Wednesday, 10 July 2024
Ballkan 10.07.24 | 21:13

Shoqata maqedonase “Ilinden”-Tiranë: Deklaratë kundër rezultateve të regjistrimit të populsisë në Republikën e Shqipërisë

Deklaratë kundër rezultateve të regjistrimit të populsisë në Republikën e Shqipërisë Deklaratë nga shoqata maqedonase “Ilinden”-Tiranë kundër rezultateve të regjistrimit të popullsisë në Shqipëri, për regjistrimin e mbajtur nga 18 shtatori deri më 16 nëntor 2023. Në deklaratë...

Maqedoni 10.07.24 | 20:31

Mickoski: E ardhmja e rajonit është bashkëpunimi ekonomik dhe investimet, si dhe lufta absolute kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar

Kryeministri Mickoski në profilin e tij në Facebook ka postuar fotografi nga Samiti i NATO-s dhe ka theksuar se e ardhmja e rajonit është bashkëpunimi ekonomik dhe investimet për qytetarë më të lumtur, si dhe lufta absolute kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, që paraqet kërcënimin...

Ballkan 10.07.24 | 07:54

Shqipëria në pikun e sezonit turistik: 4,5 milionë vizitorë për 6 muaj

Në gjashtëmujorin e parë të 2024 në Shqipëri kanë hyrë 4,5 milionë turistë të huaj ose 34% më shumë se e njëjta periudhë e vitit 2023. Muaji qershor, siç njoftoi ministrja e Turizmit dhe e Mjedisit, Mirela Kumbaro, solli 1,2 milion hyrje në Shqipëri ose 19,1% më shumë se qershori...

Ballkan 10.07.24 | 07:35

Rritet numri i zjarreve në Greqi, preken 5 rajone

Për shkak të kombinimit të erërave të forta dhe temperaturave të larta në intervalin 35-40 gradë Celsius në shumë pjesë të Greqisë, paralajmëruan se zjarri është ngritur në nivelin e katërt nga maksimumi pesë. Në buletinin e tij ditor të martën, Shërbimi Zjarrfikës deklaroi një...

Bota 10.07.24 | 07:24

Rusia lëshon urdhër arresti për Yulia Navalnaya

Një gjykatë në Moskë ka lëshuar një urdhër arresti në mungesë për Yulia Navalnaya, gruan e politikanit të ndjerë të opozitës rus, Alexey Navalny. Gjykata e Qarkut Basmannyy në Moskë akuzoi Navalnaya për “pjesëmarrje në një organizatë ekstremiste”, tha zëdhënësja e saj Kira...

Teknologji 10.07.24 | 00:57

Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

Përdoruesve të Whatsappit iu është mundësuar që të kontaktojnë me njerëz të tjerë dhe të flasin në gjuhë të ndryshme. Kjo falë platformës Live Translate, që kompania nën drejtimin e Metas ka vendosur ta lansojë së shpejti. Në një artikull të “Phonearena” thuhet se Live Translate...

Maqedoni 10.07.24 | 00:38

Kryeministri Mickoski u takua me Philippe Riker

Kryeministri Mickoski gjatë vizitës së tij në SHBA u takua me ish-ambasadorin Philip Ricker. Vizitën në Uashington e shfrytëzova për një takim me ish-ambasadorin e SHBA-së, Philip Ricker. Gjithashtu diskutuam për potencialin që ofron rajoni për bashkëpunim ekonomik dhe politik. Duhet të...