Tuesday, 18 June 2024
Ballkan 18.06.24 | 21:22

Me kërkesë të Shoqatës maqedonase “Ilinden”-Tiranë do të vendoset tabelë shumëgjuhëshe në Komitetin për Pakicat Kombëtare në Shqipëri

Shoqata maqedonase “Ilinden”-Tiranë më 31.01.2023 ka dërguar kërkesën nr. 953/2023 pranë Komitetit për Pakicat Kombëtare për vendosien e tabelës shumëgjuhësh në Komitetin për Pakicat Kombëtare. Më 10 shkurt 2023, Komiteti për Pakicat Kombëtare, ktheu përgjigje kërkesës me nr....

Maqedoni 18.06.24 | 20:53

Misajlovski do të udhëheqë mbrojtjen, punëtor dhe promotor i përkushtuar i interesave shtetërore

Vllado Misajlovski do të jetë ministër i ri i Mbrojtjes. Ai në këtë pozitë vjen nga deputeti në Kuvend, por edhe nga ultësia nënkryetare në VMRO-DPMNE. Misajlovski shënoi fitore bindëse në njësinë e dytë zgjedhore në zgjedhjet e fundit, ku u përball me ministrin shumëvjeçar të Punëve...

Maqedoni 18.06.24 | 13:16

LIVE: Mickoski në Kuvend do ta dorëzojë propozimin për përbërjen e qeverisë së re

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, sot në ora 13:30 në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë do ta prezantojë përbërjen e propozuar për qeverinë e re. -Sot, më 18 qershor 2024, në ora 13:30, kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë...

Lajme 18.06.24 | 13:05

Ka ndërruar jetë Stojan Andov, kryetari i parë i Kuvendit të Maqedonisë së pavarur

Stojan Andov, kryetari i parë i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së pavarur dhe sovrane, ka vdekur në moshën 89-vjeçare. Andov u lind në Kavadar më 30 nëntor 1935. Shkollën fillore dhe gjimnazin e kreu në vendlindje, kurse Fakultetin Ekonomik në Shkup dhe magjistraturën në Fakultetin...

Maqedoni 18.06.24 | 11:37

Milloshoski: LSDM dhe BDI e kanë lënë buxhetin në gjendje kritike

Shteti është në një situatë të palakmueshme ku ne nuk e kemi luksin të përçajmë. Duhet të angazhohen të gjitha burimet e mundshme për të arritur qëllime të caktuara dhe për këtë arsye është një dorën e shtrirë për ata që janë përfaqësues dhe simpatizantë të LSDM-së. Por...

Basketboll 18.06.24 | 10:43

Bostoni shpallet kampion në NBA, tani ka një titull më shumë se Lejkers

Ekipi i Boston Seltiks është shpallur kampion i NBA-s, pas fitores 106-88 ndaj Dallas Maveriks në finalen e pestë, duke fituar 4-1 serinë e finaleve. Ky është titulli i 18-të në histori për ekipin e Bostonit, që bëhet kështu skuadra me më shumë tituj kampionë, një më shumë se Los Anxheles...

Futboll 18.06.24 | 10:26

EURO 2024, Turqia ndeshet sot me Gjeorgjinë

Turqia do të përballet me Gjeorgjinë sot në kuadër të Grupit F të Euro 2024-shit. Turqit që po gëzojnë një gjeneratë shumë premtuese janë favoritë kundër Gjeorgjisë së Kvicha Kvaratskhelias. Përballja nis nga ora 18:00, ndërkaq ndeshja tjetër e këtij grupi mes Portugalisë dhe Republikës...

Maqedoni 18.06.24 | 10:22

Bordi i Akreditimit të Arsimit të Lartë hoqi akreditimin e Fakultetit të Shkencave Shëndetësore të Universitetit Ndërkombëtarë në Strugë

Bordi për Akreditim të Arsimit të Lartë në seancën e sotme ka marrë Vendim për anulimin e akreditimit të projektit për themelimin e Fakultetit të Shkencave Shëndetësore pranë institucionit privat të arsimit të lartë Universiteti Ndërkombëtar në Strugë. “Me këtë vendim të...

Maqedoni 18.06.24 | 09:46

Mickoski sot dorëzon në Kuvend propozimin për qeverinë e re

Mandati Hristijan Mickoski sot pritet të dorëzojë në Kuvend propozimin për përbërjen e qeverisë dhe programin për punën e saj. Votimi për qeverinë e re pritet të bëhet këtë fundjavë. Seancën parlamentare për zgjedhjen e qeverisë së re, kryetari i Kuvendit Afrim Gashi pritet ta caktojë...