Tag: popullo
Kronika e zezë 26.04.22 | 09:42

Të shtëna në Çair, humb jetën një person

Mbrëmë në SPB Shkup është raportuar për të shtëna me armë zjarri në një çajtore në rrugën “Vëllezërit Rexhepagiq” në Çair të Shkupit. Sipas njoftimeve kanë mbetur të plagosur tre persona dhe njëri prej tyre ka ndërruar jetë nga plagët e marra.

Maqedoni 01.01.22 | 12:09

Talat Xhaferi: Zgjedhje e qeverisë do të jetë në mënyrë të digjitalizuar në sallën plenare

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi në intervistën për MIA tha se salla plenare e Kuvendit është e pajisur me teknologji të ri dhe është plotësisht e digjitalizuar. Ai theksoi se sistemi do të promovohet pas vitit të ri dhe se qeveria e re pritet të votohet në sallën plenare, dhe jo në...

Bota 03.12.21 | 11:28

Vala aktuale e pandemisë në Francë mund ta ketë pikun në janar

Ministri francez i Shëndetësisë, Olivier Veran, ka thënë se vala aktuale e pandemisë në Francë mund të ketë pikun në janar të vitit të ardhshëm. “Vala e pestë është duke u përhapur shpejt. Ka ndikim të vërejtshëm në sistemin spitalor”, ka thënë Veran për radion France Info. Kjo...

Maqedoni 03.12.21 | 10:11

Mbi tetë mijë raste aktive me COVID-19 në Maqedoni, analizat tregojnë se vaksinat janë efektive

Në statistikat e djeshme, sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, janë regjistruar 333 raste të reja me COVID-19 nga 2440 testime, ndërsa kanë vdekur 16 pacientë, më i riu në moshën 33 vjeçare, si dhe janë shëruar 376 pacientë. Hulumtimet për efektet e vaksinave kundër...

Maqedoni 03.12.21 | 10:08

Gjobiten 132 vozitës në Shkup për shkak të shkeljes së rregullave në trafik

Gjatë ditës së djeshme Ministria për Punë të Brendshme në territorin e Shkupit ka shqiptuar gjithsej 132 gjoba dhe atë, 17 për tejkalim të shpejtësisë, 10 për ngasje të makinës pa patentë shoferi, ndërkohë që 23 gjoba u janë shqiptuar dhe këmbësorëve. Nga MPB-ja njoftojnë se janë...

Maqedoni 19.07.21 | 13:36

Boçvarski: Kemi “Plan B” për Ligjin për ndërtimin e autostradave

Ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Bllagoj Boçvarski, potencoi se ata si Qeveri kanë përpunuar variante në lidhje me fillimin dhe ndërtimin e korridoreve 8 dhe 10D. Sipas tij, prioritet i Qeverisë është që vendi ynë të ketë rrugë të sigurta dhe moderne. “Me cilin parim dhe cilën mënyrë...

Maqedoni 07.06.21 | 14:50

Ulen shifrat Covid, spitali i fëmijëve në Kozle i kthehet normalitetit

Pas uljes së dukshme të numrit të të infektuarve me COVID-19 në vend, puna e Spitalit të Fëmijëve në Kozle kthehet në normalitet. Në Institutin për Sëmundje të Mushkërive tek Fëmijët në Kozle, tani më një kohë nuk ka të shtruar asnjë fëmijë të infektuar me COVID-19. Për momentin...

Maqedoni 16.05.21 | 20:34

Mërgimtarët po presin deri në 8 orë në pikat kufitare Serbi – Hungari

Por sot kur shumë prej tyre po kthehen në vendet të cilët jetojnë nëpër Evropë, po përballen me kolona të gjata. Në disa pamje të publikuara së fundi nga kosovarë të cilët po kthehen në Evropë, shihet se kolonë tejet e gjatë është pikërisht në pikën kufitare Serbi-Hungari. Madje...