Wednesday, 25 January 2023
Maqedoni 25.01.23 | 18:38

Geer me qëndrimin e tij për administratën e RMV-së: Nevojitet administratë eksperte, e pavarur dhe profesionale

Ambasadori evropian David Geer sot porositi se vendi ka nevojë për një administratë publike eksperte, të pavarur dhe profesionale. Pa këtë, siç theksoi, nuk ka rritje dhe zhvillim. Nuk mund të thuhet, tha Geer, se nuk ka rezultate në drejtim të riorganizimit, por sistemi ka edhe dobësi që...

Maqedoni 25.01.23 | 18:00

Kovaçevski: Gjuha maqedonase njihet në BE, kemi mundësi për anëtarësim deri në vitin 2030

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, në një intervistë për gazetën serbe “Politika” theksoi se sot gjuha maqedonase mbrohet dhe njihet në mënyrë të barabartë në mesin e gjuhëve evropiane dhe se perspektivat evropiane janë qëllim i arritshëm...

Maqedoni 25.01.23 | 18:00

Gjykata Kushtetuese i bën thirrje Kuvendit të RMV-së që të zgjedhë gjyqtarët e rinj

Gjykata Kushtetuese sot i është drejtuar edhe një herë Kuvendit që të zgjedhë tre gjyqtarë, në mënyrë që Gjykata të funksionojë pa probleme siç e parashikon Kushtetuta, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Apeli i mbetet Kuvendit dhe Këshillit Gjyqësor, të cilët duhet të propozojnë një...

Maqedoni 25.01.23 | 16:36

LSDM: OBRM-PDUKM ta mbështesë marrëveshjen me Frontex-in

Marrëveshjes me Frontex-in, që është marrëveshje bashkëpunimi për rojet kufitare, që u nënshkrua muaj më parë në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut, në prezencë të kreut të Komisionit Evropian, pas bllokadave disavjeçare nga pala bullgare. Deputeti i LSDM-së, Mile Talevski e cilësoi...

Maqedoni 25.01.23 | 16:33

Pendarovski nuk komenton kërcënimet e eurodeputetit bullgar Xhambaski

Presidenti Stevo Pendarovski nuk i komenton kërcënimet e fundit për vrasje nga eurodeputeti bullgar dhe bashkëkryetar i OBRM-BND, Angel Xhambaski. Nga Kabineti i Presidentit për “Lokalno” theksojnë se autoriteti për ndalimin e mundshëm të radikalëve bullgarë i takon Qeverisë. “Sa i...

Maqedoni 25.01.23 | 16:00

Osmani për situatën në BDI: Kam ndjesinë se jemi pranë anarkisë

“BDI njihet për demokracinë e brendshme, secili ka të drejtë në idetë e veta, por përderisa nuk kalohet kufiri i anarkisë. E kam ndjesinë se tashmë jemi në atë kufi”. Këtë e tha sot Bujar Osmani në cilësinë e zëdhënësit të BDI-së i pyetur për të komentuar mundësinë që “Grupi...

Maqedoni 25.01.23 | 15:41

DPHM prej nesër paralajmëron reshje bore në Maqedoni

Nesër dhe gjatë natës drejt të premtes do të ketë reshje bore, ndërsa vetëm në disa vende më të ulëta me reshje shiu dhe bore, informojnë nga DPHM. Reshjet do të jenë më të shumta në pjesët jugore dhe lindore. Në zonat malore do të rritet trashësia e mbulesës së dëborës, ndërsa...

Maqedoni 25.01.23 | 10:44

Stevanoviq: Mbrojtja nga lloji “kraken” është e njëjtë si edhe për llojet paraprake të Covid-19

Mbrojtja nga lloji i ri i Kovid-19, “kraken”, është identike me ato paraprake. Është e nevojshme qasje serioze e qytetarëve dhe respektim i rekomandimeve të dhëna. Ato janë mbajtja e maskës në institucione shëndetësore, në hapësira të mbyllura siç është transporti publik, si dhe...