Friday, 24 September 2021
Maqedoni 24.09.21 | 18:00

Qeveria e Maqedonisë: Regjistrimi i popullsisë zgjat deri më 30 shtator dhe askush nuk do të lihet jashtë këtij procesi

“Po hyjmë në fazën e fundit të aktiviteteve të regjistrimit në terren në të cilën po përfundohen të gjitha aktivitetet, që realizoheshin gjatë 20 ditëve të fundit. Apelojmë deri te qytetarët të kenë durim. Regjistrimi zgjat deri më 30 shtator dhe sigurojmë se askush nuk do të...

Lajme 24.09.21 | 17:59

Tragjedia në Tetovë, ende nuk ka detaje rreth hetimit

Edhe kjo javë pune përfundoi, dhe hetimi për zjarrin në spitalin në Tetovë, për të cilin kryeministri Zoran Zaev paralajmëroi se do të jetë i shpejtë, nuk ka përfunduar akoma. Prokuroria po kryen një procedurë para hetimore për zjarrin në spitalin modular, ku humbën jetën 14 persona. “Pres...

Shkup 24.09.21 | 17:33

Nesër do të bllokohen disa rrugë në Shkup

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se nesër në Shkup do të jenë të bllokuara disa rrugë për qarkullim. “Më 25.09.2021 (e shtunë) në Shkup do të mbahet “Forumi socio-ekologjik Shkupi 2021″. Për këto shkaqe Sektori i Punëve të Brendhme në Shkup do të ndërmarë masa për...

Maqedoni 24.09.21 | 17:10

Sot 525 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në 24 orët e fundit janë bërë 3.858 testime për COVID-19, ndërsa 525 raste kanë rezultuar pozitiv. Prej tyre në Shkup janë 268, Kumanovë – 40, Strumicë – 27, Shtip – 25, Manastir – 23, Ohër – 17, Veles dhe Shën Nikollë –...

Ballkan 24.09.21 | 14:51

Si nisi sherri i reperit me djemtë që e rrëmbyen, kush është përsoni i dënuar me burg të perjetshëm me të cilin u fut në telashe

Reperi shqiptar, Kozak Braçi i cili njihet ndryshe edhe si intervistues i personazheve të njohura në rrjetin social “Instagram”, gjatë ditës së djeshme është rrëmbyer nga disa persona. Personat të cilët e kanë rrëmbyër në një moment i kanë marrë telefonin reperit dhe kanë hyrë...

Maqedoni 24.09.21 | 14:50

Një Komision i përkohshëm i Prokurorisë Publike do të ndjekë parregullsitë eventuale zgjedhore

Një Komision i përkohshëm i Prokurorisë Publike do të ndjekë parregullsitë eventuale zgjedhore në zgjedhjet e ardhshme lokale, të caktuara për më 17 tetor 2021. “Ngjarjet në lidhje me zgjedhjet e ardhshme lokale, të caktuara për më 17 tetor 2021, janë me interes të përgjithshëm...

Maqedoni 24.09.21 | 14:47

Ursula von der Leyen javën që vjen do të vizitoj Shkupin

Zëdhënësi i Komisionit Evropian Eric Mammer konfirmoi se Presidentja Ursula von der Leyen gjatë qëndrimit të saj në Shkup, javën që vjen do të diskutojë edhe rreth kontestit mes Sofjes dhe Shkupit, njofton AIM nga Brukseli. Zëdhënës Mammer nuk dha detaje të tjera, nën arsyetimin se pyetjeve...

Maqedoni 24.09.21 | 14:16

Hungaria nuk planifikon ekstradimin e Gruevskit, tha Mariçiç

Ministri i Drejtësisë, Bojan Mariçiç ka deklaruar se vendi ynë ka bazë ligjore për të kërkuar ekstradimin e ish kryeministrit Nikolla Gruevski nga Hungaria. “Për atë ka bazë për ta kërkuar. Nga Budapesti kemi marrë informacione se nuk planifikojnë ta ekstradojnë tani për tani, për...

Maqedoni 24.09.21 | 14:07

Mickoski: Duhet të mësohet e vërtet dhe të dënohen fajtorët për rastin tragjik në Tetovë

Në rast se pushteti ka qëllime serioze dhe nëse vërtet dëshiron Komision Anketues në Kuvend, mundet dhe duhet të thirret menjëherë, vlerëson kreu i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski. Ai është i përgatitur, siç tha sot, që të dorëzoj kërkesë të re, me emrin e ri të shtetit “Republika...

Shkup 24.09.21 | 13:28

Humb jetën një punëtor gjatë kryerjes së punëve ndërtimore në Shkup

Një punëtorë ka vdekur, pasi që është rrëzuar gjatë kryerjes së punëve ndërtimore në rajonin e Gazi Babës. “Më 23 shtator të vitit 2021 në ora 16:39 në SPB Shkup nga Ndihma e shpejtë është denoncuar se gjatë kryerjes së punëve ndërtimore në një ndërtesë në rajonin e Komunës...

Futboll 24.09.21 | 13:10

E BUJSHME/ Donnaruma te Juventusi?

Gazeta e njohur Il Corriere Della Sera shkruan se agjenti i gjigandit italian ka planifikuar ardhjen e portierit tek Juventusi në vitin 2022. Gigio Donnarumma nuk është aspak i kënaqur me situatën e tij aktuale tek PSG. Portieri italian ishte i vetëdijshëm se do të kishte një konkurencë të...

Shkup 24.09.21 | 13:04

Vdes një punëtor gjatë kryerjes së punëve ndërtimore në Gazi Babë

Një punëtorë ka vdekur, pasi që është rrëzuar gjatë kryerjes së punëve ndërtimore në rajonin e Gazi Babës. “Më 23 shtator të vitit 2021 në ora 16:39 në SPB Shkup nga Ndihma e shpejtë është denoncuar se gjatë kryerjes së punëve ndërtimore në një ndërtesë në rajonin e Komunës...

Maqedoni 24.09.21 | 12:40

Xhaferi: Nëse BE dëshiron stabilitet më të madh në fqinjësinë e vet, nevojitet perspektivë e besueshme evropiane për Ballkanin Perëndimor

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut Talat Xhaferi në takimin e 10-të të kryetarëve të parlamenteve të vendeve të Evropës Juglindore që po zhvillohet në Budapest tha se Hungaria ka dëshmuar në dekadat e kaluara se është për integrimin tonë të përshpejtuar dhe të plotë evropian...

Maqedoni 24.09.21 | 11:52

Paraburgim për mjeken nga Kumanova, kërkoi ryshfet prej 200 eurove

Prokuroria e Kumanovës filloi një procedurë kundër një mjeke 51-vjeçar nga Kumanova, punësuar në “Spitalin e Përgjithshëm Kumanovë”-departamenti i syve, për shkak të keqpërdorimit të pozitës zyrtare dhe autorizimit dhe pranimit. “E dyshuara kërkoi dhe mori drejtpërdrejt një përfitim...

Shkup 24.09.21 | 11:47

Gjobiten 199 shoferë në Shkup

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së djeshme në territorin e Shkupit ka shqiptuar gjithsejtë 199 gjoba për shkelje të rregullave në trafik. “Janë shqiptuar 44 gjoba për tejkalim të shpejtësisë, 18 për vozitësit të cilët nuk kanë poseduar patentë shoferi, 3...

Maqedoni 24.09.21 | 11:37

Regjistrohen mbi një milion e 300 mijë qytetarë në Maqedoni

Enti Shtetëror i Statistikës njofton se deri ditën e djeshme në ora 20:00, në vendin tonë janë regjistruar gjithsej 1.383.434 qytetarë. Nga ESHS njoftojnë se nga diaspora janë vetëregjistruar 195.477. Në të gjithë vendin, regjistruesit deri një ditë më parë kanë evidentuar 431.573...

Maqedoni 24.09.21 | 11:36

Rregullat për hyrje në Greqi vazhdohen edhe për një javë

Rregullat aktuale për hyrje në Greqi, të cilat vlejnë edhe për shtetasit e Maqedonisë së Veriut, gjegjësisht dokument i nevojshëm për Kovid-19 dhe PLF formular të plotësuar, por edhe testim i obligueshëm në pikat e hyrjes për ata të cilët udhëtojnë me test negativ, janë vazhduar edhe...

Maqedoni 24.09.21 | 09:46

Pendarovski – Guterres: Zhbllokimi i integrimeve evropiane me interes për stabilitetin e rajonit

Presidenti Stevo Pendarovski, në kuadër të pjesëmarrjes në Asamblenë e 76-të të Përgjithshme, në Nju-Jork u takua me sekretarin e përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, me të cilin kanë shkëmbyer mendime për aktivitetet gjithëpërfshirëse të Republikës së Maqedonisë...

Jetë 24.09.21 | 09:05

Covid do t’i ngjajë një ftohjeje të zakonshme: Kur e parashikojnë ekspertët të ndodhë kjo gjë?

Covid-19 mund të ngjajë me ftohjen e zakonshme deri në pranverën e vitit të ardhshëm pasi imuniteti i njerëzve ndaj virusit rritet nga vaksinat dhe ekspozimi, thonë ekspertët. Sir John Bell, profesor i mjekësisë në Universitetin e Oksfordit, tha se gjërat do të jenë mirë pasi të ketë...

Teknologji 24.09.21 | 08:58

Merret vendimi: Të gjithë telefonat do kenë të njëjtin lloj karikuesi, përfshi dhe iPhone

Komisioni Evropian ka bërë me dije se është duke planifikuar një urdhër për të gjithë prodhuesit e smartphonëve dhe pajisjeve të tjera elektronike. Sipas tyre të gjithë smarphonët do të kenë të njëjtin lloj karikues, përfshirë dhe Iphonen. Ky propozim i KE do të ketë një ndikim...

Повеќе