Category: Teknologji
Teknologji 13.06.19 | 00:00

iPhone 11R i 2019 do të ketë bateri më të madhe se iPhone Xr

Një raport i kohëve të fundit nga Koreja sugjeron se pasardhësi i iPhone XR i këtij viti – iPhone 11R i 2019, do të ketë një bateri pak më të madhe se paraardhësi i saj. Bateria prej 3,110mAh, më specifikisht, do të jetë më shumë se 5% më e madhe se njësia prej 2,942mAh që vë në...

Teknologji 07.06.19 | 15:10

Instagram prezanton aftësinë e shtimit të teksteve të këngëve në Instagram Stories

Instagram ka prezantuar në heshtje një aftësi të re që lejon përdoruesit të shtojnë tekstet kur ata ndajnë këngët në Storiet e tyre, duke përdorur ‘sticker’ muzikor. Megjithatë, kjo veçori varet nga disponueshmëria e tekstit për një këngë të veçantë të zgjedhur nga përdoruesi. Përveç...

Teknologji 29.05.19 | 11:40

Veturat elektrike do të jenë më të lira se benzina dhe nafta deri 2025

Më shumë se gjysma e shitjeve globale të makinave të reja të pasagjerëve deri në vitin 2040 do ta përbëjnë makinat me rrymë, vlerëson Bloomberg New Energy Finance (BNEF). Sipas të njëjtit burim, është e mundur që shitjet globale të makinave me motorë konvencionalë (benzinë dhe naftë)...

Teknologji 28.05.19 | 15:45

Apple mund të jetë duke planifikuar iPhone SE2 për 2020

Ndërkohë që shumë njerëz mund të injorojnë iPhone SE, sidomos në kohën e modeleve më mbresëlënëse dhe më të reja, CEO i Apple, Tim Cook, në të kaluarën deklaroi se telefoni kishte arritur më shumë sukses sesa që kishte parashikuar kompania. Aq shumë, sa që nuk vjen si befasi për...

Teknologji 27.05.19 | 13:30

Zbulohen detaje të iPhone të vitit të ardhshëm

Duke marrë një raport të rrjedhur nga gjiganti financiar Barclays, MacRumors zbulon se Apple do të sjellë Touch ID për iPhone 2020 të tyre. Dhe, në stilin tipik të Apple, do të vonohet në lexuesin e gishtërinjëve të ekranit për këtë vit, por do të sjell një hap teknologjik përtej...

Teknologji 27.05.19 | 12:18

Teknologjia e fundit: Pajisja që iu mundëson komunikimin në 40 gjuhë të huaja

Kjo pajisje ju lejon të komunikoni me pothuajse çdo njeri në të gjithë planetin, në gjuhën e tyre, madje pa ditur asnjë fjalë të vetme! Keni imagjinuar ndonjëherë të komunikoni në cilëndo gjuhë që ju dëshironi? Keni pasur vështirësi komunikimi kur ju udhëtoni në shtete të huaja? ‘Translaty’...

Teknologji 23.05.19 | 12:27

Filtri i ndërrimit të gjinisë, rekord në numrin e përdoruesve në Snapchat

Snapchat kohët e fundit ka përditësuar dy filtra të rinj, të cilat i lejojnë përdoruesit të ndryshojnë vizualisht karakteristikat e tyre gjinore. Këtojanë filtra që kanë filluar të përdoren masivisht nga njerëzit të cilët shpesh e përdorin si një lojë për të bërë shaka dhe qeshur...

Teknologji 20.05.19 | 12:35

Facebook regjistron firmën e re të teknologjisë financiare në Zvicër

Sipas të dhënave të Regjistrit Tregtar të Gjenevës, Libra Networks LLC është regjistruar në Zvicër më 2 maj nga Facebook Global Holdings II LLC. “Shërbime në fushat e financës dhe teknologjisë, zhvillimi i softuerëve dhe infrastrukturës përkatëse, në veçanti në lidhje me aktivitetet...

Teknologji 15.05.19 | 13:20

Hakerat rusë godasin dy sisteme zgjedhore në Florida

Hakerat rusë arritën të depërtojnë në sistemet zgjedhore të dy qarqeve në shtetin juglindor të Floridës, tha dje guvernatori i saj, por duke siguruar votuesit se nuk kishte manipulime të rezultateve. Raporti i fundit për ndërhyrjen e rusëve në zgjedhje, i publikuar nga këshilltari i...

Teknologji 14.05.19 | 15:23

IPhone 11 më shumë cilësor se estetik? Ja detajet

Problemet recente rreth baterisë së Iphone kanë trembur ndoshta disi konsumatorët, por megjithatë sipas burimeve të Bloomberg thuhet se Iphone 11 është gati të dalë në treg. Apple thuhet se ka disa ‘karta nën mëngë’ për të bindur blerësin të shohi përtej pamjes jo fort të bukur...

Teknologji 13.05.19 | 13:40

Si është të punosh në zyrat e Facebook, flet Florentina Ferati, shqiptarja që punon për kompaninë

Shqiptarja Florentina Ferati tash e sa vite është njëra ndër punonjëset e kompanisë gjigante, atë të rrjetit social Facebook. Ajo është pjesë e dikasterit për siguri kibernetike, teksa së fundmi në një intervistë ekskluzive për Telegrafin, ka folur rreth detajeve të punësimit dhe avancimit...

Teknologji 10.05.19 | 11:32

Instagram së shpejti me rregulla të reja për mbylljen e llogarive

Më pak se një javë pas ndalimit të Alex Johnson dhe ekstremistëve të tjerë të djathtë, Instagram zbuloi se po punonte për një politikë të re për të mbyllur llogaritë. Këto udhëzime të reja, të cilat së shpejti do të fillojnë të zbatohen, do të ndryshojnë mënyrën se si Instagram...

Teknologji 09.05.19 | 15:16

Whatsapp nuk do të funksionojë më në këta celularë

Whatsapp është një nga aplikacionet e mesazheve më të përdorur në botë. Mirëpo kompania ka njoftuar se ky aplikacion nuk do të funksionojë në disa celularë. Kjo do të thotë që përdoruesit do të duhet të marrin masa, në të kundërt nuk do të jenë në gjendje të kenë akses në...

Teknologji 03.05.19 | 15:05

Rekord i ri nga Porsche 911 GT2 RS (Foto)

Gjatë muajit mars, kjo Porsche ka shënuar rekord në Roat Atlanta si vetura komerciale, që ka kryer xhiron em shpejtësi maksimale Mbi timonin e 911 GT2 RS, ishte fituesi i 24 Hours of Deytona dhe La Mans, David Donohue që arriti ta përfundonte shtegun prej 4.048 miljeve dhe 14 kthesave, për dy...

Teknologji 30.04.19 | 12:39

A janë këto pamjet e dizajnit final të iPhone 11?

Javën e kaluar, një lajmëtar që prezentohet me emrin @OnLeaks në Twitter ndau atë që pretendonte të ishte dizajni i finalizuar i Apple për iPhone 11 të palansuar. Ai njihet për vjedhjen e materialeve të dizajnit nga serverët në Foxconn, që është kompania fabrikat e të cilave ndërtojnë...

Teknologji 27.04.19 | 23:30

Katër shenja që tregojnë se jeni të varur nga rrjetet sociale

Është gjëja e parë që e bën në mëngjes Thuajse çdo person i varur nga rrjetet sociale do ta filloj ditën e vet duke shfletuar në Facebook, Twitter, Instagram etj. Shpenzon shumë kohë duke shikuar gjëra të pakuptimta Shfletimi i qindra videove të maceve duke u frikësuar nga pronarët...

Teknologji 24.04.19 | 14:06

Instagram po punon për fshehjen e materialeve të papërshtatshme

Platforma e shpërndarjes së fotografive, Instagram është duke punuar në një përditësim të ri, që pritet ta përmirësojë cilësinë. Ky aplikacion më nuk do të rekomandojë materiale, që kanë përmbajtje të papërshtatshme, megjithëse nuk i thyen rregullat e Instagramit – në opsionin...

Teknologji 23.04.19 | 15:20

Këto fjalëkalime mos i përdorni kurrë

Përdorimi i fjalëkalimeve që zbulohen lehtësisht në llogaritë e shumëfishta është një boshllëk i madh në zakonet e sigurisë së njerëzve në internet. Anketa e Qendrës Kombëtare për Siguri Kibernetike (NCSC) zbuloi se shumë përdorues të internetit nuk i dinin mënyrat më të mira...

Teknologji 16.04.19 | 11:25

Këshilla se si të bëhesh i famshëm në Instagram

Ju e trajtoni Instagramin si punë me kohë të plotë. Por, nëse do ishte? Të bëhesh i njohur në Instagram nuk është e lehtë, por pagesa mund të jetë e madhe. Të bëhesh një “Instagram Influencer” do të thotë se bota është zyra juaj. Nëse doni të njiheni për rrobat tuaja apo mënyrën...

Teknologji 15.04.19 | 00:01

U bllokuan Facebook, Instagram dhe Whatsapp!

Facebook, Instagram dhe Whatsapp kanë probleme në të gjithë botën. Sipas mediave ndërkombëtare, shërbimet e Facebook po përjetojnë vështirësi teknike, me përdoruesit në Evropë, Malajzi dhe disa pjesë të SHBA-ve që raportojnë mungesën e qasjes në Facebook, Instagram dhe Whatsapp. Problemet...

Повеќе