Wednesday, 22 January 2020
Jetë 22.01.20 | 21:52

Kanabisi nuk ju ndihmon të flini më mirë

Pavarësisht njerëzve, të cilët pohojnë se marijuana është një ilaç për gjumin, shkenca e thotë të kundërtën, shkruan CNN. Fatkeqësisht shkenca nuk është e bindur për efektet pozitive të kanabisit në raport me gjumin. Hulumtuesit që nga vitet e 1970 kanë bërë studime të ndryshme...

Maqedoni 22.01.20 | 21:49

Sela ia merr edhe një kishilltar PDSH-së. “Së bashku drejt fitores”

Sot në takimet në fshatrat e Tearcës mirëpritëm aderimin e këshilltarit Mehmet Mehmeti në Aleancën për Shqiptarët. Ideologjia jonë po zgjerohet, e platforma jonë po vjen si aromë e ndryshimeve të pranverës së Prillit. Mehmet Mehmeti si shumë të tjerë ka vendosur të jetë pjesë e...

Shkup 22.01.20 | 21:33

Përleshje fizike mes dy minorenëve në Shkup

Një minoren është sulmuar fizikisht nga një bashkëmoshatar i tij. Nga Ministria e Punëve të Brendshme njoftojnë se rasti është paraqitur nga i ati i fëmijës së sulmuar. “Më 21 janar 2020 në orën 21.30 në SPB Shkup, G.J(51) nga Shkupi ka denoncuar në rrugën “Vasill Gjorgov” djali...

Maqedoni 22.01.20 | 21:09

Padi ndaj Joveskit, lejoi Katica Janevën të veprojë edhe nga paraburgimi (Dokument)

Padi penale kundër prokurorit publik Lubomir Joveski është ngritur sot për refuzimin e tij për të larguar ish-prokuroren speciale Katica Janeva nga detyra, pasiqë ajo u mbajt në paraburgim. Ankesa u paraqit nga Shoqata e Qytetarëve në Manastir, ku thuhet se Joveski abuzoi me pozitën e tij...

Maqedoni 22.01.20 | 20:55

Virusi kinez, masa mbrojtëse në Aeroportin e Shkupit

Ka shkuar në rreth 450 numri i të prekurve nga virusi Korona, i cili ditë më parë u shfaq në një qytet Kinez. Ndërsa tashmë 9 të tjerë kanë humbur jetën. Pos në Kinë, virusi është përhapur edhe në Korenë e Veriut dhe Tailandë, dhe në Amerikë. Shërbimet shëndetësore kineze kanë...

Maqedoni 22.01.20 | 19:56

Importi i makinave, kërkohet shfuqizimi i ligjit të ri në Maqedoninë e Veriut

Importuesit e makinave kërkojnë shfuqizimin urgjent të ligjit të ri për automjete dhe kthimin e zgjidhjes së vjetër ligjore, përndryshe do të bllokojmë rrugët. Meqë drejtoria e Doganave nuk i dëgjon kërkesat e tyre ata i kanë dorëzuar ato me shkrim në Qeveri. Taksa e re, sipas importuesve,...

Maqedoni 22.01.20 | 13:47

Spasovski: Vendimet e Mizrahit janë anuluar sepse janë të kundërligjshme

Vendimet e ministres teknike të Punës dhe Politikës Sociale Rashela Mizrahi janë anuluar sepse janë të kundërligjshme, deklaroi sot kryeministri Oliver Spasovski. Vendimet e Mizrahit, siç vlerësoi Spasovski, nuk i referohen asnjë neni nga Ligji, gjegjësisht nuk është përmbushur asnjë kusht...

Skena 22.01.20 | 12:49

Publikohet i shumëprituri, bashkëpunimi “Edhe ti” nga Tayna dhe Mozzik

Është publikuar me videoklip kënga “Edhe ti” nga Tayna dhe Mozzik. Ka dalë kënga e shumë e pritur nga dyshja Tayna dhe Mozzik. Gjatë javës së kaluar është përfolur shumë për këtë bashkëpunim të cilin reperët menjëherë e konfirmuan, e tani kënga është në Youtube bashkë me...

Jetë 22.01.20 | 12:35

Lajm i madh, mjekët izraelitë thonë se kanë zbuluar ilaçin kundër diabetit

Një ilaç i ri,i cili është duke u zhvilluar në Izrael, mund të jetë përgjigjja për trajtimin e shkaktarit kryesor të diabetit të tipit 2, rezistencës ndaj insulinës. Sipas bashkëthemeluesit të qendrës “BioPharma”, prof.Mottie Chevion, pjesa unike e këtij ilaçi, të quajtur Zygosid-50,...

Futboll 22.01.20 | 12:32

Xhaka krenar me Arsenalin, mesazhi i tij pas barazimit me Chelsean

Granit Xhaka ndihet krenar me Arsenalin pas barazimit me Chelsean me rezultat 2:2. Granit Xhaka beson se Arsenali i ka heshtur kritikët që thonë se Topçinjve u mungon karakteri, gjë të cilën beson se e dëshmuan se e kanë gjatë barazimit me rezultat 2:2 kundër Chelseat, të martën. Edhe pse...

Bota 22.01.20 | 12:30

Forum rajonal për Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë për shoqëri civile

Në organizim të ekipit projektues të BE Takso 3 të mbështetur nga Bashkimi Evropian me qëllim të avancimit dhe përforcimit të kapaciteteve dhe rolin e organizatave civile, sot në Shkup do të mbahet Forumi rajonal për Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë për shoqëri civile. Në Forumin në...

Jetë 22.01.20 | 12:23

Dieta pa karbohidrate dhe yndyra nuk ua zgjatë jetën

Sipas një studimi, efekti i dietave që përfshijnë konsumimin e ushqimeve që nuk përmbajnë karbohidrate dhe yndyra është ekzagjeruar. Ekspertët nga Universiteti i Harvardit kanë treguar se krahas humbjes së peshës, kjo lloj diete nuk ndikon në jetëgjatësi, siç është thënë në disa...

Lajme 22.01.20 | 11:59

Arrestohen shtatë persona me dokumente të rrejshme në Bllacë

Rreth orës 01:50 minuta në një pompë benzine afër pikës kufitare “Bllacë” nga liria janë privuar shtatë persona prej të cilëve dy të mitur, nga Republika e Turqisë. Nga policia thonë se të shtatë personat janë prezantuar si shtetas të Izraelit dhe policisë i kanë ofruar dokumente...

Maqedoni 22.01.20 | 11:51

Maqedonia ka importuar mbi shtatë milionë tonë mbeturina nga Bullgaria në periudhën 2012-2014

Siç raportojnë nga ‘Radio Evropa e Lirë‘, shtatë milionë tonë janë importuar nga Bullgaria. Në Maqedoni është importuar më shumë mbeturina se sa që vet shteti ka prodhuar. Sipas informacioneve, nga vitit 2012 deri në vitin 2014 në vend janë importuar mbi 8.2 milionë tonë që është...

Maqedoni 22.01.20 | 10:55

Ndryshimet e Kodit Zgjedhor në Kuvendin e Maqedonisë, ende s’ka marrëveshje mes partive

Kuvendi sot duhet ta vazhdojë seancën e 123-të ku në rend dite janë dy Propozim-ligjet për ndryshime dhe plotësime të Kodit Zgjedhore, e ku u propozuam mijëra amendamente. Ndryshimet parashohin një njësi zgjedhore dhe lista të hapura. Edhe pse këto dy pika janë në rend dite, partitë politike...

Maqedoni 22.01.20 | 10:49

Qeveria anulon vendimin e shkarkimit të drejtorëve të qendrave sociale nga ana e ministres së VMRO-së

Qeveria anuloi vendimet e ministres teknike të Punës dhe Politikave sociale, Rashela Mizrahi për shkarkimin e disa drejtorëve në qendrat ndërkomunale për punë sociale, përcjell INA. Mizrahi kishte shkarkuar drejtorët në qendrat ndërkomunale sociale në Shtip, Manastir, Probishtip, Vallandovë,...

Maqedoni 22.01.20 | 10:37

Qeveria e miratoi Planin për menaxhim me trashëgimin natyrore dhe kulturore botërore në rajonin e Ohrit

Qeveria në seancën e katërt e miratoi “Planin për menaxhim me trashëgimin natyrore dhe kulturore botërore në rajonin e Ohrit (2020-2029)”, me plan veprimi me të cilin sigurohet implementimi i të gjitha rekomandimeve të UNESKO-s. Në Plan, siç kumtoi shërbimi qeveritar për media, saktësohen...

Bota 22.01.20 | 10:36

Kinë, virusi i ri “mund të pësojë ndryshime dhe të shpërndahet më shumë”

Një virus i ri që ka lënë të vdekur nëntë persona mund të pësojë ndryshime dhe të shpërndahet edhe më shumë, kanë paralajmëruar zyrtarët shëndetësorë kinezë, teksa marrin masa kundër shpërndarjes së tij. Aktualisht është konfirmuar për 440 persona të prekur nga ky virus, që...

Maqedoni 22.01.20 | 10:00

“Mos i ndikoi vaksina”, dëshmitarja tregon si e gjeti nëna pa jetë foshnjen 3 muajshe

Një foshnjë vajzë rreth 3 muajshe është gjetur e pajetë ditën e djeshme në banesë nga nëna e saj, Sote Ozuni. Ngjarja e rëndë është ka ndodhur në zonën e Librazhdit, ku, ashtu sikundër u raportua dhe ditën e djeshme nëna është larguar nga banesa për pak kohë në dyqan për të...

Maqedoni 22.01.20 | 07:53

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe vranësira mesatare. Do të fryjë edhe erë mesatare nga drejtimi veriperëndimor. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej -7 deri -2 gradë, ndërsa ato ditore do të jenë në interval prej 0 deri 5 gradë celcius. Gjatë ditëve të...

Повеќе