Tuesday, 22 October 2019
Ekonomi 22.10.19 | 16:21

Maqedoni, publikohet paga mesatare neto për muajin gusht

Paga mesatare neto e paguar për të punësuarit në muajin gusht të këtij viti ka qenë 25.127 denarë dhe në krahasim me gushtin e vitit të kaluar është rritur për 3.8 përqind. Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikave, rritja prej 3.8 përqind para se gjithash, është për...

Maqedoni 22.10.19 | 16:09

Refuzohen kërkesat e Janevës dhe “Boki 13” për shfuqizimin e masës së paraburgimit

Gjykata Penale në Shkup ka refuzuar si të pa baza kërkesat për shfuqizimin e masës së paraburgimit për ish-prokuroren speciale, Katica Janeva dhe Bojan Jovanovskin të dyshuar për rastin “Haraçi”. “Këshilli Penal i njësisë për Krim të Organizuar dhe Korrupsion të Gjykatës Themelore...

Maqedoni 22.10.19 | 15:31

Tërmet në Maqedoni

Tërmeti me madhësi 2.7 ballë i Rihterit është regjistruar sot në rajonin e Shtipit në orën 13:19 minuta. Tërmetin e ndjen banorët në Shtip dhe rrethinë i cili ishte me intensitet prej III shkallës sipas shkallës evropiane makrosizmike, informon Observatori Sizmologjik në Fakultetin e Shkencave...

Jetë 22.10.19 | 14:46

Këto janë shenjat që tregojnë se ju kanë bërë magji

Le ta pranojmë. Shpesh, gjëra të këqija ju ndodhin njerëzve të mirë, pa ndonjë arsye logjike. Kur krejt nga hiçi sëmuremi apo gjërat siç themi rëndom “na ecin ters”, mendojmë mos dikush “na ka mallkuar” Para se t’ju listojmë shenjat e “një mallkimi” duhet t’ju sqarojmë...

Jetë 22.10.19 | 14:43

Sa mund të jetojë një njeri pa u ushqyer? Përgjigja do t’ju trondisë

Të gjithë e kemi pyetur veten të paktën një herë të vetme, se sa mund të jetojmë pa konsumuar bukë dhe ujë. Përgjigjen e kësaj pyetje e ka dhënë eksperti Richard Lee Fulgham. Ai është shprehur kështu: Këtë përgjigje e di sepse kam studiuar urinë. Një njeri i shëndetshëm mund...

Jetë 22.10.19 | 14:42

Ky është lëngu magjik, e shëron mëlçinë tepër shpejt

Nga studimet rezulton se hirra përmban 16 lloje proteinash. Hirra është e pasur me tetë minerale, vitamina kryesisht ato të grupit B, aminoacide, enzima dhe shumë elemente të tjera të shëndetshme. Por mbi të gjitha, hirra pastron mëlçinë dhe është pastruese për trupin. Sakaq studime...

Maqedoni 22.10.19 | 14:37

Mbledhje e parë e grupit punues për përpunimin e Konceptit për arsim inkluziv

Grupi punues që duhet ta përpunojë Konceptin për arsim inkluziv, i cili ka dalë nga Ligji i ri për arsim fillor, sot e mbajti takimin e parë punues. Në të morën pjesë edhe ministri i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi dhe përfaqësuesja e Zyrës së UNICESF-it në vend, Patricia di Xhovani,...

Bota 22.10.19 | 13:50

Hëngrën 30 njerëz, policia shokon me atë që zbulon nga analizat e ADN-së

Dmitry Baksheev dhe gruaja e tij Natalia Baksheeva tronditën mbarë opinionin publik jo vetëm në Rusi, por në gjithë botën. Çifti në fjalë u arrestua nga policia ruse, pasi u akuzuan se kishin vrarë dhe ngrënë 30 persona, të cilët i kishin kontaktuar ndërmjet rrjeteve sociale. Ndërsa...

Maqedoni 22.10.19 | 13:41

Tsipras: Shpresoj që BE do ta kuptojë gabimin historik

“E paarsyeshme është ajo që e bëri Bashkimi Evropian dhe shpresoj se së shpejti do ta kuptojnë këtë gabim historik”. Këtë e ka deklaruar kryetari SYRIZA-s dhe ish-kryeministri grek Alexis Tsipras, në një intervistë për “KritTV”, ku ka folur për perspektivën e Maqedonisë së Veriut...

Skena 22.10.19 | 13:12

Robert Berisha dhe Nora Istrefit kapen mat në Shkup

Ndarja e Robert Berishës me Nora Istrefin ishte tema më e komentuar në faqet rozë për ditë me rradhë. Pavarësisht kësaj, ata duket se vijojnë të takohen. Nuk dihet nëse kjo ndodh për hir të vajzës Renee, apo ish-partnerët ruajnë ende marrëdhënie të mira. Në një video të siguruar...

Maqedoni 22.10.19 | 13:03

Rreth 200 fëmijë nuk ndjekin mësimin sepse janë të pa-vaksinuar

Sipas të dhënave të Ministrisë së Arsimit, të siguruara nga tereni përmes inspektorëve dhe të cilat ajnë përpunuar, rezulton se 200 fëmijë për shkak se nuk janë të vaksinuar nuk janë regjistruar në klasë të parë për të vijuar procesin edukativo arsimorë. “Ndoshta numri do të...

Maqedoni 22.10.19 | 13:01

“Rasti 300”, Gjoko Popovski dënohet me 9 vjet burg

Gjoko Poposkit i shqiptohet dënimi prej 9 vjet burg, duke iu llogaritur edhe koha e kaluar në paraburgim. Popovski akuzohet për shkelje të detyrës zyrtare me rastin e furnizimit të MPB-së me 300 vetura zyrtare.

Bota 22.10.19 | 11:12

Tragjedi: Ngordhin 55 elefantë

55 elefantë, kanë ngordhur në Zimbabve si pasojë e thatësirës. Elefantët janë përballur me uri të madhe, gjatë dy muajve të fundit në parkun më të madh kombëtar të Zimbabve. Thatësira e madhe detyroi kafshët që të enden, në komunitetet më të afërta për të kërkuar ushqim dhe...

Maqedoni 22.10.19 | 11:10

Sot mbaron armëpushimi në Siri, Erdogan takohet me Putinin

Presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan, do ta vizitojë të martën Rusinë për të biseduar me homologun e tij rus, Vladimir Putin, lidhur me zhvillimet në pjesën verilindore të Sirisë, ku Turqia e ka nisur një ofensivë ushtarake kundër kurdëve. Pikërisht sot përfundon edhe armëpushimi pesëditor,...

Futboll 22.10.19 | 11:08

UEFA dënon rëndë Serbinë

UEFA ka ndëshkuar Serbinë për incidente raciste të tifozëve duke urdhëruar që stadiumi të mbyllet për ndeshjen e radhës në shtëpi në kualifikimet e Kampionatit Evropian. Incidentet që përfshinë tifozët e Serbisë erdhën gjatë humbjes 4-2 ndaj Portugalisë muajin e kaluar. Ekipi do...

Maqedoni 22.10.19 | 11:05

Tusk: Mosarritja e konsensusit nga vendet e BE-së ishte një gabim i madh

Ashtu si për Presidentin e Komisionit Europian Juncker, edhe për Presidentin e Këshillit Europian Donald Tusk, refuzimi i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për të hapur negociatat në 18 tetor ishte një gabim. Gjatë raportimit në Parlamentin Europian për samitin e 17-18 tetorit, Tusk deklaroi...

Maqedoni 22.10.19 | 10:57

Ali Ahmeti nga Bogovina: 12 prilli do të shënojë fitoren më të madhe të BDI

Në Degën e Bogovinës, në Kuvendin Zgjedhor të BDI-së, ku u zgjodh kryesia e re e cila do të jetë nën udhëheqje të kryetares së re Sahide Bajrami, prezent ishte edhe kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim,  z. Ali Ahmeti . Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, para banorëve të komunës...

Maqedoni 22.10.19 | 10:54

Zaev do ta takojë kryeministrin italian, kërkon që zgjerimi i BE-së të diskutohet edhe në nëntor

Kryeministri Zoran Zaev më 29 tetor do të udhëtojë në Romë, ku do të takohet me kryeministrin italian Giuseppe Conte, pas paralajmërimeve të Italisë se do të kërkojë hapjen e sërishme të çështjes për zgjerim të BE-së në nëntor. Zaevi në intervistën për “360 gradë” konfirmoi...

Shkup 22.10.19 | 10:50

Shkup, 13 persona të lënduar në 21 aksidente trafiku

Një shofer i mopedit është lënduar rëndë në një prej gjithsej 21 aksidenteve që kishin ndodhur gjatë ditës së kaluar. Në nëntë aksidente lëndime të lehta kanë marrë 12 persona, ndërsa në 11 ishin shkaktuar dëme materiale. Nga SPB Shkup informojnë se dje policia e trafikut ka sanksionuar...

Maqedoni 22.10.19 | 10:45

OBRM-PDUKM: Për hyrje në BE duhen reforma dhe shumë punë

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, përmes një kumtese për media thekson se Zoran Zaevi dhe LSDM-ja do t’i humbin zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Ata thonë se kryeministri në largim, i ka shitur interesa kombëtare dhe nuk ka marrë datë për negociata nga BE. “As Macroni, e as ndonjë...

Повеќе