Category: Teknologji
Teknologji 26.07.19 | 15:29

Instagrami prej sot do t’jua mbyllë llogaritë dhe do t’ju njoftojë nëse jeni afër bllokimit

Instagram thotë se është duke i mbyllur llogaritë e përdoruesve të cilët vazhdimisht thyejnë rregullat e aplikacionit. Përveç llogarive që do të fshihen nga Instagram nëse kanë ‘një përqindje’ të thyerjes së rregullave, rrjeti social thotë se do të marrë në konsideratë edhe...

Teknologji 04.07.19 | 13:59

Harroni iPhone 11, zbulohet iPhone-i pasardhës i tij (FOTO)

A është Apple duke ndërruar gjërat? Pas dizajnit të shëmtuar të iPhone 2019 të kompanisë tani një raport vërtet zbulon se Apple po projekton një iPhone shumë të ndryshëm, të cilin miliona njerëz do ta dëshirojnë. Faqja kryesore kineze Global Times jep lajmin që Apple do të lansoj...

Teknologji 03.07.19 | 23:04

Ç’po ndodh?! Bien Instagram, Facebook dhe WhatsApp, kaos në rrjetet sociale në gjithë botën

Është një nga aplikacionet më të njohura të mediave sociale në botë, por duket se Instagram ra këtë pasdite. Sipas DownDetector, problemet filluan rreth orës 14:49 dhe janë prekur një pjesë e mirë e përdoruesve në gjithë Mbretërinë e Bashkuar, një pjesë të Europës dhe SHBA. Arsyeja...

Teknologji 28.06.19 | 15:12

Veçoria e re e ‘Youtube’ që do t’i gëzojë përdoruesit e saj

Rekomandimet automatike të ‘Youtube’ prej tash e tutje do të eliminohen. Kjo, pasi që platforma në fjalë ka prezantuar një veçori të re që e ndalon lëshimin e videove tek rekomandimet automatike, sa herë që kënga që po luani apo videoja që po shikoni përfundon. “Edhe pse ne përpiqemi...

Teknologji 26.06.19 | 15:40

WhatsApp më në fund shton një veçori më se të nevojshme

Një përditësim i ri i WhatsApp po mundësohet për përdoruesit, që mund të shpëtojë gabime të panumërta dhe të turpshme.Aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve në botë aktualisht ka një të metë që e bën të vështirë për përdoruesit të shohin se kujt po ia dërgojnë fotot,...

Teknologji 24.06.19 | 12:35

Çfarë iPhone-ash do të vijnë më 2020? Mësohen detajet

Sipas një raporti të analistit të mirënjohur Ming-Chi Ku, linja e Apple e modeleve të iPhone për vitin 2020 do të ketë ekrane OLED, me dy madhësi të reja të ekraneve dhe mbështetje për 5G, raporton GSMArena. Kuo pret që do të ekzistojnë dy modele premium: OLED 5,4 inçësh dhe OLED...

Teknologji 18.06.19 | 13:42

“Profili juaj në Facebook mund të tregojë gjendjen tuaj shëndetësore”

Mediat sociale tregojnë shumë më shumë për juve se sa mendoni. Ato mund të përcaktojnë nëse ju keni një çrregullim shëndetësor, duke filluar nga shtatzënia deri tek probleme me lëkuren, kjo vetëm duke i analizuar statuset tuaja të Facebook-ut, shkruan CNN. Në një studim të bërë,...

Teknologji 17.06.19 | 12:10

Së shpejti bëhet prezantimi i shumëpritur i Porsche 718 Boxter Spyder

Modeli i shumëpritur duket shumë i mirë, andaj duket se ia vlen edhe pritja Kur janë lansuar Boxter Spyder dhe Cayman GT4, të gjithë kanë pritur se kur Porsche do ua japë edhe tretmanin GT, shumë të pëlqyeshëm. Reporterët që merren me makina të reja, i kanë parë këto makina duke u testuar,...

Teknologji 17.06.19 | 11:58

Apple shokon përdoruesit me një tjetër ndryshim drastik

Pikërisht kur mund të jemi mësuar me faktin që iPhone-t nuk kanë më një port posaçërisht për kufjet Apple vjen me surpizën e radhës. Sipas një “rrjedhjeje” të fundit, Apple mund të heqë dorë nga fisha e saj karakteristike e karikimit për të kaluar në modelin që përdoret për...

Teknologji 13.06.19 | 15:53

Facebook do iu paguajë tani edhe për këtë shërbim të thjeshtë

Facebook do të paguajë përdoruesit, për t’i monituar mënyrën se si shfrytëzojnë telefonin e tyre, përmes një aplikacioni të ri të quajtur Study. Aplikacioni do të monitorojë cilat programe janë të instaluara në telefonat e personave vullnetarë, koha e shpenzuar në to, vendin prej...

Teknologji 13.06.19 | 00:00

iPhone 11R i 2019 do të ketë bateri më të madhe se iPhone Xr

Një raport i kohëve të fundit nga Koreja sugjeron se pasardhësi i iPhone XR i këtij viti – iPhone 11R i 2019, do të ketë një bateri pak më të madhe se paraardhësi i saj. Bateria prej 3,110mAh, më specifikisht, do të jetë më shumë se 5% më e madhe se njësia prej 2,942mAh që vë në...

Teknologji 07.06.19 | 15:10

Instagram prezanton aftësinë e shtimit të teksteve të këngëve në Instagram Stories

Instagram ka prezantuar në heshtje një aftësi të re që lejon përdoruesit të shtojnë tekstet kur ata ndajnë këngët në Storiet e tyre, duke përdorur ‘sticker’ muzikor. Megjithatë, kjo veçori varet nga disponueshmëria e tekstit për një këngë të veçantë të zgjedhur nga përdoruesi. Përveç...

Teknologji 29.05.19 | 11:40

Veturat elektrike do të jenë më të lira se benzina dhe nafta deri 2025

Më shumë se gjysma e shitjeve globale të makinave të reja të pasagjerëve deri në vitin 2040 do ta përbëjnë makinat me rrymë, vlerëson Bloomberg New Energy Finance (BNEF). Sipas të njëjtit burim, është e mundur që shitjet globale të makinave me motorë konvencionalë (benzinë dhe naftë)...

Teknologji 28.05.19 | 15:45

Apple mund të jetë duke planifikuar iPhone SE2 për 2020

Ndërkohë që shumë njerëz mund të injorojnë iPhone SE, sidomos në kohën e modeleve më mbresëlënëse dhe më të reja, CEO i Apple, Tim Cook, në të kaluarën deklaroi se telefoni kishte arritur më shumë sukses sesa që kishte parashikuar kompania. Aq shumë, sa që nuk vjen si befasi për...

Teknologji 27.05.19 | 13:30

Zbulohen detaje të iPhone të vitit të ardhshëm

Duke marrë një raport të rrjedhur nga gjiganti financiar Barclays, MacRumors zbulon se Apple do të sjellë Touch ID për iPhone 2020 të tyre. Dhe, në stilin tipik të Apple, do të vonohet në lexuesin e gishtërinjëve të ekranit për këtë vit, por do të sjell një hap teknologjik përtej...

Teknologji 27.05.19 | 12:18

Teknologjia e fundit: Pajisja që iu mundëson komunikimin në 40 gjuhë të huaja

Kjo pajisje ju lejon të komunikoni me pothuajse çdo njeri në të gjithë planetin, në gjuhën e tyre, madje pa ditur asnjë fjalë të vetme! Keni imagjinuar ndonjëherë të komunikoni në cilëndo gjuhë që ju dëshironi? Keni pasur vështirësi komunikimi kur ju udhëtoni në shtete të huaja? ‘Translaty’...

Teknologji 23.05.19 | 12:27

Filtri i ndërrimit të gjinisë, rekord në numrin e përdoruesve në Snapchat

Snapchat kohët e fundit ka përditësuar dy filtra të rinj, të cilat i lejojnë përdoruesit të ndryshojnë vizualisht karakteristikat e tyre gjinore. Këtojanë filtra që kanë filluar të përdoren masivisht nga njerëzit të cilët shpesh e përdorin si një lojë për të bërë shaka dhe qeshur...

Teknologji 20.05.19 | 12:35

Facebook regjistron firmën e re të teknologjisë financiare në Zvicër

Sipas të dhënave të Regjistrit Tregtar të Gjenevës, Libra Networks LLC është regjistruar në Zvicër më 2 maj nga Facebook Global Holdings II LLC. “Shërbime në fushat e financës dhe teknologjisë, zhvillimi i softuerëve dhe infrastrukturës përkatëse, në veçanti në lidhje me aktivitetet...

Teknologji 15.05.19 | 13:20

Hakerat rusë godasin dy sisteme zgjedhore në Florida

Hakerat rusë arritën të depërtojnë në sistemet zgjedhore të dy qarqeve në shtetin juglindor të Floridës, tha dje guvernatori i saj, por duke siguruar votuesit se nuk kishte manipulime të rezultateve. Raporti i fundit për ndërhyrjen e rusëve në zgjedhje, i publikuar nga këshilltari i...

Teknologji 14.05.19 | 15:23

IPhone 11 më shumë cilësor se estetik? Ja detajet

Problemet recente rreth baterisë së Iphone kanë trembur ndoshta disi konsumatorët, por megjithatë sipas burimeve të Bloomberg thuhet se Iphone 11 është gati të dalë në treg. Apple thuhet se ka disa ‘karta nën mëngë’ për të bindur blerësin të shohi përtej pamjes jo fort të bukur...

Повеќе