Thursday, 12 December 2019
Skena 12.12.19 | 14:18

Ndryshimi i frikshëm i Dafinës

Ajo është një këngëtare që në skenë u fut pas luftës. Dafina Zeqiri nga fillimi e deri më tani më ka ndryshuar shumë në pamjen e saj. Përpos flokëve që ua ka ndërruar stilin shpesh, ajo ndryshime ka bërë edhe në fytyrë, përmes operacioneve plastike. Madje, nëse bëhet krahasimi...

Maqedoni 12.12.19 | 14:14

Sugareski: Me ligjin e ri për legalizim nuk do të ketë kaos urbanistik

Ministri i Transportit dhe Lidhjes Goran Sugareski, pret që kostoja e lartë e legalizimit sipas ligjit të ri, të kontribuojë në ndalimin e ndërtimeve të paligjshme. Ai deklaroi se ligji i ri i paralajmëruar për legalizimin e ndërtimeve pa leje nga tetor 2019 akoma po definohet, por shtoi se...

Futboll 12.12.19 | 14:11

Përballjet e gjigantëve që mund të sjellë shorti i Champions League në 1/8-at e finaleve

Ka përfunduar faza e grupeve të Ligës së Kampionëve për sezonin 2019-2020, teksa 1/8-at e finaleve mund të sjellin disa përballje të “nxehta”. Skuadra të mëdha si Real Madrid, Napoli, Chelsea, Dortmund dhe Atletico Madrid, kanë përfunduar në vendet e dyta. Kjo do të bëjë që këto...

Maqedoni 12.12.19 | 14:08

Qeveria e aprovoi listën me 19-të propozime për emërimin e ambasadorëve

Qeveria sot në seancë të mbyllur e aprovoi listën me 19-të propozime për emërimin e ambasadorëve të vendit tonë në destinacionet vijuese: Athinë, Beograd, Zagreb, Tiranë, Bruksel, Hagë, Moskë, NATO, Këshillin Evropian (Strasburg), KB (Gjenevë), Dohë, Pragë, Nju-Delhi, Romë, Tel Aviv,...

Skena 12.12.19 | 12:59

Ndjekësit e pyesin sa e pasur është. Lori Hoxha nuk nguron të përgjigjet

Trashëgimtarja e Top Medias Lori Hoxha është një nga vajzat më të ndjekura në rrjetet sociale. Ajo admirohet nga të rinjtë për stilin e jetës mes Londrës dhe Tiranës, për mënyrën e veshjes dhe gjithçka të bukur që poston në rrjetet sociale. Së fundmi ajo është përfshirë në...

Shkup 12.12.19 | 12:57

Arrestohet një person nga Shkupi, për shkak të transportit të 30 emigrantëve

Policia e Maqedonisë ka arrestuar një person nga fshati Zelenikovë e Shkupit, në automjetin e të cilit janë gjetur 30 emigrantë. Siç njoftojnë nga MPB, i arrestuari M.O ka drejtuar makinën ngarkuese “Fiat Dukato”, me targa të Shkupit, në të cilin gjatë kontrollit nga policia, janë...

Maqedoni 12.12.19 | 12:52

E shtuna që vjen ditë pune edhe për çerdhet e Maqedonisë

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale njofton se 14 dhjetori do të jetë ditë pune edhe për çerdhet e Maqedonisë. MPPS i njoftoi drejtoritë e çerdheve se pas vendimit të Qeverisë në mbledhjen e 167-të se 14 dhjetori do të jetë ditë pune për të gjithë të punësuarit e institucioneve...

Jetë 12.12.19 | 12:49

Sëmundjet të cilat i shërojnë mjalti dhe arrat: Më së shumti duhet t’i hani gjatë dimrit!

Shkencëtarët kohë më parë kanë treguar që përmbajnë dozë të madhe të vitaminave dhe mineraleve të rëndësishme, kështu që veprojnë pozitivisht në organizmin e njeriut, ndërkaq përbërja e tyre ndihmon që t’i shëroni shumë sëmundje të rrezikshme Për të përmirësuar punën...

Jetë 12.12.19 | 12:44

Zgjidhni një top zbukurues dhe mësoni ç’surpriza do të sjellë viti 2020 për ju

Ende pa mbaruar 2019-a, të gjithë jemi gjithë sy e veshë se ç’do të sjellë viti pasardhës, por para se të sjellim për ju horoskopin vjetor, ju këshillojmë të bëni testin e topave zbukurues dhe të mësoni se ç’ju pret gjatë 2020-s. Topi i parë: Personat që zgjodhën topin...

Bota 12.12.19 | 12:40

Ky do të jetë shteti më i ri në botë

Preferenca e popullatës në referendumin e zhvilluar në ishullin Bougainville, që ndodhet në Paqësorin Jugor, ishte për pavarësi nga Papua Guinea e Re. Kryetari i Komisionit të Referendumit të Bougainville-s, Bertie Ahern, tha se përqindja e votave për pavarësi nga Papua Guinea e Re në referendum...

Teknologji 12.12.19 | 12:30

Si një kuti e zezë, kamera e BMW mban regjistrime në rast të aksidentit

Në modelet e saj të fundit, BMW ka ofruar një opsion Drive Recorder që ruan pamjet nga kamerat e ndërtuara menjëherë dhe pas një përplasjeje. Me përparimin e përshpejtuar të teknologjisë në makina, prodhuesit po ofrojnë gjithnjë e më shumë karakteristika që janë në dispozicion përmes...

Ballkan 12.12.19 | 12:24

Humbi gruan, vajzën dhe mbesën: Ajeti rrëfen tragjedinë

Tërmeti i 26 nëntorit mori 52 jetë dhe shkaktoi një dhimbje të madhe tek shumë shqiptarë. Një prej tyre ishte edhe Ajet Meçja, të cilit tërmeti i mori vajzën, mbesën dhe gruan. Një tragjedi e rëndë të cilën, ai ka vendosur ta rrëfejë ditën e sotme. Në takimin me kryeministrin, Ajeti...

Jetë 12.12.19 | 12:19

Çfarë ndodh me tensionin nëse konsumoni 200 gr boronica për 1 muaj?

Një studim i publikuar më herët këtë vit shpjegon se boronicat janë ndër frutat më të mira për uljen e tensionit të gjakut. Studimi në fjalë zbuloi se konsumi i një filxhani çaji me boronica në ditë, ndihmon ndjeshëm në përmirësimin e tensionit të gjakut. Një sasi 200 gramëshe...

Teknologji 12.12.19 | 11:26

Sa kushton modeli më i shtrenjtë i kompjuterit super të shtrenjtë të Apple?

Apple Mac Pro është në shitje që prej të Martës. Edhe pse çmimi bazë fillon nga 5,999 dollarë, nëse konsiderohen kapacitetet maksimale, vlera e tij shkon në më shumë se 50,000 dollarë pa përfshirë as ekranin e as softuerin. Kompjuteri përbindësh u prezantua në Qershor së bashku me...

Jetë 12.12.19 | 11:23

Mjeku italian trondit botën: Kanceri mund të shërohet me sodë buke

Mjeku Dr. Tulio Simonchini,e ka tronditur botën e mjekësisë me deklaratën e tij mbi kancerin. Sipas tij, kanceri nuk është gjë tjetër veçse një infeksion kërpudhor që mund të eliminohet me sodë buke. Dr Simonchini e përdori këtë metodë për të kuruar mijëra pacientë që vuanin nga...

Bota 12.12.19 | 11:21

Kush do të jetë kryeministri i ri britanik?

Votuesit britanikë zgjedhin të enjten qeverinë e re – për herë të dytë qëkur Mbretëria e Bashkuar votoi për Brexit-in, apo daljen nga Bashkimi Evropian. Gjatë fushatës, Brexit-i pashmangshëm ka qenë lart në agjendë dhe kryeministri aktual, Boris Johnson, është zotuar se do ta përfundojë. Procesi...

Maqedoni 12.12.19 | 11:12

VMRO-DPMNE: LSDM-ja asgjë s’ka përmbushur nga projektet e premtuara

Kanë kaluar më shumë se tre vjet pasi LSDM-ja dhe Zaevi janë në pushtet, ndërsa nga projektet e premtuara nuk kanë përmbushur asgjë. Kanë premtuar kujdes të plotë për fëmijët, hapjen e kopshteve të reja, por qytetarët nuk kanë marrë asgjë nga kjo. Para se të vijnë në pushtet në...

Maqedoni 12.12.19 | 11:00

Shefqet Hallaqi ka komunikuar me Fatime Fetain

I dënuari për rastin “Lagja e trimave”, Shefqet Hallaqi ka komunikuar nga qelia e burgut përmes celularit me ish prokuroren speciale Fatime Fetai me 19 qershor te këtij viti. Prokurorja Fetai në seancën e sotme të rastit “Monstra” dorëzoi dosjen tek trupi gjykues, te cilën Hallaqi përmes...

Ballkan 12.12.19 | 10:28

RENEA blindon Gjirokastrën, kapet i kërkuari për krimin e rëndë. Vrau kushëririn për borxhin e pashlyer

Forcat RENEA dhe Policia e qytetit rajonal kane ndermarre nje aksion sot në Gjirokastër duke prangosur nje person te dyshuar per nje krim te ndodhur tre vjet me pare. Në një aksion blic të Reneas në fshatin Shtëpëz, Gjirokastër është arrestuar Enrik Lluka. Ky i fundit, mëson Panorama, ishte...

Maqedoni 12.12.19 | 08:17

Zgjedhja e kryerevizorit shtetëror dhe interpretimi për Ligjin për Falje sot në seancë kuvendare

Kërkesa për dhënien e interpretimit autentik për nenin 11 të Ligjit për falje, e shtruar prej deputetëve Sashko Kostov dhe Dime Vellkovski dhe zgjedhja e kryerevizorit shtetëror janë vetëm një pjesë e 73 pikave të rendit të ditës së seancës së 123-të që duhet të mbahet sot. Në kuadër...

Повеќе