Wednesday, 15 September 2021
Maqedoni 15.09.21 | 21:20

Sela: Nuk na duhen ekspertë të huaj për t’i ditur emrat e viktiamve nga zjarri

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela në intervistën e tij për “245 analiza” tha se për fat të keq ende nuk dihen emrat e viktimave nga zjarri në Tetovë. Sipas tij, të paktën këtë autoritetet duhet të na njoftojnë dhe se këtë është dashur ta bëjë Ministria e Shëndetësisë...

Maqedoni 15.09.21 | 19:20

Regjistrohen 617 raste të reja në Maqedoni, humbin jetën 32 persona

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit nga 4.621 testime janë regjistruar 617 raste të reja me coronavirus. Prej rasteve të reja 314 janë në Shkup, Kumanovë 47, Strumicë 29, Shtip 26, Kavadr dhe Kërçovë 19, Ohër 18, Veles, Sveti Nikole dhe Radovish 14, Resnjë 13,...

Maqedoni 15.09.21 | 16:25

Kuvendi i Maqedonisë miratoi ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Të gjithë fondet, ndërmarrjet publike dhe personat juridik që disponojnë me kapital shtetëror, në afat prej dy ditëve pas revidimit të Afatit të KSHZ-së, duhet ta njoftojnë Komisionin Anti-korrupsion se sa automjete kanë dhe cila është gjendja e tyre. Kjo është paraparë me propozim-ndryshimet...

Maqedoni 15.09.21 | 13:58

Carovska: S’ka indikacione për ndryshim të modelit në mësimdhënie

Ministrja e Arsimit, Milla Carovska sot deklaroi se incidenca e nxënësve të infektuar me koronavirus është shumë e ulët dhe se për momentin nuk ka indikacione për ndryshim të modelit të mësimit. Carovska theksoi se në rast se keqësohet gjendja epidemiologjike, institucionet janë të gatshme...

Skena 15.09.21 | 13:11

Ekskluzive: Gjykata lë të lirë Fjolla Morinën

Fjolla Morina është shpallur e pafajshme nga dy aktakuzat për të cilat akuzohej dy muaj më parë. Gjykata Themelore në Prishtinë e ka lënë të lirë këngëtaren kosovare. Këtë e ka konfirmuar avokati Fanol Krasniqi ku i njëjti ka thënë se i është ndërprerë paraburgimi. “I është...

Ekonomi 15.09.21 | 12:53

Shtrenjtohet jetesa në Maqedoni – mbi 500 euro janë harxhimet minimale për një muaj

Harxhimet minimale mujore për një familje katëranëtarëse në muajin gusht, janë rritur për 213 denarë, në krahasim me muajin korrik. Kështu tregojnë të dhënat më të reja të përpunuara nga Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë. Sipas këtyre të dhënave, në muajin gusht një familje...

Jetë 15.09.21 | 12:40

Si të kujdeseni për variçet dhe këmbët tuaja të duken më të bukura në 4 mënyra

Sipas ekspertëve, variçet ose grumbullimi i gjakut janë vena të fryra dhe të shtrembëruara, të dukshme nën sipërfaqen e lëkurës. Ato shkaktohen më shpesh nga qëndrimi për një kohë të gjatë në këmbë ose ulur, nga faktorë gjenetik, mbipesha, shtatzënia etj. Variçet shkaktojnë lodhje...

Maqedoni 15.09.21 | 12:24

Mexhiti: Po të isha në vendin e Zaevit, do t’i pranoja dorëheqjet

Deputeti i BDI-së, Izet Mexhiti ka komentuar sot dorëheqjet që pasuan pas tragjedisë në Tetovë. Thotë se po të ishte në vendin e kryeministrit Zoran Zaev do t’i pranonte të njëjtat. “Po të isha në vendin e Zaevit, do t’i pranoja dorëheqjet”, tha Mexhiti. Ka shtuar se “në Kuvend...

Lajme 15.09.21 | 11:58

Sipas mjekëve, nëse bëni këto 4 veprime çdo ditë ulni rrezikun e prekjes nga kanceri i gjirit

Kanceri i gjirit është më i përhapuri në gratë në të gjithë botën. Ka disa zakone që rrisin rrezikun e zhvillimit të kancerit të gjirit. Duke i ditur këto zakone, mund të ndërmerrni masa për uljen e rrezikut. Instituti Amerikan për Hulumtimin e Kancerit ka zbuluar faktorët që mund...

Maqedoni 15.09.21 | 11:48

Zjarr në një ndërtesë në Tetovë, evakuohen banorët e për shkak të tymit të madh

Zjarr në hapësirat e bodrumit në njërën nga ndërtesat e njohura si kompleksi i banesave në rrugën “Borçe Koçoski” në Tetovë ka ndodhur në mëngjesin e sotëm rreth orës 4:30, ndërsa për fat të mirë nuk ka viktima. Sipas informacioneve fillestare nga zjarrfikësi i Tetovës, shumë...

Shkup 15.09.21 | 11:39

Zbulohen dy laboratori për prodhimin e marihuanës në Shkup

Gjatë ditës së djeshme (14.09.2021), policia, sektori për tregti të paligjshme të drogës dhe armëve ka privuar nga liria 33 vjeçarin Z.Z. nga Shkupi. Gjatë bastisjes në shtëpinë e tij në bulevardin AASNOM, të kryer me urdhër gjyqësor, është zbuluar një laborator i improvizuar për...

Maqedoni 15.09.21 | 11:06

ESHS Maqedoni: Janë regjistruar mbi 618 mijë qytetarë

Enti Shtetërorë për Statistika njofton se përfshi ditën e djeshme janë regjistruar gjithsej 618.120 qytetarë, 191.839 amvisëri dhe 257.099 banesa. Ndërkaq nga diaspora deri më tani, përmes aplikacionit online janë regjistruar 192.827 persona. Regjistrimi i Popullsisë dhe Amvisërive në...

Maqedoni 15.09.21 | 11:03

Zaev për Ditën e demokracisë: E ndërtojmë për barazinë e të gjithëve

Kryeministri Zoran Zaev në profilin e tij në Facebook dërgoi porosi me rastin e Ditës ndërkombëtare të demokracisë. Në vitin kur Republika e Maqedonisë së Veriut feston 30 vite pavarësi dhe pjesëmarrje të pavarur në jetën e bashkësisë së popujve, shkruan Zaev, e festojmë edhe parimin...

Shkup 15.09.21 | 11:01

Shkup: 127 gjoba për shkeljet e rregullave në trafik

Ministria për Punë të Brendshme informon se dje (14.09.2021) vazhdoi me kontrollet e intensifikuara në fushën e trafikut. Nga MPB thonë se gjithsej 127 gjoba janë vendosur në territorin e qytetit të Shkupit, përfshirë 27 për vozitje më të madhe se shpejtësia e lejuar, 11 për vozitje pa...

Maqedoni 15.09.21 | 09:56

Maqedoni: Dje janë aplikuar mbi 13 mijë doza të vaksinës anti-covid

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se procesi i vaksinimit po zhvillohet pandërprerë në të gjitha pikat në vend, ndërsa në vijim është edhe vaksinimi në terren. Nga MSH thonë se janë aplikuar gjithsej 1.411.735 doza të vaksinës, ndërsa 647.769 qytetarë janë rivaksinuar. “Dje...

Lajme 15.09.21 | 09:53

Mësimi në shkollat e mesme në Tetovë dhe Gostivar do të vazhdojë online deri më 20 shtator

Qeveria e Maqedonisë së Veriut dje ka mbajtur seancë në të cilën ka marrë disa vendime. Nga Qeveria e vendit njoftojnë se mësimi në shkollat e mesme në Tetovë dhe Gostivar do të vazhdojë online deri më 20 shtator. “Në këtë seancë, Qeveria vendosi që mësimi në shkollat ​​e...

Lajme 15.09.21 | 09:40

Ada prej vitesh në lidhje dashurie?

Emisioni “Për’puthen” arrin t’i bëj të famshëm të gjithë protagonsitët. Jo rrallëherë, konkurrentet janë fytyra të njohura të cilët njihen nga publiku edhe para famës. Së fundmi, ndjekësit i kanë zbuluar të fshehtat Adës, për të cilën thonë se është në lidhje prej vitesh. “Kjo...

Skena 15.09.21 | 09:26

E dashura e Cozman thyen heshtjen, tregon pse u nda nga reperi

Pas një kohe që ishte larguar nga skena dhe jeta publike Cozman kishte befasuar të gjithë kur bëri publike lidhjen e dashurisë me vajzën seksi me emrin Fjolla. E gjersa gjërat po shkonin për mrekulli u mësua se çifti i kanë dhënë fund lidhjes. Kjo u zbulua në rrjete sociale ku nuk kanë...

Maqedoni 15.09.21 | 09:20

Milloshovski: Edhe tragjedia e Tetovës do të zvarritet në labirintet e drejtësisë

Deputeti Milloshovski në emisionin “Programi 200” tha se nuk pret, ashtu si dhe të gjitha proceset e tjera, një zbardhje të rastit. Ai përmendi hetimin e drejtorit të Fondit Shëndetësor, Den Donçev, ku ka mbi 2 vjet që ai rast nuk merr një epilog përfundimtar. Milloshovski tha se edhe...

Maqedoni 15.09.21 | 09:09

Kuvendi i Maqedonisë, sot vazhdon seanca e 50-të

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot në orën 12:00 vazhdon debati për seancën e 50-të, rendi i ditës të së cilës ende nuk është konfirmuar. Seanca dje ishte ndërprerë për shkak të lëshimit të sallës nga ana e deputetëve të opozitës, të cilët kërkuan para deputetëve...

Повеќе