Thursday, 22 July 2021
Jetë 22.07.21 | 19:53

Qofte me kunguj dhe qepë të njoma

Receta është e thjeshtë, përbërësit janë të shëndetshëm, prandaj hidhini një sy ose ruajeni për më vonë. Përbërësit: 2 kunguj jeshilë të mëdhenj ose 3 të vegjël, 1 lugë çaji kripë, 1/2 gotë me qepë të njoma të prera imët (rekomandoj të përdoret vetëm pjesa jeshile e...

Futboll 22.07.21 | 19:49

Chelsea përgatit ofertë për Berardin

Sipas gazetarit Alfredo Pedulla, Chelsea po synon transferimin e Berardit. Raportohet se klubi anglez është në kërkim të një sulmuesi tipik dhe duket se ja ka vënë syrin futbollistit të Sassuolos. Sulmuesi ka kontratë me ekipin italian deri më 30 qershor të vitit 2024, por thuhet se ai është...

Maqedoni 22.07.21 | 19:42

Maqedoni, letërnjoftimet do të jepen edhe gjatë fundjavës

Ministria e Punëve të Brendshme njoftoi se dokumentet personale siç janë letërnjoftimi, pasaporta dhe dokumentet tjera do të jepen edhe gjatë kësaj fundjave. Sipas njoftimit, dokumentet do të jepen në objektin në Radio-televizionin e Maqedonisë dhe pikat Beko, Draçevë, Butell dhe Gjorçe...

Maqedoni 22.07.21 | 19:37

Maqedoni, përgjysmohen martesat me “të huaj”

Martesat mes çifteve të së njëjtës përkatësi etnike janë kthyer sërish në shifrat e mëparshme. Vitin e kaluar, por edhe një vit më parë janë regjistruar përqindje të ulëta të kurorëzimeve mes një shqiptar/e me maqedonas, turk, boshnjak, apo edhe të tjerë, që në evidencat zyrtare...

Bota 22.07.21 | 18:40

Merkel po përgatitet të largohet, por nuk ka kohë që të mendojë për jetën pas zyrës

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha sot se nuk ka pasur ende kohë të mendojë se çfarë do të bëjë pasi të largohet nga zyra. Sidoqoftë, ajo deklaroi se do të ishte e rëndësishme që Gjermania të ketë një pozicion në planet e Bashkimit Evropian për klimën ndërsa qeveria e re është...

Maqedoni 22.07.21 | 18:00

Zaev: Së bashku me BDI-në në zgjedhjet lokale

Kryeministri dhe kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev njoftoi se ka pasur takim me kryetarin e BDI-së, Ali Ahmeti dhe se janë dakorduar që LSDM dhe BDI bashkërisht të shkojnë në zgjedhjet lokale. Sipas Zaev, qëllimi i koalicionit parazgjedhor është përfshirja e sa më shumë partive poltiike nga...

Maqedoni 22.07.21 | 17:54

Katica Janeva do të kërkojë të mos shkojë në burgim

Ish-kryeprokurorja e PSP-së, Katica Janeva do të kërkojë të mos shkojë në burgim. Mosshkuarjen në burg ajo e arsyeton për shkak të problemeve shëndetësore. Avokatja e Janevës, Irena Frçovska thotë se nuk mund me siguri të deklarojë se në çfare do të bazoeht kërkesa për shkak se...

Maqedoni 22.07.21 | 17:52

Apasiev paralajmëron incidente në Kuvend

Kryetari dhe deputeti i “E majta”, Dimitar Apasiev tha se “nëse doni incidente, do të keni incidente”. “Nëse në komision në ora 14:00 nuk ka amendamente të partisë ‘E majta’, ju paralajmëroj të thirrni sigurim dhe ta bëjmë magjinë e madhe. Nëse dëshironi luftë, luftë do...

Maqedoni 22.07.21 | 17:45

Radev pret të mos ketë diskriminim të bullgarëve në Maqedoni

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev theksoi pret të mos ketë diskriminim ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut. “Pres të përfundojnë diskriminimet ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut. Gjuha e urrejtjes presim që të hiqet nga librat e historisë”, tha Radev. Ai u shpreh i bindur...

Maqedoni 22.07.21 | 17:40

Filipçe njofton për rekord të vaksinimeve: Virusi shpërndahet te të pavaksinuarit

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka njoftuar se dje është regjistruar numër rekord i qytetarëve të vaksinuar kundër Covid-19. Gjithsej, 17.500 persona janë vaksinuar për një ditë. “Numrin rreth 5000 qytetarë që do të vaksinohen brenda ditës me dozën e parë, duhet ta mbajmë...

Maqedoni 22.07.21 | 16:57

Maqedoni, 43% e të hospitalizuarve me coronavirus kanë humbur jetën

Gati çdo i dyti i infektuar me COVID-19 që ka hyrë në spital ka humbur jetën me virusin. Këtë e thotë statistika e fundit e raportit të Institutit për Shëndet Publik, i cili që nga fillimi i pandemisë nga gjithsej 11.851 pacientë të shëruar ka regjistruar 5.150 të vdekur. Në përqindje,...

Maqedoni 22.07.21 | 11:46

Maqedoni: Vazhdohen masat aktuale për hyrje në Greqi

Deri më 29 korrik janë vazhduar masat aktuale për hyrje në Greqi, gjegjësisht nevojitet dokument për COVID-19 dhe plotësimi i formularit PFL. Maqedonia e Veriut ende është në listën e vendeve të treta për të cilat nuk vlen ndalesa për hyrje në Greqi, janë të hapura të gjitha vendkalimet...

Jetë 22.07.21 | 11:32

Jo vetëm efekte negative; Ekspozimi në diell sjell këto të mira për shëndetin tonë

Ul Tensionin e Gjakut Përfitimi i parë që vjen nga ekspozimi i matur në diell është ulja e tensionit të gjakut. Disa studime, kanë zbuluar se gjaku çliron oksidin nitrik sapo drita e diellit të prekë lëkurën. Kjo substancë ndihmon në uljen e tensionit të gjakut dhe rrjedhimisht ul rrezikun...

Ballkan 22.07.21 | 11:29

Masat kundër pandemisë, përleshje në Athinë

Protestuesit dhe policia u përleshën jashtë godinës së parlamentit në Athinë mbrëmjen e djeshme në një protestë kundër vaksinës anti-covid. Pas përplasjeve të dhunshme, në atë çka nisi si një protestë e thjeshtë, policia lëshoi mes 1500 protestuesve, gaz lotsjellës për t’i shpërndarë,...

Bota 22.07.21 | 11:26

Origjina e koronavirusit, Kina refuzon planin e OBSH për një hetim të dytë

Kina refuzon planin e OBSH-së, për hetime të mëtejshme lidhur me origjinën e koronavirusit, në qendër të së cilit është hipoteza se ai mund të ketë dalë nga një laborator kinez. Organizata Botërore e Shëndetësisë propozoi këtë muaj një fazë të dytë hetimesh për origjinën e...

Maqedoni 22.07.21 | 11:24

Regjistrimi i popullsisë nuk do të ndikojë në të drejtat bashkësive etnike në Maqedoni

. Në intervistën për emisionin “Zona e Konfliktit”, Kryeministri Zoran Zaev foli për rezultatin e regjistrimit të ardhshëm, për të cilin ai shprehu besim se do të jetë i saktë dhe i suksesshëm dhe në asnjë mënyrë nuk ndikon në të drejtat e qytetarëve të pakicave etnike. “Në...

Lajme 22.07.21 | 10:10

“Speca me gjizë” në Los Angeles, Rita Ora i kërkon mamasë recetën e gatimit shqiptar

Prindërit e këngëtares shqiptare Rita Ora, Besnik dhe Vera Sahatçiu-Ora, kanë bërë ndalesën e radhës në Ulqin pas pushimeve në jugun shqiptar. Ata janë duke shijuar një pushim veror në mbarë bregdetin shqiptar, teksa aktualisht kanë zgjedhur lumin Buna si destinacion për të qëndruar...

Futboll 22.07.21 | 09:54

Chelsea ofron 60 milionë euro për Hazardin

Hazard mund të kthehet në Chelsea për 60 milionë euro. Ai do të lirojë numrin 7, numër të cilin ka shumë gjasa ta bartë sezonin e ardhshëm, Mbappe Eden Hazard mund ta mos e veshë më fanellën e Real Madridit. Siç raporton AS, Chelsea e ka seriozisht që ta rikthejë në “Stamford Bridge”...

Bota 22.07.21 | 09:47

Zvogëlohet jetëgjatësia në SHBA

Jetëgjatësia në SHBA ra me një vit e gjysmë në vitin 2020, rënia më e madhe një vjeçare që nga Lufta e Dytë Botërore, thanë zyrtarët e shëndetit publik të mërkurën. Ulja si për amerikanët me ngjyrë ashtu edhe për amerikanët hispanikë ishte edhe më e madhe: tre vjet. Rënia e...

Maqedoni 22.07.21 | 09:38

Gjendja me COVID-19 në Maqedoni është e qëndrueshme, vazhdon imunizimi në 58 vendbanimex

Vazhdon trendi i uljes së personave të infektuar me coronavirus në vend. Sipas të dhënave të djeshme të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë (MSH), u regjistruan 15 raste të reja, ndërsa nuk kishte viktima. Gjatë ditës midis të martës dhe të mërkurës, u kryen gjithsej 2.550 teste,...

Повеќе