Tuesday, 6 June 2023
Ballkan 06.06.23 | 19:48

Skandal: Nëpunësit civilë në Shqipëri me mision lëshimin e pasaportave bullgare në komunat maqedonase

Më 4 qershor 2023, në profilin e saj në FB, përfaqësuesja e minoritetit bullgar në Komitetin për Pakicat Kombëtare në Shqipëri, Milena Selimi, njoftoi se ishte në një takim me banorët e fshatit Ostren i Madh në zonën e Gollobordës, ku ndër të tjera gjërat, ata folën për lehtësimin...

Bota 06.06.23 | 19:42

Dhjetëra të vdekur nga përmbytjet dhe tërmeti në Haiti

Të paktën tre persona kanë humbur jetën në një tërmet në Haiti, vetëm disa ditë pasi përmbytjet lanë të paktën 42 të vdekur. Tërmeti me magnitudë 4.9 goditi në orët e para të mëngjesit, tha Shërbimi Gjeologjik i SHBA. Ai erdhi pas shirave të rrëmbyeshëm që kanë zhvendosur më...

Bota 06.06.23 | 19:24

Rusia fajëson Ukrainën për shkatërrimin e digës

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, e ka konsideruar si sulm terrorist nga Ukraina shkatërrimin e digës masive të martën në Dnieper. Shoigu pretendoi se Ukraina hodhi në erë digën “për të lehtësuar rishpërndarjen e njësive nga Khersoni në zonën sulmuese”. Ai ka thënë se Ukraina...

Maqedoni 06.06.23 | 19:11

Dorëhiqet drejtori i “Hekurudhat – Infrastrukturë”

Hari Lokvenec ka dhënë dorëheqje nga posti i drejtorit në NP Hekurudhat – Infrastrukturë аrsyet e dorëheqjes, siç raportohet, janë personale. Në seancën e sotme të qeverisë pritet që të pranohet dorëheqja dhe në vend të tij të emërohet një drejtor i ri në “Hekurudha – Infrastrukturë”.

Bota 06.06.23 | 16:00

Rusia: Dëbohet ofensiva ukrainase në frontin jugor të Donetskut

Ushtria ukrainase nisi një sulm në shkallë të gjerë në pesë lokacione në frontin jugor të Donetskut, por u pengua të shkelte mbrojtjen ruse, tha zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë, Igor Konashenkov. Duke folur në një konferencë për shtyp, Konashenkov dha informacione...

Kuzhina 06.06.23 | 13:00

Pica me patate të ëmbël dhe brokoli

Perberesit per peten ose brumin: 3 lugë vaj ulliri 1/2 filxhan mielli bajame 1 patate e ëmbël 1/4 filxhan djathë parmixhano 1/4 lugë çaji kripë 1/4 lugë çaji hudhër pluhur 1 vezë të madhe Perberesit per pjesen e siperme: 1/2 kuti brokoli e copëtuar 1/4 filxhan salcë pice 4 copa suxhuk italian 1/4...

Ballkan 06.06.23 | 11:00

Ministrja Xhaçka në takimin e SEECP në Budva: Duhen veprime konkrete nga BE në procesin e zgjerimit

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në takimin e Ministrave të Punëve të Jashtme të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP), që u mbajt në Budva, Mali i Zi. Ministrja Xhaçka theksoi se Shqipëria mbetet e angazhuar si një pjesëmarrëse...

Maqedoni 06.06.23 | 08:17

Të mërkurën takim kokë më kokë mes Kovaçevskit dhe Mickoskit Redaksia 5 Qershor, 2023

Të mërkurën në të njëjtën tryezë do të ulen kryeministri Dimitar Kovaçevski dhe kryetari i VMRO-së Hristijan Mickoski. Nga Qeveria njoftuan se takimi do të mbahet në Klubin e deputetëve, ndërsa opozita shtoi se të dy do të takohen kokë më kokë. Kovaçevski paraprakisht e ka thirrur...

Maqedoni 06.06.23 | 08:04

Zjarri në spitalin e Tetovës ku humbën jetën 14 persona, gjykata jep vendimin për të akuzuarit

Gjykata Themelore në Tetovë dha të hënën vendimin, lidhur me rastin e djegies së spitalit modular të koronavirusit në shtator të vitit 2021 në këtë qytet. Dy ish-drejtorët e akuzuar të spitalit, Florin Besimi dhe Artan Etemi morën “dënime me kusht” (dënime me kusht prej një viti...