parë mund...

Maqedoni 24.02.20 | 15:04

OBRM-PDUKM nesër organizon marsh protestues

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski u bën thirrje qytetarëve që nesër në orën 18:00 tu bashkëngjiten në marshin që do të fillojë nga Prokuroria deri në Gjykatën e Lartë. “U bëj thirrje për një protestë qytetare nesër në ora 18:00, e cila do të fillojë para Prokurorisë...

Bota 24.02.20 | 15:02

Zvicra dhe Austria marrin masa kundër përhapjes së koronavirusit

Rajonet jugore në Zvicër dhe Austri janë duke ndërmarrë hapa për të parandaluar të parandaluar përhapjen e koronavirusit përtej kufijve me Italinë. Kantoni zviceran i Ticinos njoftoi se spitalet do të izolojnë dhe testojnë të gjithë pacientët me simptoma të Covid-19. Ticino është...

Shkup 24.02.20 | 15:00

“Penko”, mbledhje për nxënësit problematikë

Këtë javë duhet të marrë epilog situata e krijuar në Shkollën Fillore “Penko” me nxënësit problematik, sjellja e padisiplinuar e të cilëve kishte shqetëson prindërit dhe ngjallë frikë tek nxënësit e tjerë. Pas publikimit të lajmit në Alsat, drejtuesit e shkollës rastin e denoncuan...

Maqedoni 24.02.20 | 14:58

Filipçe me apel: Mos udhëtoni në Italinë veriore

Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe sot kërkoi nga qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut që në rast se nuk kanë ndonjë rast urgjent atëherë të mos udhëtojnë në Italinë veriore. Filipçe gjithashtu njoftoi edhe për masat që ka ndërmarr dikasteri që ai drejton. Sipas...

Maqedoni 24.02.20 | 13:33

Mbi 2,600 të vdekur nga koronavirusi në të gjithë botën

Koronavirusi po vazhdon të marrë jetë njerëzish në të gjithë botën. Shifrat flasin për 2,609 të vdekur dhe 79.356 të infektuar në të gjithë globin. Vetëm në Kinë 150 persona të tjerë kanë ndërruar jetë ndërsa Komisioni Kombëtar i Shëndetit të Kinës njoftoi se numri i të vdekurve...

Maqedoni 24.02.20 | 13:28

BDI: Mbi 25.000 administratorë shqiptarë, rritje të rrogave dhe njohje të diplomave

Përfaqësuesi i BDI-së, Adem Avziu sot në konferencën me mediat tha se partia e tyre arriti të krijojë mundësi për t’i punësuar rreth 25.000 administratorë shqiptarë në të gjitha institucionet e vendit. “Rritëm përfaqësimin e drejtë nga 2 në mbi 20%. Për kujdesin tonë për administratorët...

Maqedoni 24.02.20 | 13:16

MPJ e Maqedonisë: Në Itali nuk ka qytetarë të Maqedonisë së Veriut të infektuar me coronavirus

Ministria e Punëve të Jashtme, në përputhje me informacionin e marrë nga Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Venecia – Itali, informon se deri më tani nuk ka asnjë informacion për qytetarët tanë që janë me coronavirus. Sipas informacioneve të fundit,...

Futboll 24.02.20 | 13:11

Barcelona afër marrëveshjes me mbrojtësin e Valencias

Barcelona është duke synuar transferimin e një lojtari për fazën e mbrojtjes. Sipas ‘Sport’, Barcelona janë në rrugë të mirë për të nënshkruar me mbrojtësin e Valencia, Hugo Guillamon. 20 vjeçari ka bërë debutimin e tij me ‘Los Ches’ kundër Real Sociedad, gjatë së shtunës. Lojtari...

Shkup 24.02.20 | 13:01

Akuzë për futje të drogës në burgun Idrizovë

Pas procedurës së kryer hetuese, Prokuroria Themelore Publike Shkup deri te Gjykata Themelore Penale Shkup ngriti akuzë kundër një shtetasi kosovar për shkak të futjes së drogës në burgun Idrizovë. I akuzuari, më 31 janar, në hapësirat e Institucionit Ndëshkues – Korrektues “Idrizovë’...

Maqedoni 24.02.20 | 12:57

Hyn në fuqi ndalimi i importit dhe eksportit të mbeturinave në mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë

Ndalimi i importit dhe eksportit të djegies së mbeturinave midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut hyn në fuqi sot. Kjo është në përputhje me ndryshimet e paraqitura në ligjin për administrimin e mbeturinave, i cili u miratua në një procedurë të shkurtuar në Kuvend në Shkup para se...

Lajme 24.02.20 | 12:44

Publikohen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Derivatet e naftës me pakicë në përputhje me metodologjinë e formimit të çmimeve janë rritur me një mesatare prej 1.46%. Benzina EUROSUPER BS-95 dhe EUROSUPER BS-98 do të rritet për 1.00 denarë, kështu çmimi i EUROSUPER BS-95 do të jetë 67.00 denarë për litër, ndërsa EUROSUPER BS-98...

Lajme 24.02.20 | 12:30

Shkon në 4 numri i të vdekurve nga koronavirusi në Itali

Ka shkuar në katër numri i viktimave të koronavirusit në Itali. Viktima e katërt ishte një burrë 84-vjeçar nga Bergamo. Ky është person i tretë që vdes nga koronavirusi në rajonin e Lombardisë. Së paku 152 persona janë infektuar me koronavirusin COVID-19 deri më tash në Itali. Autoritetet...

Bota 24.02.20 | 10:06

Katër raste të reja në Britani, rritet numri i të prekurve me koronavirus

Ka shkuar në 13 numri i të infektuarve me koronavirus në Britani. Mësohet se katër pasagjerë të anijes “Diamond Princess”, që udhëtuan në Britani të shtunën kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Kështu numri i përgjithshëm i rasteve ka shkuar në 13. Katër të infektuarit ishin...

Lajme 24.02.20 | 10:03

Konferencë në Selanik për perspektivat e Ballkanit Perëndimor në BE

Në suaza të nismave greke për promovim të perspektivës së BE-së në rajon, nesër në Selanik do të mbahet konferencë në nivel të lartë të quajtur “Nga Selaniku në Zagreb”, në të cilën do të marrë pjesë edhe ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov. Konferenca do të fillojë...

Shkup 24.02.20 | 09:56

Gjuajtje me armë zjarri, lëndohen dy persona nga Shkupi

Dy persona nga Shkupi I.A. (29) dhe S.R. (35) janë lënduar nga gjuajtje me armë zjarri mbrëmë në orën 00:21 në rrugën “Ferid Bajram” të cilët janë dërguar në spitalin “Sistina” për dhënien e ndihmës mjekësore. Nga MPB për AIM-në thonë se policia ka dalë në vendin e ngjarjes...

Maqedoni 24.02.20 | 08:46

OBRM-PDUKM: Me programin e ri angazhohemi për gazifikim të plotë të Maqedonisë

Nga parti opozitare OBRM-PDUKM theksojnë se kjo parti angazhohe që me programin e ri të sjellë gazifikimin e plotë të Maqedonisë. “Një nga prioritetet strategjike të qeverisë së re të OBRM-PDUKM do të jetë prezantimi i gazit natyror për përdorim në amvisëri, industri, NVM, arsim,...

Maqedoni 24.02.20 | 07:45

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe vranësira. Nga pjesa veriperëndimore do të fryjë një erë e fort. Temperaturat minimale do të lëvizin prej -4 deri 3 gradë, ndërsa temperaturat maksimale do të lëvizin prej 12 deri më 21 gradë celsius. Deri ditën e mërkurë moti pritet të jetë me diell...