Sunday, 24 September 2023
Maqedoni 24.09.23 | 20:54

Maqedonia ka dënuar sulmin ndaj Policisë së Kosovës

Maqedonia ka dënuar sulmin ndaj Policisë së Kosovës në fshatin Banjskë të Zveçanit, duke e vlerësuar aktin si “përpjekje për të nxitur konflikt me pasoja mbi paqen dhe stabilitetin në rajon”. Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Artan Grubi, ka thënë se autoret duhet arrestuar dhe...

Ballkan 24.09.23 | 20:11

Tre sulmues të vrarë e gjashtë të arrestuar

Tre sulmues mbetën të vrarë dhe gjashtë të tjerë u arrestuan në operacionin e sotëm në manastirin e Banjskës, njoftoi ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla. Sipas tij, dy nga të arrestuarit janë “të plagosur, me uniformë dhe të armatosur”, ndërsa katër të tjerë kanë...

Kronika e zezë 24.09.23 | 09:50

Obduksioni konstatoi vdekjen e dhunshme te 35-vjeçari nga Shkupi i gjetur në banesën e djegur në Hrom

Pas obduksionit të kryer janë konstatuar gjurmë të dhunës dhe vdekjes së dhunshme, si pasojë e plagëve të marra me thikë nga një send i mprehtë ndaj I.J. (35) nga Shkupi i cili dje është gjetur në banesën e djegur në rrugën “Isaija Mazhovski” në lagjen Hrom në Shkup, njofton MPB. “SPB...

Ballkan 24.09.23 | 09:45

Vritet një polic në veri të Kosovës, plagoset një tjetër

Një polic ka mbetur i vrarë si pasojë e sulmeve në fshatin Banjskë të Leposaviqit. Një tjetër polic është plagosur. Policia e Kosovës përmes një komunikate ka dhënë detaje lidhur me vrasjen në veri të Kosovës. “Gjatë realizimit të detyrave policore, sot rreth orës 02:34 në Mitrovicë...

Shkup 24.09.23 | 09:21

Qyteti i Shkupit do të mbështet zejtarët me 10 mijë denarë

Një milion denarë janë planifikuar nga Qyteti i Shkupit për mbështetjen financiare të zejtarëve që janë afër shuarjes. “Në përputhje me Programin për aktivitetet nga fusha e zhvillimit lokal ekonomik në Qytetin e Shkupi për vitin 2023, nga Buxheti i Qytetit të Shkupit janë miratuar...

Ballkan 24.09.23 | 09:14

Mali i Zi, zbardhet rasti i tunelit nën Gjykatë, kallëzim penal ndaj 6 të dyshuarve

Policia malazeze ka ngritur kallëzim penal kundër 6 personave, kryesisht shtetas të Serbisë, të dyshuar për hapjen e tunelit nëntokësor që çon në depon e Gjykatës së Lartë në Podogricë, deklaroi ministri i Brendshëm Filip Axhiq, duke shtuar se ka një lidhje mes të dyshuarve dhe një...

Kulturë 24.09.23 | 08:46

Manastir, fillon edicioni i 44-të i festivalit ndërkombëtar të filmit “Vëllezërit Manaki”

Edicioni i 44-të i Festivalit Ndërkombëtar të Kamerës së Filmit “Vëllezërit Manaki”, ka filluar në qytetin e Manastirit. Festivali i sivjetëm me sloganin “The Beautiful Unknown” (E panjohura e bukur), filloi në Qendrën e Kulturës në Manastir me pjesëmarrjen e shumë...