Tag: popullore
Maqedoni 08.08.20 | 13:49

Edhe nesër mot jostabil me reshje lokale të rrëmbyeshme, bubullima dhe erë të fuqishme

Drejtoria për Punë Hidrometeorologjike paralajmëroi se pasdite, si dhe në orët e mbrëmjes dhe gjatë natës, moti do të jetë i paqëndrueshëm me reshje shiu, bubullima dhe erë të fortë, lokalisht në formën e stuhive me shi të rrëmbyeshëm intensiv dhe me breshër. Temperatura maksimale...

Maqedoni 08.08.20 | 13:44

Arsovski: Pse LSDM fsheh se sa para ka shpenzuar për reklama në zgjedhje

Zëdhënësi i OBRM-PUKM-së, Dimçe Arsovski në konferencën e sotme për shtyp akuzoi se LSDM po fsheh se sa para harxhuan për zgjedhjet e mbajtura më 15 korrik. “LSDM ndërhyri në 5 deri në 12 para përfundimit të gjendjes së jashtëzakonshme në Kodin Zgjedhor me një dekret të Qeverisë...

Maqedoni 08.08.20 | 08:11

Bislimovski: Nëse EVN, MEPSO dhe ELEM tërheqin kërkesën për rritjen e çmimit të energjisë elektrike, do ta tërheq edhe KRRE

Nëse EVN, MEPSO dhe ELEM tërheqin kërkesat për çmime më të larta të energjisë elektrike, atëherë Komisioni Rregullator për Energjetikë do të tërheqë vendimin për rritjen e çmimit të saj. Kjo është deklarata e fundit e kryetarit të Komisionit Rregullator për Energjetikë, Marko...

Ballkan 08.08.20 | 00:07

Pamje të reja, xhandarët serbë duke patrulluar në territorin e Kosovës

Në Karaçevë të Kamenicës, sot u panë pjestarë të xhandarmërisë serbe, e për këtë ka pasur reagime të shumta. Tani kanë dalë edhe pamjë të reja ku shihen pjestarë të tyre duke patrulluar në territorin e Kosovës, shkruan Indeksonline. Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati ka reaguar...

Maqedoni 07.08.20 | 23:16

VMRO-DPMNE pyet LSDM-në se cilat janë partitë e shumicës së re

VMRO-DPMNE kërkon nga LSDM të tregojë se cilat parti janë pjesë e asaj shumice të cilën socialdemokratët thonë se tashmë e kanë arritur. “Në vend të kumtesave të bezdisshme dhe sterile për vetë-inkurajim pasi LSDM-ja për të tretën ditë pohon se ka shumicë, publikisht u bëj thirrje...

Lajme 07.08.20 | 21:08

Maqedoni: Kush e shfrytëzoi pandeminë për përfitime të jashtëligjshme?

Grupe të krimit të organizuar, kanë shfrytëzuar situatën e krijuar nga kriza shkaku i pandemisë së koronavirusit të ri për të përfituar në mënyrë të jashtëligjshme, theksojnë ekspertët e sigurisë në Maqedoninë e Veriut. Në bazë të të dhënave të INTERPOL-it, gjatë krizës së...

Bota 07.08.20 | 20:17

Funeral në vend të dasmës, vdekja e infermieres në Bejrut përlot botën

Nga e bardha në të zezë është kthyer jeta e një prej infermiereve në Bejrut që humbi jetën tragjikisht nga shpërthimit vetëm pak ditë para martesës. Familjarët e të afërmit, prisnin që shumë shpejt të ishin të pranishëm në ceremoninë e dasmës së të dashurës së tyre, por kurrsesi...

Maqedoni 07.08.20 | 20:13

Shërohen 127 persona nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Instituti për Shëndet Publik në 24 orët e fundit ka regjistruar 127 pacientë të shëruar nga coronavirusi. Prej tyre nga Shkupi anë 40, Kumanova-17, Shtipi-22, Prilepi-6, Velesi-2, Manastiri-2, Gostivari-5, Radovishi-10, Krusheva-1, Probishtipi-5, Demir Hisari-1, Makedonski Brod-3, Kratova-1 dhe...

Ballkan 07.08.20 | 11:22

Diaspora thyen rekorde, për 6 muaj dërgoi mbi 430 milionë në Kosovë

Pavarësisht pandemisë COVID-19, mërgata e Kosovës e ka thyer rekordin e dërgesave të parave në vendin tonë. Nga të dhënat e Bankës Qendrore të Kosovës për gjashtë muajt e parë të vitit 2020, mërgata ka dërguar 27.8 milionë euro më shumë se sa periudha e njëjtë e vitit të kaluar,...

Lajme 07.08.20 | 11:19

Brazili do të ndajë 356 milionë dollarë për vaksinën kundër koronavirusit

Presidenti brazilian Zhair Bolsonar ka dhënë dekret i cili parashikon të ndahen 356 milionë dollarë për blerjen dhe prodhim e vaksinën potenciale kundër koronavirusit , që e zhvillon kompania “AstraZeneka” dhe hulumtues nga universiteti i Oksfordit. Ushtruesi i detyrës ministër i Shëndetësisë...

Lajme 07.08.20 | 11:16

Zaev mund të mos jetë mandatar për formimin e Qeverisë?!

Lidhja Social Demokrate Maqedonase (LSDM) mund të dal me tjetër mandatar për formimin e Qeverisë dhe jo me liderin e saj Zoran Zaev. Ky mund të jetë kompromis midis LSDM dhe BDI, e cila do të heq dorë nga propozimi i saj për mandatar shqiptar. Burime partiake thanë për INA se kjo çështje...

Maqedoni 07.08.20 | 10:32

Është rritur intensiteti i trafikut jashtë mjediseve urbane në Maqedoni

Komunikacioni në rrugët shtetërore po zhvillohet nëpër rrugë të lagështa. Intensiteti i trafikut nëpër drejtimet rrugore jashtë mjediseve urbane është rritur, informojnë nga LAMM. Në vendkalimet kufitare nuk ka vonesa më të gjata për hyrje dhe dalje nga shteti. Komunikacioni në rrugët...

Maqedoni 07.08.20 | 10:28

Kumtesë e LSDM-së për bisedimet për formimin e Qeverisë së re

Në vijim janë bisedime serioze për formimin e Qeverisë së re e cila siguron kujdes të barabartë për të gjithë. LSDM-ja filloi negociata serioze, tërësore me kryetarë dhe përfaqësues të lartë të partive politike të cilët janë pjesë e përbërjes kuvendore, për një mandat të ri...

Jetë 07.08.20 | 10:22

Shenja paralajmëruese të hershme të kancerit të gjirit që çdo grua duhet të dijë

Kanceri i gjirit është një nga sëmundjet më të zakonshme që kërcënon jetën Çdo grua duhet të bëjë kontrolle të rregullta dhe mamografi për të zbuluar qelizat anormale në fazat e hershme për të rritur mundësinë e mbijetesës. Gjithçka mund të trajtohet nëse gjendet në një fazë...

Maqedoni 07.08.20 | 10:16

Reagim i VMRO-DPMNE-së ndaj përballjes së pushtetit me pandeminë e shkaktuar nga koronavirusi

Republika e Maqedonisë është vrima e zezë në rajon dhe në Evropë në raport me numrin e të infektuarve dhe të vdekurve nga koronavirusi. Qytetarët janë lënë vetëm, ndërsa Zaev dhe Filipçe vetëm i numërojnë jetët e humbura dhe gënjejnë se epidemia është mposhtur dhe se e kanë...

Jetë 07.08.20 | 10:14

Vetitë shëruese të boronicave

Boronicat janë të ëmbla, ushqyese dhe shumë të shëndetshme. Këto fruta kaq të vogla i bëjnë kaq mirë trupit dhe mendjes sonë. Antioksidantët që gjenden te boronicat janë aq të forta sa janë të afta për të neutralizuar radikalet e lira që lidhen me zhvillimin e disa sëmundjeve kardiovaskolare...

Skena 07.08.20 | 10:09

Morenës i thotë dikush ‘Të dua’, rrethohet me dhurata romantike

Taraku tash e disa vite është duke qëndruar në Turqi, ku së fundmi kishte bashkëpunuar me një nga kompanitë më të mëdha atje për këngën ‘Fu*k your location’. Këngëtarja ka publikuar së fundmi disa imazhe në llogarinë e saj në Instagram, ku zbulon dhuratat që ka marrë, në të...

Lajme 07.08.20 | 09:58

Trump: Kompanitë amerikane duhet t’i japin fund lidhjeve me TikTok dhe WeChat

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka nënshkruar urdhra ekzekutivë që shënjestrojnë TikTok dhe WeChat, dy nga aplikacionet më të mëdha të Kinës. Në bazë të këtyre urdhrave. pas 45 ditësh, ndalohen transaksionet e kompanive amerikane me pronarët kinezë të TikTok dhe WeChat. Trump...

Maqedoni 07.08.20 | 09:53

Është rritur intensiteti i trafikut jashtë mjediseve urbane në Maqedoni

Komunikacioni në rrugët shtetërore po zhvillohet nëpër rrugë të lagështa. Intensiteti i trafikut nëpër drejtimet rrugore jashtë mjediseve urbane është rritur, informojnë nga LAMM. Në vendkalimet kufitare nuk ka vonesa më të gjata për hyrje dhe dalje nga shteti. LAMM rekomandon shpejtësi...

Maqedoni 07.08.20 | 09:50

Filipçe: Jemi të përgatitur për një skenar edhe më të keq në vjeshtë

Ministri i shëndetësisë vazhdon të thotë se në vjeshtë Maqedonia mund të përballet me një valë të re të pandemisë COVID-19. Për këtë fazë, Venko Filipçe thotë se shteti është më i përgatitur dhe se janë bërë përgatitjet e nevojshme, “Vala e dytë e virusit mund të shmanget...

Повеќе