Telegram, tani me qendër në Dubai, u themelua nga Durov, i cili u largua nga Rusia në 2014 pasi humbi kontrollin e kompanisë së tij të mëparshme.

Kremlini i tha pronarit të Telegram, Pavel Durov, të ishte më i vëmendshëm pasi aplikacioni i mesazheve dyshohet se u përdor për të ndihmuar në rekrutimin e personave të armatosur që sulmuan një sallë koncertesh jashtë Moskës. Telegram, tani me qendër në Dubai, u themelua nga Durov, i cili u largua nga Rusia në 2014 pasi humbi kontrollin e kompanisë së tij të mëparshme. Durov, 39-vjeç, me origjinë ruse, jeton në Dubai dhe ka nënshtetësi të dyfishtë të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Francës, sipas Telegram. Ai vlerësohet të ketë një pasuri prej 15.5 miliardë dollarësh nga Forbes.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, i tha faqes së medias ruse, ‘Life’, se nuk kishte plane për të bllokuar aplikacionin e mesazheve, një shpërndarës i madh i lajmeve në Rusi dhe në mbarë botën, por se Durov duhet të jetë më i vëmendshëm.

“Do të prisnim më shumë vëmendje nga Pavel Durov, sepse ky burim unik dhe fenomenal nga pikëpamja teknologjike, i cili është rritur, në fakt, para syve të brezit tonë, po bëhet gjithnjë e më shumë një mjet në duart e terroristëve, i përdorur për qëllime terroriste”, tha Peskov.

Agjencia shtetërore e lajmeve RIA tha se sulmuesit ishin rekrutuar përmes një kanali radikal në Telegram që i përket grupit të Shtetit Islamik Khorasan (ISIS-K).