Monday, 20 September 2021
Maqedoni 20.09.21 | 15:03

KSHZ publikon të gjithë kandidatët për kryetar komunash në Maqedoni

Komisioni Shtetëror Zgjedhor në faqen e tij të internetit konfirmoi kandidaturat për kryetarë të komunave dhe Bashkisë së Shkupit, si dhe listat e kandidatëve për këshilltarë. Zgjedhjet lokale do të mbahen më 17 tetor, kur është caktuar raundi i parë i votimit. Këtu mund të shihni...

Skena 20.09.21 | 14:28

“Ledianën nuk e kam dashur kurrë”, Mevlani bën deklaratën e papritur

Ish-konkurrenti i “Për’puthen”, Mevlan Shaba ishte i ftuar së fundmi në një intervistë, ku u shpreh se Ledjanën nuk e ka dashur kurrë, ndryshe nga sa mendonte publiku. I ftuar dje te Glamour Zone ai ka rrëfyer disa të vërteta eskluzive në lidhje me Ledjanën dhe Shqipen. Ai u akuzua...

Maqedoni 20.09.21 | 14:19

Zoran Zaev: Pres regjistrim të suksesshëm

Kryeminsitri Zaev vlerëson se regjistrimi është duke vazhduar me sukses, edhe pse pati bllokim disa ditë. Para gazetarëve kryeministri u shpreh se pret që regjistrimi të përfundojë me sukses. “Dëshiroj që të jap komplimente për të gjithë regjistruesit për Entin Shtetëror për Statistikë,...

Kronika e zezë 20.09.21 | 13:42

MPB Maqedoni: Në Tabanoc gjendet i vdekur një 20-vjeçar nga Siria

Në afërsi të fshatit Tabanoc, është gjetur trupi i pajetë i një 20 vjeçari nga Siria. Trupi nuk ka shenja të dhunës, njoftojnë nga Sektori për Punë të Brendshme të Kumanovës. Mbrëmë në ora 18:00 SPB-Kumanovë ka pranuar njoftimin se në afërsi të digës në fshatin Tabanoc është...

Maqedoni 20.09.21 | 13:27

Zaev: Deri në fund të javës, pritet të dalin raportet rreth tragjedisë në Tetovë

Ekspertët gjermanë ekspertizën e tyre pritet ta dorëzojnë në afat prej 10-15 ditëve, tha Kryeministri Zoran Zaev, i cili njëherit pret që raportet tona më pas të jenë gati shumë shpejtë. Megjithatë siç u shpreh ai, kjo më së shumti do të varet nga prokurorët dhe nga kompletimi i dokumentacionit...

Maqedoni 20.09.21 | 13:00

Njëri nga të arrestuarit në protestat në Tetovë fillon grevë urie

Njëri nga 5 të arrestuarit në protestat në Tetovë ka hyrë në grevë urie. Këtë informaicon për Fokus e konfirmojnë edhe nga burgu. Drejtori i burgut Filip Andov ka thënë se i burgosuri i ka informuar se do të hyjë në grevë urie, dhe për këtë vendim të protestuesit do ta informojnë...

Skena 20.09.21 | 12:02

Antonela Berisha: Dua meshkuj mbi 40-vjeç, mund të më ngacmoni lirisht

Ish-konkurrentja e Përputhen, Antonela Berisha, ka shokuar me deklaratën e saj, lidhur me meshkujt që asaj i pëlqejnë. Ajo e ftuar në rubrikën ‘Trotuar’ në emisionin “E Diell”, ku po diskutohej për temën “A duhet të lejohen meshkujt e femrat mbi 40-vjeç në klube nate?”, ishte...

Maqedoni 20.09.21 | 11:58

DPHM Maqedoni: Niveli i lumenjve nën mesataren për muajin shtator

Niveli i ujit në shumicën e lumenjve në të gjithë vendin është nën mesataren e shtatorit, me përjashtim të Vardarit pranë Demir Kapisë, tregojnë matjet ditore të Drejtorisë për Punë Hidrometereologjike. Rënie të konsiderueshme nën mesataren kanë Lumi Treskë pranë Makedonski Brod,...

Ballkan 20.09.21 | 11:26

Njësia Speciale ia mësynë veriut, nga sot nuk kalon askush me targa KS

Nga sot nuk lejohet qarkullimi i veturave me targa KS, dhe të gjithë që posedojnë këto targa nuk do të lejohen të kalojnë kufirin. Njësia Speciale e Policisë së Kosovës “ROSU” është duke shkuar drejtë pikave kufitare në Veri për të monitoruar situatën. Disa Blinda të Policisë...

Maqedoni 20.09.21 | 11:22

Pendarovski do të marrë pjesë në sesionin e 76-të të Asamblesë së përgjithshme të Kombeve të Bashkuara

Presidenti Stevo Pendarovski prej sot do të qëndrojë për vizitë pune në SHBA, me rastin e pjesëmarrjes në sesionin e 76-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju-Jork. Të enjten, 23 shtator, shefi i shtetit do të ketë fjalim në Debatin e përgjithshëm të sesionit...

Ekonomi 20.09.21 | 10:37

Mbledhje e KRRE-së, nga mesnata çmime të reja të derivateve

Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE) sot duhet të publikoj çmimet e reja të derivateve të naftës të cilat do të hyjnë në fuqi nga mesnata dhe do të zgjasin deri të hënën e ardhshme. Javën e kaluar me vendim të KRRE-së benzina Euro Super BS-95 dhe Euro Super BS-98 u shtrenjtuan...

Ballkan 20.09.21 | 10:35

I shkon çdo natë para shtëpisë/ Nxënësja nuk i ndahet profesorit, e ngacmon seksualisht atë!

Ndoshta një rast të tillë nuk e keni parë apo dëgjuar më herët. Bëhet fjalë për një rast pak më të rrallë që mund të quhet i paprecedentë që ka ndodhur në Kosovë. Një vajzë nga Suhareka e Kosovës, ngacmon seksualisht dhe përndjek vazhdimisht ish profesorin e saj. Çështja është...

Maqedoni 20.09.21 | 10:33

Escobar: BE të mos shtyjë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

I dërguari amerikan për Europën Juglindore, Gabriel Escobar, është kritik me Bashkimin Europian pse ai vazhdon ta vonojë perspektivën e integrimit për vendet e Ballkanit Perëndimor. Sipas Eskobar, nisja e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut nuk duhet shtyrë përtej këtij viti. Uashingtoni...

Maqedoni 20.09.21 | 10:30

Mbi një milion qytetarë janë regjistruar në Maqedoni

Enti Shtetëror për Statistika në Maqedoni informon se gjithsej janë regjistruar 1.37.309 persona, 223.286 amvisëri dhe 438.705 banesa. ESHS informon se mundësinë për vetregjistrim, gjithsej e janë shfrytëzuar 193.370 persona që jetojnë jashtë vendit. Regjistrimi i popullsisë, amvisërive...

Maqedoni 20.09.21 | 09:25

Maqedoni: Propozim-ligji për akademi të gjyqtarëve dhe prokurorëve publik para Komisionit për Sistem Politik

Komisioni kuvendor për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive sot do ta mbajë seancë për propozim ligjin për Akademi të gjyqtarëve dhe prokurorëve publik, në lexim të parë. Ministria e Drejtësisë në elaborimin për nevojën e mbajtjes së ligjit, që miratohet me flamur evropian,...

Lajme 20.09.21 | 09:23

Vitin e kaluar shkaktoi katastrofë, gjenden edhe 20 tonë nitrat amoniumi në Liban

Forcat libaneze të sigurisë gjetën një kamion që mbante 20 ton nitrat amoniumi në luginën lindore Bekaa, i njëjti kimikat që shkaktoi shpërthimin vdekjeprurës në portin e Bejrutit një vit më parë. “Hetimet kanë filluar dhe forcat e sigurisë po ndjekin ata që janë përfshirë...

Maqedoni 20.09.21 | 09:13

MPB shqipton 191 gjoba për ngarje të shpejtë në autostradën Kumanovë – Shkup – Veles

Ministria për Punë të Brendshme informon se gjatë ditës së djeshme (19.09.2021) Njësia Lëvizëse për Sigurinë në Trafikun Rrugor ka kryer kontrolle të intensifikuara në autostradën Kumanovë – Shkup – Veles për të sanksionuar automjetet që lëvizin me shpejtësi më të madhe se...

Maqedoni 20.09.21 | 09:09

Tragjedia në Tetovë, Ruskoska: Po shqyrtohet dokumentacioni

Prokuroria për ndjekjen e krimit dhe korrupsioni për momentin nuk ka thirrur dëshmitarë për tenderët për ndërtimin e spitalit modular në Tetovë. Kryetarja e kësaj prokurorie, Villma Ruskoska në intervistë për Radio Evropa e Lirë shprehet se janë duke e shqyrtuar dokumentacionin dhe pritet...

Maqedoni 20.09.21 | 08:38

Njoftimi i parë publik i listës së çmimeve për reklamat politike të paguara në “Republika shqip” për pjesëmarrësit në zgjedhjet lokale 2021

Në përputhje me Kodin Zgjedhor dhe orarin për Kryerjen e aktiviteteve zgjedhore për zgjedhjet e ardhshme lokakle, portali „Republika shqip“ publikon Ofertën e tij për reklama politike me pagesë për pjesmarrësit në fushatën zgjedhore. Portali Shqip.republika.mk është regjistruar në...

Maqedoni 20.09.21 | 07:07

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me vranësira dhe reshje të shiut. Pasdite pritet të ketë periudha me diell. Gjithashtu do të fryjë erë mesatare nga drejtimi verior. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 9 deri 18 gradë celcius, ndërsa ato maksimale do të jenë në interval...