Monday, 16 December 2019
Jetë 16.12.19 | 15:00

Ndërtesat që i mbijetuan bombës atomike në Hiroshima do të shkatërrohen

Autoritetet e qytetit japonez, Hiroshima planifikojnë të rrëzojnë dy ndërtesa, që i kanë mbijetuar bombës atomike të vitit 1945, pavarësisht pse disa banorë kërkojnë që këto objekte të ruhen. Të dyja ndërtesat, që ekzistojnë nga viti 1913, janë shfrytëzuar fillimisht si fabrika...

Ekonomi 16.12.19 | 14:17

Maqedoni, çmimet e derivateve të naftës për këtë javë

Komisioni Rregullator për Energjetikë i ka publikuar çmimet e derivateve të naftës për javën e ardhme. Sipas vendimit të fundit, çmimet e benzinës por dhe dizelit mbetën të njëjta, rritje nga mesnata do të shënoj vetëm mazuti. Edhe këtë javë benzina EuroSuper BS-95 do të shitet për...

Shkup 16.12.19 | 13:52

Nesër pa energji elektrike pjesë nga Gjorgje Petrovi dhe nga fshati Volkovë

Pjesë nga konsumatorët nga fshati Volkovë, në rrugën “19” dhe “25”, nesër prej orës 09:00 deri në orën 13:00 do të mbesin pa energji elektrike. Nga ora 10:00 deri në ora 15:00, pa energji elektrike do të jenë edhe konsumatorët nga rruga “Kiçevska” dhe pjesë nga rruga “Ibe...

Futboll 16.12.19 | 12:57

Përplasje gjigandësh në Ligën e Kampionëve ,Real dhe City kryendeshja

Përplasje gjigandësh në Ligën e kampionëve ka sjellë shorti ndërsa kryendeshja është mes Real Madrid dhe Manchester Cityt informon Tetova sot.Psg do përballet me Dortmund ndërsa Liverpool me Atletiko Madrid.Tottenhem do ketë përballë surprizën Lajpcig ndërsa Napoli me Barcelonën.Chelsea...

Maqedoni 16.12.19 | 12:53

Zhbogar: Vetingu në gjyqësor është opsioni i fundit

Ambasadori i BE-së në Shkup u shpreh i qartë sa i përket çështjes së vetingut në gjyqësor, ai theksoi se së pari është e nevojshme që të shfrytëzohen të gjitha elementet e tjera për përmirësimin e gjendjes në gjyqësor. “Qëndrimi jonë është i qartë, ne mbështesim që gjykata...

Ballkan 16.12.19 | 12:52

U helmuan me mangall? Prindërit e Rezartës nuk e besojnë versionin e dhëndrit

Olsi Hajdari u zgjua ditën e djeshme nga koma dhe rrëfeu se pasi kishin ngrënë ndarkë, ai bashkë me nusen e tij Rezartën ishin shtrirë për të fjetur bashkë me një mangall me prush në dhomë. Pastaj ai mohon të mbajë më mend gjë tjetër derisa në momentin që është zgjuar në spital. Por...

Maqedoni 16.12.19 | 12:49

Jasna Mandiq do të dëshmojë sot para Ruskoskës, Remenski nesër

Nënkryetarja OJQ-së t “Lidhja Ndërkombëtare”, Jasna Mandiq sot nën shoqërimin e policisë është paraqitur në Prokurorinë për parandalimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit për të dhënë deklaratën e saj në lidhje me funksionimin organizatës joqeveritare të Boki 13, pasi javën...

Futboll 16.12.19 | 12:30

1/8 së finales në Champions: Atletico – Liverpool, Real Madrid – Man City

Shorti i 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve i ka rezervuar disa superduele, përfshirë Atletico Madrid – Liverpool, Real Madrid – Manchester City dhe Chelsea Bayern Munich. Kampioni në fuqi, Liverpooli duhet t’i shtrëngojë dhëmbët fort mu në fillim të fazës së eliminimit direkt,...

Kuzhina 16.12.19 | 12:12

Gjella më e shijshme klasike: Gullash viçi

I zier në këtë mënyrë është gjellë e vërtetë shtëpiake, ka shije origjinale Përbërësit: – 250 g qepë; – 800 g mish viçi; – 2 lugë vaj; – kripë; – piper; – spec i bluar i ëmbël; – 2 lugë pure domatesh; – 200 ml verë të zezë të thatë; – 2 lugë xhelatinë; –...

Jetë 16.12.19 | 12:08

Mbani mobilin tuaj nën çarçafë? Ju jeni në rrezik të madh!

Një studim i kryer nga Projekti Pew Internet zbuloi se shumë njerëz nuk shkëputen nga telefoni edhe kur shkojnë në shtrat. Përkatësisht, policia e Nju Jorkut paralajmëron se një zakon i tillë mund të ju rrezikojë. Në manualet e përdoruesve të pajisjes theksohet se telefoni nuk duhet të...

Lajme 16.12.19 | 11:55

Shëroni dhimbjet e forta të kokës me farat e limonit

Ata që vuajnë nga dhimbjet e kokës e dinë se sa shumë i kufizon kjo gjë. Migrena, e cila është një nga llojet e dhimbjeve të kokës, shfaqet me pulsione të forta në njërën anë të kokës (nganjëherë edhe të dyja) Mund të shoqërohet nga fotofobia, të përzierat dhe të vjellat. Stresi,...

Maqedoni 16.12.19 | 11:52

Nga 1 janari do të paguani më shtrenjtë për automobilat që i sillni nga jashtë

Me ligjin e ri për automjetet që është në procedurë parlamentare do të shtrenjtohen pagesat për automobilat që i sillni nga jashtë. Kjo do të fillojë nga 1 janari i 2020. Me ligjin e ri vendoset si kusht komponenta ekologjike, ashtu që makinat që janë më të vjetra duke përfshirë ato...

Jetë 16.12.19 | 11:39

Sëmundjet e rënda të cilat mund t’i shërojë kanabisi

Studimet që tregojnë se kanabisi mund të ndihmojë në shërimin e shumë sëmundjeve, janë publikuar së fundmi duke trajtuar efektin që ka kanabisi mjekësor te këto sëmundje. Këto janë 10 sëmundjet që mund të kurohen nga medikamentet me bazë kanabisi HIV/AIDS- Në një studim ku u përfshin...

Skena 16.12.19 | 11:06

Loredana në lidhje me reperin e njohur gjerman, këto detje e zbulojnë

Pas ndarjes nga Mozzik, Loredana ka nisur të përflitet se mund të jetë në hapat e parë të një lidhjeje të re. Kjo pasi disa postime në Instagram të reperes shqiptare, janë të njëjta me ato të reperit të njohur gjerman, Bonez MC, duke na bërë të dyshojmë se janë bashkë. Loredana...

Skena 16.12.19 | 11:04

Sami Lushtaku në dasmën e Kreshës, pozon me çiftin

Sami Lushtaku në dasmën e MC Kreshës, i ftuar nga familja e nuses. Mbrëmë reperi kosovar, Mc Kresha i dha fund beqarisë. Ai kurorëzoi dashurinë me Erzinën, një vajzë jo e njohur, por fakti që ata po martohen, flet për një dashuri të madhe mes çiftit. Në dasmën modeste të tyre, morën...

Maqedoni 16.12.19 | 10:50

Maqedonia e Veriut fillon procedurat për autostradën Shkup – Bllacë

Afaristët në Maqedoninë e Veriut, thonë se Qeveria e Maqedonisë së Veriut duhet të përshpejtojë procedurat për fillimin e ndërtimit të autostradës Shkup- Bllacë si pjesë e autostradës “Arbën Xhaferi”, pasi në të kundërtën çdo ditë e humbur paraqet goditje për biznesin. Ndërkohë,...

Ballkan 16.12.19 | 10:43

Tërmeti në Shqipëri: Nëntë të arrestuar dalin sot para gjykatës

Nëntë personat e arrestuar të shtunën e 14 dhjetorit për shembjen e godinave pas tërmetit të 26 nëntorit do të dalin sot para gjykatës së Durrësit për masën e sigurisë. Në listën e bërë publike prej policisë, me 9 të ndaluar është dhe 53 vjeçari Kujtim Hasa, në cilësinë e shefit...

Maqedoni 16.12.19 | 10:00

Ish-ambasadori evropian shuan shpresat e Shkupit për datën për fillimin e negociatave

Ish-ambasadori evropian në Shkup, Ervan Fuere ka vlerësuar se Maqedonia e Veriut para muajit korrik të 2020 nuk mund të presë datë nga BE për fillimin e negociatave për anëtarësim. Fuere në intervistën për TV24 i pyetur se kur mund të pritet data për fillimin e negociatave për anëtarësim,...

Maqedoni 16.12.19 | 09:28

Në Kodrën e Diellit 15 centimetra borë

– Më ftohtë këtë mëngjes është në Tetovë, Manastir dhe Berovë, minus tre gradë, ndërsa tetë maksimale janë matur në Dojran. Minus një është në Kriva Pallankë, zero në Shkup, Prilep, Shtip, Strumicë dhe Dibër, një në Lazaropole, Ohër, Demir Kapi dhe Gjevgjeli, dy në Mavrovë...

Maqedoni 16.12.19 | 09:00

Mila Carovska po përmendet si kryeministre e Qeverisë teknike?!

Ashtu si afrohet fundviti dhe data e dakorduar për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohëshme parlamentare sipas modelit të Përzhinos që para datës së zgjedhjeve duhet të ketë qeveri teknike që do të organizojë ato, ashtu edhe dalin në pah emrat potencial që do të jenë në pozicione kryesore...

Повеќе