Monday, 27 September 2021
Ballkan 27.09.21 | 19:05

Publikohen pamjet e tërmetit në Greqi (VIDEO)

Greqia është goditur mëngjesin e të hënës nga një sërë tërmetesh, ku më i fuqishmi ishte ai i 6 ballëve. Dëshmitarë nga Heraklion thanë se tërmeti ishte jashtëzakonisht i fortë dhe zgjati një kohë të gjatë. Ndërkohë, mediat kanë publikuar foto e video nga pasojat e tërmetit....

Maqedoni 27.09.21 | 16:24

Rasti “Parcelat në Vodno”, avokatët e Kamçevit kërkojnë përjashtimin e prokurores Stefanova

Avokatët e biznesmenit Orce Kamçev në gjykimin e sotëm për rastin “Parcelat në Vodno” ngritën kërkesë për përjashtimin e prokurores Lile Stefanova nga procesi. Gjykata Penale e ridërgoi kërkesën pranë kryetares së Prokurorisë së krimit të organizuar, Villma Ruskoska, e cila...

Bota 27.09.21 | 16:07

Spanja vendos rregulla të reja, çfarë duhet të dini para se të udhëtoni

Tirana International Airport përmes një postimi në Facebook, ka njoftuar ndryshimet në regjimin e hyrjes në Spanjë. Për ushëtarët shqiptarë që duan të hyjnë në Spanjë duke pasur parasysh sa më poshtë: Të kenë një certifikatë të plotë vaksinimi (doza e fundit e marrë të paktën...

Maqedoni 27.09.21 | 16:03

Carovska: Përfaqësuesit e institucioneve arsimore finlandeze na ndihmojnë në zbatimin e konceptit tonë autentik për arsim bashkëkohorë

Jam e kënaqur që institucionet arsimore finlandeze na kanë ndihmuar dhe po ndihmojnë në zbatimin e ndryshimeve në arsimin fillor që filluam me fillimin e vitit të ri shkollor, ndërsa sot përfaqësuesit e tyre po zhvillojnë trajnime për të ndërtuar në mënyrë efektive një klimë shkollore...

Maqedoni 27.09.21 | 16:02

Tetovë: 19 ditë nga zjarri në spitalin modular, shkaqet ende mbeten mister

Kanë kaluar 19 ditë nga zjarri në Spitalin Modular në Tetovë. Prokuroria e Tetovës ende po mbledh dëshmi se çfarë e shkaktoi zjarrin. Nga Prokuroria e Shkupit thonë se nga Prokuroria e Tetovës ende nuk i kanë marrë raportet nga ekspertiza e bërë deri tani. “Në Prokurorinë Themelore...

Maqedoni 27.09.21 | 15:43

Një pacient nga Koçani është arratisur nga spitali modular në Shtip

Një pacient tetëdhjetë e katër vjeç nga Koçani i cili u arratis nga spitali modular në Shtip dje e shfrytëzoi rastin kur personeli shëndetësor solli një grup pacientësh në departamentin e rentgenologjisë. Drejtori i Spitalit Klinik-Shtip, Alen Gjeorgjiev sqaron se pacienti që në orët...

Maqedoni 27.09.21 | 14:15

Fatmir Bytyqi: Nuk do të shtrenjtohet çmimi i energjisë elektrike

Zëvendëskryeministri përgjegjës për çështjet ekonomike, Fatmir Bytyqi, në një paraqitje për “Slobodna TV”, ka folur në lidhje me çmimin e energjisë elektrike në vend. Ai tha se deklarata se çmimi i energjisë elektrike do të rritet pas zgjedhjeve lokale është një deklaratë krejtësisht...

Maqedoni 27.09.21 | 13:19

Bekteshi: Sezoni turistik ishte i suksesshëm, masat qeveritare dhanë rezultat

Turizmi i dha rezultatet e pritura. Sezoni ishte i suksesshëm falë masave dhe politikave qeveritare, të krijuara së bashku me sektorin privat, u tha sot, në ngjarjen me rastin e Ditës Botërore të Turizmit, 27 Shtator. Siç theksoi ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, fushata “Shtëpia...

Bota 27.09.21 | 12:17

Erdogani poston foton duke lexuar gazetën, vëmendjen e merr macja që rri ulur në prehrin e tij

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka publikuar një foto teksa shihet që lexon një gazetë. Vëmendjen në postimin e tij e mori fakti se Presidenti shfaqet me një mace të mbesës së tij Aybike në mediat sociale. Macja qëndron e ulur në prehrin e Erdoganit ndërsa ai lexonte gazetën. “Ai...

Maqedoni 27.09.21 | 12:14

Shuhet zjarri në natyrë në Kodrën e Diellit

Zjarrfikësit e Tetovës dje e kanë shuar zjarrin e madh në natyrë në afërsi të Kodrës së Diellit. Bëhet fjalë për sipërfaqe që është në drejtim drejt pjesës ku janë të vendosura disa pajisje të rrjetit telekomunikues. “Zjarri u shua rreth orës 14:30 minuta. Na nevojiteshin dy...

Shkup 27.09.21 | 11:00

Kandidati për kryetar bashkie Sali i dërgon mesazh maqedonasve: Siguria do të jetë një përparësi, unë do të mbështes krijimin e kompanive multietnike

Siguria në Çair është në pikëpyetje. Ne jemi dëshmitarë të shumë incidenteve që kanë ndodhur në periudhën e kaluar dhe këtu jo vetëm maqedonasit por edhe çdo qytetar që jeton në Çair nuk ndihet i sigurt për veten apo familjen e tij. Duhet të them që siguria jonë është një nga...

Shkup 27.09.21 | 10:59

Grabiti bastore, arrestohet një 21-vjeçar nga Shkupi

Dje në ora 21.10 në rrugën “Metodija Andonov Çenoto” në Shkup është arrestuar N.J.(21) nga Shkupi. Siç thonë nga MPB, ai dyshohet për kryerjen e veprës penale “vjedhje” më 17.09.2021 në bastoren në rrugën “Finlanda” në Shkup. “Më vonë, në bazë të urdhrit të Gjykatës...

Ballkan 27.09.21 | 10:56

Tensionet në veri, Rama krah Kurtit: E drejta këtu është me Kosovën dhe pikë, Serbia po bën manovra teatrale

Tensionet në veri, Rama krah Kurtit: E drejta këtu është me Kosovën dhe pikë, Serbia po bën manovra teatrale. “I nderuar kryeministër. Është kënaqësi të vizitoj Prishtinën pas OKB ku çështja e njohjes së Kosovës ishte një nga përparësitë e vizitës sonë në Nju Jork dhe një...

Ekonomi 27.09.21 | 10:49

Nga mesnata çmime të reja të derivateve të naftës

Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE) gjatë ditës së sotme do të shpallë çmimet e reja të derivateve të naftës, të cilat do të jetë në fuqi deri të hënën e ardhshme. Javën e kaluar, me vendim të KRRE-së, çmimet e benzinës Euro-Super-95 dhe Euro-Super-98 nuk ndryshuan, derisa...

Maqedoni 27.09.21 | 10:45

Sot në Maqedoni nis vaksinimi me dozën e tretë

Qytetarët mbi moshën 60 vjeçare, punonjësit shëndetësorë dhe personat me sëmundje imunologjike me vërtetim prej sot do të mund të marrin dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19. “Qytetarët mbi 60 vjeç në pajtim me periudhës kohore pas marrjes së dozës së dytë të vaksinës...

Kuzhina 27.09.21 | 10:41

Rizoto me perime shumë ngjyra dhe shije brenda një pjate të vetme!

Rizoto me perime është një mënyrë kaq e mirë për t’i shijuar perimet shumëngjyrëshe pa shumë naze! Përbërësit:  2 gota oriz 4 gota lëng mishi ose ujë 400 gram perime (karrota, bizele, speca) 2-3 lugë gjelle vaj ulliri 1 lugë gjelle gjalpë Kripë, piper i zi për shije Udhëzime...

Shkup 27.09.21 | 10:26

Shkup: 181 gjoba për shkelje të rregullave në trafik, 30 vozitës në gjendje të dehur

Ministria për Punë të Brendshme gjatë ditës së djeshme (27.09.2021) në territorin e Shkupit ka shqiptuar 181 gjoba për shkelje të rregullave në trafik. Prej gjobave të shqiptuara 61 janë për tejkalim të shpejtësisë, 30 për ngasje të makinës pa patentë shoferi, 20 për ngasje të makinës...

Jetë 27.09.21 | 10:00

Ekziston një truk për vezën e ziera që ndoshta nuk e dini

Thuhet se veza e zier është gjëja më e lehtë që mund të bëni në gatim. Por çfarë ndodh kur vjen koha për ta pastruar atë? E vërteta është se veçanërisht kur veza është shumë e freskët, pastrimi nuk është aq i lehtë. Sidoqoftë, ekziston një sekret që do ta bëjë pastrimin...

Ballkan 27.09.21 | 09:53

Rama pritet me ceremoni shtetërore nga Kurti

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka arritur në Prishtinë, ku është pritur me ceremoni shtetërore nga kryeministri Albin Kurti, në sheshin “Skënderbeu”. Në pritje shtetërore kanë marrë pjesë edhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ministri i Financave, Hekuran Murati,...

Maqedoni 27.09.21 | 09:42

Osmani bisedë telefonike me Pandor, kërkon vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me Republikën e Afrikës së Jugut

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, pati një bisedë telefonike me Ministren e Marrëdhënieve Ndërkombëtare dhe Bashkëpunimit të Republikës së Afrikës së Jugut, Naledi Pandor. Tema kryesore e bisedës midis dy ministrave ishte mundësia e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike...

Повеќе