Sunday, 24 October 2021
Maqedoni 24.10.21 | 16:53

Mickoski: Prokuroria të ngrisë kallëzim penal për krim të organizuar

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski i bëri thirrje Prokurorisë të nis hetim për rastin që u publikua dje nga partia ku thuhet se zyrtarët policorë në mënyrë të organizuar kanë maltretuar qytetarët në fushatë zgjehdore. Mickoski po ashtu sqaroi se dëshmitë janë dorëzuar edhe...

Maqedoni 24.10.21 | 16:49

Zaev: Nga 1 janari paga minimale do të jetë 18 mijë denarë

Kryetari i LSDM-së njëherit edhe kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev në tubim në Koçani tha pjesa lindore e vendit duhet të vazhdojë në rrugën drejt zhvillim dhe përparimit. “Në katër vitet e kaluara vendosëm standarde të larta ekonomike. Pagën minimale e rritëm në 15.200 denarë,...

Maqedoni 24.10.21 | 15:51

KE e shqetësuar me korrupsionin në Maqedoni

Vendi e ka një nivel të caktuar të gatishmërisë, gjegjësisht është mesatarisht i përgatitur për ta zbatuar të drejtën e BE-së dhe standardeve evropiane në sferën e qeverisjes të së drejtës Kapitulli 23. Në përgjithësi është arritur një progres i caktuar, përfshirë edhe përmes...

Maqedoni 24.10.21 | 10:32

Maqedoni, mbi 10% e të testuarve për coronavirus rezultojnë pozitiv

Të dhënat e autoriteteve shëndendetësore thonë se të premten me dozë të tretë janë vaksinuar, përkatësisht 638 qytetarë kanë pranuar dozën e parë, ndërsa 1.475 janë rivaksinuar. Deri të premten janë vaksinuar gjithsej 801.236 persona, të rivaksinuar janë 769.359, ndërsa dozën...

Ballkan 24.10.21 | 10:29

Greqi, zgjaten kufizimet antiCOVID-19

Autoriteti i Aviacionit Civil të Greqisë njoftoi zgjatjen e re të masave për frenimin e përhapjes së COVID-19 në lidhje me kushtet e hyrjes në territorin grek për fluturimet nga jashtë vendit. Rregullorja do të jetë e vlefshme deri më 29 tetor. Direktiva ndalon hyrjen në Greqi të shtetasve...

Jetë 24.10.21 | 09:10

Nuk keni pse merrni ilaçe, këto 4 produkte ndalojnë diarrenë në mënyrë natyrale

Shqetësimet  e aparatit tretës përfishnjë një sërë sëmundjesh e diarrea duket të jetë një ndër më problematiket. Diarrea, jashtëqitja e ujshme që ndodh më shumë se tre herë në ditë, është një problem i shpeshtë i cili zakonisht ndalon vetë pa asnjë trajtim të veçantë. Megjithatë...

Jetë 24.10.21 | 09:01

Zgjidhni një mollë dhe zbuloni virtytet që të tjerët çmojnë te ju

Veçantia e këtij testi personaliteti është fakti që cilado qoftë zgjedhja juaj aty do të jetë gjithnjë diçka me të cilën mund të identifikoheni.  Zgjidhni një mollë dhe zbuloni më shumë rreth vetes. Molla 1 Është një mollë e thjeshtë, por shumë e fortë, ashtu si ju. Ju jeni një...

Bota 24.10.21 | 08:58

Arrestohet trafikanti më i madh i kokainës në Kolumbi

Trafikanti më i kërkuar i drogës në Kolumbi, Dario Antonio Ushuga, i njohur gjithashtu si “Otoniel”, është arrestuar në Nekokli, një nga bastionet kryesore të Clan del Golfo, pranë kufirit me Panamanë. Lajmin e ka bërë të ditur përmes një njoftimi zyrtar qeveria kolumbiane, ditën...

Maqedoni 24.10.21 | 07:55

Moti i ndryshueshëm, temperatura deri në 18 gradë

Moti sot me vranësira të ndryshueshme dhe më freskët, do të fryj erë mesatare, ndërsa përgjatë Vardarit e përforcuar. Pasdite duke u nisur nga pjesët veriore vranësirat do të ulen. Temperatura minimale do të jetë në interval prej 5 deri në 11, ndërsa ajo maksimale prej 12 deri në 18...

Jetë 24.10.21 | 02:10

Pse mishi nuk duhet të shkrihet në temperaturën e dhomës

Për ta shkrirë mishin më shpejt, zakonisht e lëmë në tryezën e punës në temperaturë dhome Mirëpo, ky nuk është një opsion i mirë. Sipas ekspertëve, bakteret shumohen më shpejt në mish, nëse është në temperaturë dhome, kështu që mishi prishet lehtë. Problemi është se ndryshimet...

Bota 24.10.21 | 01:25

SHBA-ja heq vizat për kroatët

Nga 23 tetori, qytetarët kroatë mund të udhëtojnë në Shtetet e Bashkuara pa viza, njoftoi Ambasada amerikane në Zagreb. “Erdhi edhe kjo ditë. Urime Kroaci për anëtarësimin zyrtar në Programin e Heqjes së Vizave”, tha Ambasada e SHBA-së në Kroaci në faqen e saj zyrtare në Facebook. Ky...

Maqedoni 24.10.21 | 01:21

Përdorimi i pesticideve rrezikon bletët, Bletarët e Maqedonisë: Institucionet na kanë lënë pas dore

Përveç vështirësive të shfaqura për shkak të ndryshimeve klimatike, bletarët po përballen edhe me një tjetër problem, atë të përdorimit të tepërt të pesticideve nga ana e bujqve. Sipas tyre, shpeshherë kjo ndikon në helmimin e bletëve. Ata kërkojnë nga institucionet shtetërorë...

Maqedoni 24.10.21 | 00:21

OBRM-PDUKM do ta mbështesë Dimitrievskin në Kumanovë

OBRM-PDUKM do ta mbështesë kryetarin aktual dhe kandidatin e pavarur për Komunën e Kumanovës, Maksim Dimitrievskin në rreth të dytë në garën kundër LSDM-së. Vendimi është marrë në mbledhjen e Këshillit Ekzekutiv të partisë në Ohër ku është vendosur që partia në rreth të dytë...

Maqedoni 24.10.21 | 00:00

Kolegët qëndruan prapa Dr. Jovanovskiit dhe mbështetën kandidaturën e tij për kryetar të Kërçovës

Komisioni Qendror Shëndetësor i VMRO-DPMNE mbajti një seancë sot në Kërçovë. U diskutuan tema aktuale nga gjendja e përgjithshme shëndetësore, përmes situatës koronare, si dhe situata me spitalet modulare. Një numër i madh mjekësh në këto zgjedhje lokale ose u zgjodhën si kryetarë...