Saturday, 2 March 2024
Ballkan 02.03.24 | 17:44

Bujar Spahiu u rizgjodh në krye të KMSH, protestuesit paralajmëron padi në gjykatë

Bujar Spahiu u rikonfirmua si kreu i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë. Spahiu mori 82 vota nga 92 antarë të kryesisë që kanë votuar. Në garë morën pjesë 3 kandidatë: Bujar Spahiu, Eduard Shefki dhe Emirjon Vathaj. Më herët, gjatë procesit të votimit, në ambientet e jashtme të KMSH...

Maqedoni 02.03.24 | 16:49

Gordana Siljanovska – Davkova shpalosi prioritetet e saj nëse zgjedhet presidente e Maqedonisë

VMRO-DPMNE-ja ka mbajtur sot konventën promovuese të kandidatit për president të Maqedonisë Gordana Siljanovska – Davkova. Siljanovska – Davkovka duke kritikuar pushtetin, veçanërisht për ndryshimet që erdhën pas zbatimit të Marrëveshjes së Prespës, tha se ajo “gjeti ilaç për të...

Bota 02.03.24 | 16:32

Huthët fundosin anijen britanike

Një anije e cila ishte sulmuar nga rebelët e Jemenit Houthi është fundosur në Detin e Kuq. Anija Rubymar me flamurin e shtetit të Amerikës Qendrore, Belizë, u godit me raketë balistike nga rebelët në 18 shkurt, ndërsa po udhëtonte përmes ngushticës Bab el-Mandeb, pikë kryesore lidhëse...

Kronika e zezë 02.03.24 | 15:39

Shkatërrohet grupi kriminel, arrestohen 10 persona

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është realizuar operacion policor me qëllim të shkatërrimit të siç thonë, grupit kriminel i cili ka vepruar në disa pjesë të territorit të Maqedonisë. Grupi ka qenë i përfshirë në organizimin, furnizimin dhe shitjen e marihuanës. “Në...

Maqedoni 02.03.24 | 15:07

Prezencë e madhe e policisë në Strumicë, arrestohet edhe ish kryetari i komunës

Prezencë e madhe policore mëngjesin e sotëm në Strumicë. Sipas informacioneve të Republika.mk, janë arrestuar disa persona, mes tyre edhe një ish-kryetar i komunës, i cili në të kaluarën është akuzuar për disa vepra penale, ndër të cilat edhe kontrabandë me cigare përmes kufirit maqedonas-bullgar.

Ballkan 02.03.24 | 14:08

Çfarë përfaqëson memoriali “Vendvarrimi i Skënderbeut” në Lezhë

Memoriali “Vendvarrimi i Skënderbeut” në Lezhë është monument kulture i kategorisë së parë. Ndërsa kremtohet sot 580-vjetori i Besëlidhjes së Lezhës apo Kuvendit të Lezhës të mbajtur më 2 mars 1444, Memoriali përbën vendin kryesor të aktiviteteve. Duke sjellë në mendje struktura...

Maqedoni 02.03.24 | 13:44

Nikolloski: Stevo Pendarovski është njeriu më pa fytyrë, pesë vitet e tij nuk do të mbahen mend për asgjë, ai ndryshoi pikëpamjet e tij si era

“Më vjen mirë që jemi në fillim të një cikli zgjedhor për zgjedhjen e presidentit dhe të kryeministrit dhe të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, e cila duhet të bëjë një ndryshim të madh në Maqedoni. Ka momente në histori kur duhet bërë një pikë kthese, këto zgjedhje do...

Shkup 02.03.24 | 12:31

Në Shkup sanksionohen 154 drejtues, 25 për shpejtësi tej normave të lejuara

MPB njoftoi se gjatë ditës së djeshme Sektori i Punëve të Brendshme Shkup ka vazhduar me kontrolle në zonën e komunikacionit. Në territorin e qytetit të Shkupit janë shqiptuar gjithsej 154 masa, nga të cilat 25 sanksione për drejtim mjeti mbi shpejtësinë e lejuar, 11 masa për drejtim mjeti...

Bota 02.03.24 | 09:30

“Të dua përgjithmonë”, gruaja e Navalny nxjerr një video prekëse

Në komentin e saj të parë në ditën e varrimit të bashkëshortit të saj të ndjerë, Yulia Navalnaya ka postuar një video me mbishkrimn. “Lyosha [një pseudonim për Alexey Navalny], faleminderit për 26 vitet e lumturisë absolute. Po, edhe për lumturinë e tre viteve të fundit. Për dashurinë,...

Bota 02.03.24 | 08:30

19 ushtarë rusë u vranë në Donetsk të Ukrainës

Të paktën 19 ushtarë rusë raportohet të jenë vrarë në rajonin e Donetskut në Ukrainë. Po ashtu si pasojëe një sulmi raketor ukrainas u plagosën dhjetëra të tjerë. Ky lajm u dha nga Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës, që përmes një deklarate bëri të ditur se 19 ushtarë rusë...