Category: Jetë
Jetë 13:20

I theu të dashurës dhëmbët vetëm pse ndryshoi foton e profilit në FB (FOTO+16)

Një grua u sulmua tmerrshëm nga i dashuri i saj i dhunshëm, pasi ajo ‘ndryshoi foto profilin në Facebook ‘. Lois Ashton, nga Liverpuli, e goditi aq fort në fytyrë se tre nga dhëmbët e saj ranë jashtë, transmeton lajmi.net. 29-vjeçarja, e cili tani është i detyruar të veshë dhëmbëza,...

Jetë 12:42

Mjekët mbesin pa fjalë, këta përbërës heqin yndyrën nga trupi më shpejt sesa mendoni

A e dini se trupi ynë ka nevojë për yndyrë? Por, kemi nevojë vetëm për një përqindje të vogël, aq sa nevojitet për të funksionuar trupi i njeriut. Yndyra e tepërt shkakton sëmundje kardiovaskulare, diabet dhe sëmundje e tjera serioze. Ne ju sjellim këtë recetë që ju ndihmon ta hiqni...

Jetë 15:46

Çfarë është steriliteti mashkullor, pse burrat e kanë të vështirë të flasin për të

Çfarë është steriliteti ? Papjelloria përcaktohet si paaftësi për të ngjizur një fëmijë pas një viti jete seksuale të pambrojtur. Papjellori nuk do të thotë që nuk do të kesh kurrë mundësi të bëhesh më fëmijë, por që për disa arsye, do e kesh më të vështirë se shumica....

Fun 15:42

Dhjami i tepërt rreth belit nënkupton se keni madhësi më të vogël të trurit

Bel i gjerë, tru i vogël? Nëse jeni të trashë, në veçanti në pjesën e mesit të trupit, atëherë ka shumë mundësi që veçse e keni tkurrur vëllimin e materies gri në tru, sipas një studimi të publikuar në revistën ‘Neurology’. Materia gri e trurit i mban shumicën e 100 miliardë...

Teknologji 15:11

Nëse keni iPhone, mos e hapni nëse ju thërret ky numër

Përdoruesit e Apple po marrin thirrje që në shikim të parë duket të jetë nga Apple – por kjo nuk është e vërtetë, pasi kjo thirrje është nga hakerët të cilët po tentojnë t’iu vjedhin njerëzve para. Si pjesë e sulmit, njerëzit do të marrin thirrje nga njerëz që paraqiten se...

Shëndet 15:07

Si të eliminoni venat me hudhra – Rezultat i shpejtë dhe do ju mahnisë

E dini se venat shfaqen në sajë të akumulimit të gjakut? Ka menyra si mund të eliminohen. Pervec ndërhyrjeve kirugjikale është e rëndësishme të dini se në mënyrë që ato të mos shfaqen sërish duhet të bëni ndryshime në stilin tuaj të jetës dhe të përdorni trajtime të ndryshme. Më...

Fun 14:54

Kreu gjashtë intervenime pandërprerë, kirurgun e zuri gjumi duke mbajtur dorën e operuar të pacientit (Foto)

Luo Shanpeng nga Kina po cilësohet si hero, pasi punoi pandërprerë për 20 orë, që të shpëtonte pacientët që ishin në urgjencë. Imazhi mbresëlënës që është bërë viral, e tregon ekspertin e ortopedisë kirurgjike, duke fjetur mbi tavolinën e sallës së operimit, duke mbajtur dorën...

Fun 13:14

Pse femrat tërhiqen nga burrat e martuar? Dilemë e madhe!

Ekzistojnë shumë arsye pse burrat mashtrojnë të dashurat dhe gratë e tyre dhe po aq shumë arsye pse dikush tërhiqet nga një burrë i martuar. Dilemë e madhe, që ende nuk ka një përgjigje të saktë. Mesa duket ekzistojnë disa arsye: 1. Gruaja e tij nuk do e marrë vesh dhe nuk do lëndohet Kjo...

Jetë 13:04

Thënie nga Leo Tolstoy për t’i eksploruar të gjitha aspektet e jetës

I njohur më së miri për dy kryeveprat e tij, “War and Peace” dhe “Anna Karenina”, Leo Tolstoy (emri i plotë: Lev Nikolayevich Tolstoy) ka qenë shkrimtar rus i cili njihet si një nga autorët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. I lindur në vitin 1828, Leo Tolstoy kishte ardhur nga...

Jetë 12:27

Një shtëpi shumë e rregullt është një shtëpi e trishtë

Ndoshta jo të gjithë e njohin profesor Mario Sergio Cortella, por në kontekstin e shpërndarjes së shkencës edukative është me të vërtetë shumë i famshëm, veçanërisht në Brazil. Dituria dhe studimet e tij e bëjnë atë një person gjithnjë të mirëpritur në emisionet me biseda...

Dashuri dhe seks 15:50

Horoskopi, shenjat me të cilat do keni “shkëndija” më 2019

Viti i ri ka filluar dhe ka shumë pyetje që do t’u bëhen Yjeve për të zbuluar sesi do të jenë 12 muajt e ardhshëm, por sfera e erosit është sigurisht një nga më interesantet dhe stimulueset për kuriozitetin tonë. Çdo shenjë zodiakale do ta përjetojë seksualitetin në mënyra të ndryshme...

Jetë 15:34

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj nqs hani mjaltë dhe kanellë çdo ditë

Mjaltë dhe kanellë janë dy përbërës që shijojnë shumë së bashku. Këto të dy përbërës nuk janë vetëm të shijshme së bashku, por kombinimi siguron përfitime të mahnitshme edhe për shëndetin tuaj. Është e vërtete. Për mijëra vjet, njerëzit kanë përdorur këto dy përbërës...

Jetë 13:09

Çfarë i ndodh flokëve tuaj, nëse nuk i lani për 1 javë?

Pyetja mistike është kjo: sa shpesh duhet t’i lajmë flokët? Përgjigja është e thjeshtë!  Çdo grua në të vërtetë pyet se cila është frekuenca ideale për të larë flokët, edhe pse sot ka ende nga ato që preferojnë t’i lajnë ato çdo ditë (edhe nëse është e vërtetuar se do...

Jetë 12:26

Pse te të ushqyerit duhet të respektoni rregullin “nga 8 deri në 8”?

Shëndeti i sistemit digjestiv është mjaftë i rëndësishëm për të gjithë organizmin, ndërsa studimet e kohëve të fundit kanë vërtetuar se kjo ka të bëj me kilogramët e tepërt dhe çrregullimet psikologjike. Megjithatë, për shkak të mënyrës së shpejtë të jetesës dhe shumë problemeve...

Jetë 12:18

A është martesa çelësi i lumturisë?

Mendimi pozitiv mund të jetë çelësi për të qëndruar i shëndetshëm në pleqëri, sugjeron hulumtimi. Shkencëtarët gjetën optimistë të cilët besojnë se në pleqëri jeta e tyre ka kuptimin e një shëtitjeje të shpejtë, ndjejnë më pak dhimbje dhe kanë sëmbime të forta. Gjithashtu...

Jetë 15:49

Soda e bukës largon pesticidet toksike nga frutat dhe perimet

Në ditët e sotme, shqetësimi për sasinë e pesticideve të përdorur në frutat dhe perimet që konsumojmë çdo ditë është i ndjeshëm. Ndërgjegjësimi për pasojat e këtyre pesticideve në shëndetin tonë është gjithnjë e në rritje. Studimet më të fundit konfirmojnë se soda e bukës...

Jetë 15:05

Për të gjithë ju që pëlqeni të pini verë të bardhë, kemi një lajm shumë të keq

Një pjesë e madhe e dijedashësve preferojnë verën e bardhë në çdo stinë. Shoqëruar me ushqime që ndryshme ajo është e pëlqyera e shumë njerëz. Epo duket se duhet të gjeni një pije të re për të kaluar një kohë të bukur midis miqve. Vera e bardhë tashmë duket se është një shkaktare...

Shëndet 12:15

Egjiptianët e kanë quajtur ‘bima e përjetësisë’, shkenca i vërteton efektet shëruese të aloe veras

Aloe vera, bima që ngjan me kaktus dhe përmban një xhel shërues transparent, është dëshmi se mrekullitë ekzistojnë: bima natyrale ka aq shumë fuqi shëruese, saqë normalisht se i mposhtë të mirat e shumë gjërave artificiale. Nga egjiptianët e lashtë, aloe vera është njohur si ‘bima...

Shëndet 12:11

Njihuni me superushqimet që ju mbrojnë nga rreziku i kancerit

Janë disa ushqime që janë të dobishme për organizmin dhe ndikojnë në mënyra të ndryshme mbi të. Por, pavarësisht ndryshimeve, të gjithë kanë diçka të përbashkët: ndihmojnë për të zvogëluar rrezikun e kancerit. Më poshtë po shohim cilat janë këto ushqime dhe si ndikojnë ato. Lakër...

Jetë 11:51

Ja çfarë mund të ndodhë nëse humbim vullnetin për jetë

Një studim i ri nga Universiteti i Portsmouth në Britaninë e Madhe konkludoi se njeriu mund të vdesë nëse humb vullnetin për jetë. Studimi i parë i këtij lloji u mbikëqyri nga fenomeni i “heqjes dorë” – një fjalë e përdorur për atë që njihet si “vdekje psikogjenike”. Hulumtimi...

Повеќе