Wednesday, 11 December 2019
Futboll 11.12.19 | 19:52

Mbrëmja e fundit e grupeve të Champions League, ndeshjet që do të luhen sot

Liga e Kampioneve luan sonte ndeshjet e 6-ta dhe të fundit të fazës së grupeve, në mbyllje të të cilave do të njihen edhe skuadrat që sigurojnë vendin në turin e 16-shes. Në 4 grupet që luajnë ndeshjet e fundit, vetëm në dy prej tyre, në grupin C dhe D, janë për t’u përcaktuar vetëm...

Maqedoni 11.12.19 | 19:49

Prokuroria hapi procedurë për “Bombat” e reja në Youtube

Prokuroria për luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar, ka hapur procedurë të zërave për audio incizime të cilët ishin të publikuar në rrjetin social “Youtube”, kanali “U6e Big”, ku dëgjohet një zë i cili i ngjanë afaristit Orce Kamçev. “Lënda është marrë përsipër...

Jetë 11.12.19 | 19:46

Video nga momenti kur shefi i një kompanie i dhuron punëtorëve 10 milionë dollarë për festa

Pronarët bujarë të një kompanie në SHBA u bënë një surprizë të bukur punonjësve të tyre në festën e Krishtlindjes. Gjatë fjalimit të fundvitit, ata u thanë se stafi prej 198 personash do të ndajë me njëri-tjetrin shumën e 10 milionë dollarëve. Me shumë fat punonjësit e kompanisë...

Ekonomi 11.12.19 | 17:23

Deri të premten do të bëhet kthimi i parave nga masa “TVSH-ja Ime”

Të gjithë qytetarët që kanë skenuar llogaritë fiskale deri në fund të kësaj jave duhet të marrin kthimin e TVSH-së në llogaritë e tyre, deklarojnë nga Drejtoria për të Ardhura Publike. Kjo është pagesa e parë nga masa e qeverisë “TVSH-ja Ime” që filloi në korrik të këtij viti...

Skena 11.12.19 | 17:20

Është fejuar Luana Vjollca? Shfaqet me unazë të dyshimtë në dorë

Luana Vjollca dhe biznesmeni kosovar Krenar Çoçaj prej kohësh në media janë përfolur për një lidhje mes tyre, nga ana tjetër ata asnjëherë nuk e kanë pranuar publikisht që janë së bashku. Lidhja e tyre u zbulua në vitin 2013 dhe për vite me radhë çifti u fotografuan bashkë nga paparacët,...

Maqedoni 11.12.19 | 17:15

Lëshohen në përdorim klasa senzorike për fëmijët me nevoja të posaçme në Shkollën Fillore “Hasan Prishtina”

Komuna e Çairit është në vazhdimësi e përkushtuar për të mundësuar avancimin e kushteve të ambienteve shkollore për proces sa më cilësor edukativo – arsimor. Sot kjo qasje progresive u dëshmua në Shkollën Fillore “Hasan Prishtina” ku në prani të kreut të Bashkimit Demokratik...

Maqedoni 11.12.19 | 17:12

Arifi: Palestra sportive në SHFK ,,7 Marsi” f.Opajë, po bëhet realitet!

Kryetari I kunës së Likovës, Erkan Arifi në rrjetin fesjbuk ka njoftuar se palestra sportive në SHFK ,,7 Marsi” f.Opajë, po bëhet realitet. “të gjitha procedurat administrative për kompletimin e dokumentacionit teknik përfunduan ku dhe u sjell Leja e ndërtimit nga ana e shërbimeve komunale...

Maqedoni 11.12.19 | 13:52

Publikohen “bomba” të reja për rastin “Haraçi”

Nëpërmes kanalit U6e Big në Youtube në opinion janë publikuar inçizime të reja që kanë të bëjnë me procesin gjyqësorë “Haraçi”. Në një pjesë të inçizimeve dëgjohen zëri i burrit i cili tregon se çanta me paratë nuk ka përfunduar te Zaevi. I njëjti zë zbulon se çanta...

Maqedoni 11.12.19 | 13:50

Deskoska: Vetingu në jurisprudencë pas zgjedhjeve

Duhet të jemi të vetëdijshëm se që të fillohet procesi i vetingut në jurisprudencë nevojitet shumicë prej dy të tretave, ndërkaq kjo si edhe debati për këtë çështje nuk mund të përfundojë para zgjedhjeve, deklaroi sot ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska para fillimit të dialogut...

Maqedoni 11.12.19 | 12:51

Ali Ahmeti promovon Leximoren dhe klasa senzorike në Çair

Sot – 11.12.2019 (E Mërkurë) ju ftojmë të merrni pjesë në promovimin e dy projekteve, sipas kësaj agjende: 13:30 – Lëshohen në përdorim zyrtar dhomat senzorike për fëmijët me nevoja të veçanta – Lokacioni: SH.F.K. Hasan Prishtina në Çair 14:00 – Hapet Leximorja në shërbim të...

Jetë 11.12.19 | 12:49

Shikimi i filmave horror ju djegë kalori sikur të ecni 30 minuta

Nëse jeni në mesin e personave që iu pëlqejnë filmat e frikshëm, atëherë kemi disa lajme të mira për ju. Një studim i kryer nga Universiteti Ëestminster, i publikuar së pari në ‘The Telegraph’, ka zbuluar se shikimi i filmave të frikshëm mund të ndikojë që shikuesi t’i djegë...

Futboll 11.12.19 | 12:47

20 yjet që fituan më së shumti ndjekës në Instagram gjatë 2019

Bëhen të ditur të famshmit që fituan më së shumti fansa gjatë vitit 2019 në Instagram. Selena Gomez, e cila pati 136 milion ndjekës vitin e kaluar, rriti numrin e tyre në 163 milion, por megjithatë renditet në vendin e 4-të të listës. Ndërsa i personi që e nxë vendin e parë ka 192...

Ekonomi 11.12.19 | 12:24

Mbështeten ndryshimet ligjore: Nga viti i ardhshëm të gjithë pensionet rriten për 700 denarë

Këshilli për siguri sociale sot mbështeti ndryshimet ligjore me të cilën nga muaji i ardhshëm do të rriten pensionet për të gjithë pensionistët për 700 denarë. Në seancën në të cilën mori pjesë edhe Ministrja për Punë dhe Politikë Sociale, Mila Carovska është biseduar edhe për...

Maqedoni 11.12.19 | 12:03

Maqedoni, deri më tre dhjetor janë paraqitur mbi 2.000 raste me fruth

Gjatë periudhës prej 19 nëntorit deri më 6 dhjetor të këtij viti janë paraqitur dy raste të dyshimta me fruth, ku pas kontrolleve labarotorike është konstatuar se nuk ka të bëjë me fruth, informojnë nga Instituti për Shëndet Publik. Dei më 3 dhjetor deri tek Instituti për Shëndet Publik...

Jetë 11.12.19 | 11:57

Kjo merimangë ndodhet në shtëpi dhe kalb mishin e njeriut në pak sekonda

Ky lloj i ri merimange i zbuluar së fundmi fshihet në dhomën e ndenjes dhe dhomat e gjumit në Meksikë dhe mund të vrasë menjëherë shumë pak pas kafshimit një person sipas ekspertëve ato janë “krejtësisht të ndryshme” nga çdo lloj tjetër i merimange në planet. Këto lloj merimangash...

Maqedoni 11.12.19 | 11:44

Ideja e BDI- së, të premten të punohet katër orë

Të Premten të punohet me kohë të pjesëshme ose deri në 1 pasdite në mënyrë që punonjësit të kenë më shumë kohë për t’u kushtuar familjeve të tyre. Kjo, sipas zyrtarit të lartë të BDI-së, është pjesë e Rezolutës Nr. 3 – kualiteti e Jetës, e votuar nga Kryesia Qendrore ,...

Maqedoni 11.12.19 | 11:40

Goran, Aleksandar, Dejan, Kire, Zlatko bëhen shqiptarë që të punësohen në administratën publike

Kire Trajkovski, Dejan Ilievski, Zlatko Serafimovski, Goran Trajkovski, Tomislav Jankulovski – shqiptar, Aleksandar Miskovski dhe Steven Kocev – kombësi të tjera, Vlatko Kalcinoski – Romë. Rekrutimet parazgjedhore thellojnë krizën e identitetit, e cila është pranuar në mënyrë...

Bota 11.12.19 | 11:18

Snajperisti që ka kryer më së shumti vrasje në histori

Finlandezi Simo Häyhä besohet se është snajperisti që ka kryer më së shumti vrasje në histori, kryesisht gjatë Luftës së Dimrit, siç njihet beteja mes Finlandës dhe Rusisë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Atij i atribuohen saktësisht 505 vrasje gjatë këtij konflikti. Ushtria finlandeze...

Skena 11.12.19 | 11:11

Bukuria e vajzave të thjeshta nga shtete të ndryshme të botës

Në vitin 2013, fotografja Mihaela Noroc la punën e saj në Rumani për të nisur një udhëtim të gjatë rreth botës. Që atëherë, ajo ka vizituar të gjithë kontinentet, përveç Antarktidës. Ajo ka fotografuar mijëra femra në rrugën për realizimin e projektit të saj, të quajtur, “Atlasi...

Maqedoni 11.12.19 | 11:06

OBRM-PDUKM: Spasovski duhet të përgjigjet për rolin e tij në rastin “Haraçi”

Nga partia opozitare OBRM-PDUKM thonë se Oliev Spasovski ka shikuar se si “Boki 13” ka marrë miliona euro, e ka ditur se ata para janë jolegale dhe nuk ka ndërmarrë asgjë që ta hetoj krimin, me çka ka ndihmuar që t’i iket drejtësisë. “Të gjithë kanë shikuan se Oliver Spasovski në...

Повеќе