Category: Kuzhina
Kuzhina 10.06.19 | 13:11

Magjia e shpejtësisë së picës, brumi i së cilës tundet me mikser

E butë dhe e shijshme, shkrihet në gojë! Gëzojeni familjen tuaj me këtë picë të parapëlqyer, të gatuar në një mënyrë paksa ndryshe Përbërësit: – 500 g miell; – 450 ml jogurt; – 2 vezë, – 1 lugë e vogël pluhur për ëmbëlsira; – 1 lugë e vogël sodë bikarbonati; – pak...

Kuzhina 06.06.19 | 12:44

Recetë origjinale për bakllavanë

Bajrami është i paimagjinueshëm pa bakllava. Meqenëse është festa e Fitër-Bajramit, po ju sjellin njërin ndër recetat më të mira të cilat ekzistojnë. Përbërësit: ▪ petë të gatshme (jufka) për bakllava (1 kg) ▪ 900 g arra të bluara ▪ 100 g arra të bluara trashë ▪ 150 g sheqer ▪...

Kuzhina 13.05.19 | 14:53

Qofte krejt të pazakonshme me patate: Ushqim të cilin do ta pëlqeni!

Nuk kanë stinë apo vakt, recetat me qofte janë ‘të mirëpritura’ çdoherë në shtëpitë tona Përbërësit:  300 g mish të bluar; – 3 lugë thërrmija buke; – 1 qepë; – 4 – 5 thelpinj hudhre; – 2 vezë; – 200 g ajkë të thartë; – pak kaçkavall; – pak spec të bluar; –...

Kuzhina 05.05.19 | 16:27

Receta e Ramazanit: Gogla mishi në salcë domatesh

Ju propozojmë që menynë e iftarit ta pasuroni me gogla të shijshme mishi në salcë domatesh Përbërësit e nevojshëm: ▪ 500 g mish të bluar ▪ salcë domatesh ▪ 500 ml domate të kulluara ▪ 1 qepë (grijeni imët) ▪ 1 lugë miell ▪ 4 lugë vaj ▪ 1 filxhan oriz (rreth 50 g) ▪ 1...

Kuzhina 22.04.19 | 08:45

Pite me djathë sipas recetës së vjetër boshnjake!

Darka për ta mbajtur në mend apo kafjalli më i mirë – zgjidheni vetë Përbërësit: – 500 g petë të gatshme, – 2 kube të vogla tharmë të freskët, – 250 ml qumësht, – 6 lugë miell, – gjysmë luge të vogël kripë, – 100 gr vaj, – 200 gr djathë, – 200 gr. kos. Përgatitja: Tharmin...

Kuzhina 05.04.19 | 15:16

Byrek me Presh dhe Kos

Dredhanik, lakrorë, byrëkë a petanikë pavarësisht emërtesave të tyre sipas zonave e ndryshimeve të vogla në mënyrën e përgatitjes mbeten sërish ndër më të preferuarët dhe ndër gatimet më të mira të kuzhinës shqiptare. Tradita e amvisave shqiptare në përgatitjen e byrekëve dhe...

Kuzhina 12.03.19 | 14:56

Receta tradicionale e ballokumeve; ja si mund t’i përgatisni në shtëpi për t’i shijuar sa më të freskëta

Vitet e fundit, ballokumet, simboli i Ditës së Verës, janë gatuar e tregtuar gjithandej nëpër Shqipëri por shija e tyre e vërtetë mund të dallohet vetëm në qytetin që i krijoi, Elbasan. Sot, rënia e cilësisë së produkteve ka bërë që edhe ballokumet mos të jenë ato të dikurshmet...

Kuzhina 28.02.19 | 13:30

Doni picë të mrekullueshme? Kjo është receta origjinale italiane! (Video)

Ushqim i preferuar i fëmijëve dhe i të rriturve, por është edhe i thjeshtë Për brumë ju nevojiten: – 1 kg miell të bardhë të butë tip 400, – 1 lugë e vogël kripë deti, – 2 paketime tharmë të thatë, – 1 lugë sheqer, – 4 lugë vaj ulliri, – 650 ml ujë të vakët. Përgatitja: Përzieni...

Kuzhina 04.02.19 | 15:03

Recetë për rritje muskujsh

Kjo recetë është e caktuar për arritjen e rritjes cilësore të muskujve. Përbërësit: ▪ 400 g gjoks pule ▪ 150 g spinaq të freskët ▪ 2 dcl qumësht orizi ▪ 4 thelpinj hudhre ▪ 2 lugë çaji thërrmija gruri ▪ 1 lugë çaji kerri përzierje erëzash ▪ 1 lugë çaji spec të bluar...

Kuzhina 24.01.19 | 15:10

Nuk kanë të krahasuar me ato të blerat; receta e vërtetë e piteve greke

Këto pite janë shumë të mira, mbeten të buta edhe të nesërmen. Nga Linda Fishta; Fotografia: Armand Habazaj PËRBËRËSIT PËR 12 PITE: 640 g miell Tipi 0 + 80 g miell Tipi 0 320 ml qumësht i vakët 160 ml ujë i vakët 10 g maja birre e freskët ose 5 g maja birre e thatë 2 lugë të vogla...

Kuzhina 24.01.19 | 11:11

‘Sultan kebabi’: Ushqim i shijshëm turk për të cilin të gjithë do t’jua kërkojnë recetën!

Ky ushqimi shërbehet kur dëshironi ta fascinoni dikë me shkathtësitë tuaja prej kuzhinieri Përbërësit (për 4 persona): – 250 g mish viçi nga kofsha, i prerë në copa të vogla, – 4 kore të trasha për pite apo tortilë, – 100 g bizele, – 1 patate të prerë në kube, – 1 karotë...

Kuzhina 21.01.19 | 14:49

Nëse nuk dini çfarë të hani sot: Pite sipas recetës së gjysheve tona

Qoftë nëse e hani si ushqim kryesor apo si paragjellë apo si shtesë ushqimi, kjo pite është gjithmonë zgjedhje e mirë Përbërësit: 3 vezë, – 200 ml jogurt, – 100 gr miell të bardhë, – 100 gr miell misri, – 150 g proshutë, – 200 gr djathë, – 4 kastravecë turshi, – 1 spec...

Kuzhina 04.01.19 | 15:40

Speca të mbushur që ende nuk i keni provuar: Drekë e shpejtë që do t’ju bëjë t’i lëpini gishtat!

Kjo është një recetë e shëndetshme e që mund të përgatitet lehtësisht nga kushdo Përbërësit: – 1 kg mish të bluar të përzier, – 10 speca të madhësisë mesatare, – kripë, – piper, – erëza sipas dëshirës, – 1 lugë e vogël spec të kuq, – 1 lugë e vogël hudhër pluhur, –...

Kuzhina 04.01.19 | 10:34

Mënyrat për të mbajtur nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak

Një nga mënyrat më të domosdoshme për të mbajtur nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak është përzgjedhja e një regjimi të shëndetshëm ushqimor. Ky i fundit është i dobishëm për të parandaluar progresin e diabetit të tipit dy dhe efektet anësore të ushqimeve të përpunuara dhe...

Kuzhina 04.01.19 | 10:31

Smoothie me arra

Ushqimi në gotë ose ndryshe e njohur si “smoothie” është bërë një senzacion kohëve të fundit. Përveç se kanë përbërës të shëndetshëm dhe të freskët, smoothiet treten shumë lehtë. Vlerat e tyre ushqyese janë aq të larta sa që nuk është e nevojshme t’i kombinoni me ushqime...

Kuzhina 27.12.18 | 15:36

Simite indiane me shijen e të cilave do të kënaqeni!

Ushqimi indian është i njohur për gjellët pikante, ndërkaq buka e tyre është mbase pjesa më e preferuar e racioneve të tyre. Buka u ngjason somuneve, por është shumë më e butë dhe më e shijshme. Ata e quajnë “Naan”. E pra, ta gatuajnë edhe ne atë specialitet të tyre të njohur,...

Kuzhina 25.12.18 | 14:42

Bakllava tradicionale

Bakllava, një nga ëmbëlsirat tradicionale shqiptare, zakonisht përgatitet për festa dhe ceremoni familjare.  Përbërësit për një tepsi: Për petët * 1kg miell * 7 vezë (4 të plota dhe 3 të verdhat) * 1 filxhan vaj (230 ml) * 250 ml qumësht * 1/2kg gjalpë i shkrirë në mikrovalë * niseshte...

Kuzhina 24.12.18 | 17:47

Recetë për simite e vjetër 6.000 vjet: Ëmbëlsira më e shijshme në botë!

Një recetë ëmbëlsire unike që do t’ju shijojë së tepërmi këto ditë të ngrohta. Ju nevojiten: ▪ 300 gr pastë prej susamit të pastër të bluar (quhet tahini) ▪ 300 gr mjaltë ▪ fara susami ▪ pak vaj susami (ulliri ose luledielli) Përgatitja: Përzieni mirë dhe bëni toptha. Lini...

Kuzhina 24.12.18 | 15:43

Çka ka sot për të ngrënë: Brinjë qengji në salcë shumë të shijshme (video)

Shoqërojini brinjët e qengjit me verë  dhe këtë salcë për një shije perfekte. Shijojeni! Përbërësit: ▪ 1 copë brinjë qengji ▪ 3 degë zhumbrice (Thymus serpyllum) ▪ 2 degë rozmarine ▪ 3 thelpinj hudhre ▪ 1 lugë kripë ▪ 1 lugë piper ▪ 1 lugë spec të bluar djegës ▪...

Kuzhina 21.12.18 | 12:33

Pica më e mirë për vetëm 15 minuta: Të këtilla nuk mund të gjeni në asnjë piceri!

Racion i shpejtë, i shijshëm, krokant dhe i mrekullueshëm. Përbërësit: – 20 g tharmë, – 250 – 300 g miell, – kripë, – 50 ml vaj, – 1 presh, – 100 g djathë të fortë, – 100 g kaçkavall, – pak domate qershi, – 200 ml qumësht, – rigon, – 200 g mish të thatë, sipas dëshirës, –...