Thursday, 10 June 2021
Maqedoni 10.06.21 | 21:14

Serwer: SHBA-të do të bëjnë trysni ndaj Sofjes për ta debllokuar rrugën e Maqedonisë drejt BE-së

“Administrata e presidentit amerikan pritet që ta rrisë trysninë ndaj Bullgarisë për debllokimin e procesit eurointegrues të Maqedonisë së Veriut, ndërsa urdhri aktual që e lëshoi presidenti amerikan këtë javë, ka për qëllim të bëjë trysni për përmirësimin e sundimit të së drejtës...

Maqedoni 10.06.21 | 20:30

Filipçe paralajmëron heqjen e orës policore dhe organizimin e koncerteve

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në intervistën e tij në Kanal 5 sqaroi se gjendja epidemiologjike është e mirë. Sipas tij, nuk ka hapësirë për shqetësim te qytetarët dhe nuk ka rrezik për organizim të nga organizimi i festave familjare dhe ngjarjeve kulturore gjatë kësaj vere. “Tani...

Futboll 10.06.21 | 17:09

Cristiano Ronaldo: S’bëj premtime, por jam më i motivuar se në vitin 2004

KOMENTEDownload WordPress Themes and plugins.Free Download Nulled WordPress Themes and plugins. “Nuk ia vlen të premtosh fitimin e trofeut apo të bëjmë parashikime. Ajo që mund të premtoj është se ne do të luajmë çdo ndeshje për ta fituar.” Këto janë fjalë të Cristiano Ronaldos, “yllit”...

Bota 10.06.21 | 13:45

OBSH paralajmëron Europën: Ende ka rrezik për ringjallje të virusit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se nivelet e vaksinimit në Evropë janë ende larg nga ajo që nevojitet për të ndaluar një ringjallje të virusit dhe u bëri thirrje vendeve të vazhdojnë të respektojnë masat mbrojtëse. “Mbulimi i imunizimit nuk është i mjaftueshëm...

Maqedoni 10.06.21 | 13:39

Zaev nga Tirana: Bashkë jemi më të fortë dhe më afër tregjeve të BE-së

“Plani ekonomik dhe investues i BE-së për Ballkanin Perëndimor e mbështet rimëkëmbjen afatgjate ekonomike të rajonit, njëkohësisht duke nxitur integrimin rajonal. Zbatimi i Planit do të stimulojë aktivitetin ekonomik, do të rris investimet në sektorin privat dhe publik, do të përforcojë...

Maqedoni 10.06.21 | 13:28

Kapet drogë në vlerë rreth 200 mijë euro, shoferi u përpoq të korruptojë policët

Ministria e Punëve të Brendshme informon se ka kapur sasi të drogës në vlerë rreth 200 mijë euro duke ndërprerë kështu një kanal ndërkombëtar për transport të drogës. Siç informon zëdhënesi i MPB-së, Toni Angellovski, Sektori policor në Prilep, drogën e ka kapur në orën 01 pas...

Maqedoni 10.06.21 | 13:14

Reagon MPJ e Maqedonisë: Shpallja “non-grata” e diplomatit veprim i pabazuar nga Rusia, do të ndikojë negativisht në marrëdhëniet në mes dy vendeve

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë së Veriut ka konfirmuar se Federata Ruse ka shpallur “non-grata” një diplomat të RMV-së në Ambasadën e Moskës. Nga MPJ shprehin keqardhje për këtë siç e quajnë, veprim të pabazuar nga pala ruse. “MPJ informon se sot e punësuara në Ambasadën...

Ekonomi 10.06.21 | 13:12

Paratë e diasporës së Maqedonisë – më shumë nëpërmjet bankave, më pak para në dorë

Për një të katërtën është ulur numri i parave që mërgimtarët i kanë dërguar në Maqedoni, pasi edhe ata gjatë kësaj periudhe nuk kanë punuar, ndërsa për shkak të mbylljes së kufijve këtë herë ata më shumë para kanë dërguar nëpërmjet bankave, se sa në duar, sikur ka qenë...

Lajme 10.06.21 | 13:10

MSh: Brenda 24 orëve janë aplikuar mbi 9 mijë vaksina kundër Covid-19

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjithsej në vendin tonë janë aplikuar 420.821 doza të vaksinave kundër Covid-19, prej të cilëve 168.284 paraqesin doza të rivaksinimit. brenda 24 orëve janë aplikuar 9.631 vaksina, 1.391 pres të cilëve paraqesin dozën e parë. Nga MSh njoftojnë se...

Maqedoni 10.06.21 | 11:40

Zaev në Tiranë për të nënshkruar Marrëveshjen për vendosjen e kontrolleve të përbashkëta kufitare

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, do të realizojë vizitë pune njëditore në Republikën e Shqipërisë. Kryeministri Zaev do të merr pjesë në Samitin e Vendeve të Ballkanit Perëndimor. Me Samitin do të kryesojë Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama,...

Skena 10.06.21 | 11:38

Kanye West zyrtarisht në lidhje me ish të dashurën e Cristiano Ronaldos

Kanye West dhe Irina Shayk kanë konfirmuar thashethemet se janë në një lidhje romantike, pasi u fotografuan në një “arratisje romantike” në Francë, vetëm pak kohë pasi reperi u ndaj nga Kim Kardashian. 44-vjeçari është parë duke shëtitur me supermodelen ruse në Provence, Francë në...

Maqedoni 10.06.21 | 11:35

Rusia shpall non-grada një diplomat të Maqedonisë

Rusia ka shpallur non-grada një punonjës të Ambasadës së Maqedonisë së Veriut në Moskë, thonë nga Ministria e Jashtme e Rusisë. “Olivera Çausheva-Dimovska, ushtrues detyre e ambasadorit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Federatën Ruse u thirr në Ministrinë Ruse të Punëve...

Maqedoni 10.06.21 | 11:16

Carovska: Falënderime të mëdha për mësimdhënësit, nxënësit dhe prindërit, ky vit shkollor ishte një sfidë të cilit ne iu përgjigjëm me sukses së bashku

Ministrja e Arsimit dhe Shkencës Milla Carovska përmes video fjalimit falënderoi mësimdhënësit, nxënësit dhe prindërit për përfundimin e vitit shkollor në kushte të jashtëzakonshme për shkak të pandemisë. Viti shkollor 2020/2021 ishte sfidë të cilit me sukses iu përgjigjëm. Nxënësit...

Jetë 10.06.21 | 11:15

Shitet në ankand kopja e njohur e Xhokondës “Mona Lisa Hekking”

Christie’s do të shesë në internet “Mona Lisa Hekking”, kopje e njohur e shekullit XVIIqë pronari i saj, Raymond Hekking, e kishte mbrojtur si autentike në vitet 1960. Kjo pikturë zuri faqet e para të e gazetave dhe radiove deri në SHBA, pasi ishte blerë nga një tregtar antikuaresh në...

Sport 10.06.21 | 11:01

Euro 2020: 10 rregullat që ndoshta nuk i dini

Pas një viti shtyrje shkaku i pandemisë COVID-19, Kampionati Evropian do zhvillohet këtë muaj. UEFA ka përpiluar një listë me 10 rregullat, që ndoshta shikuesit nuk e dinë. Sytë kah çmimi Kupa Henri Delaunay, trofeu zyrtar i UEFA-së, EURO që i paraqitet skuadrës fituese pas finales, mbetet...

Futboll 10.06.21 | 10:53

Granit Xhaka dëshiron të bashkohet me çdo kusht me Romën, kërkon nga Arsenali ta ul çmimin e kërkuar

Granit Xhaka thuhet se dëshiron të bashkohet me çdo kusht me Jose Mourinho te Roma, duke e shtyrë Arsenalin që ulë çmimin e kërkuar 17.5 milionë euro. Sipas Sky Sport Italia, negociatat po vazhdojnë mirë midis klubeve për shqiptarin. Oferta e parë prej 15 milionë euro u refuzua, por thuhet...

Maqedoni 10.06.21 | 10:47

Qeveria e RMV-së kërkon që Sport Club dhe Arena Sport të emitohen në shqip dhe maqedonisht

Qeveria i ka propozuar Agjencisë për komunikime elektronike që si trup kompetent, të formojë grup pune me institucionet relevante dhe të gjejë mënyrë që kanalet sportive si Sport Klub dhe Arena Sport të cilat janë të regjistruara në vendin tonë të emitojnë edhe në gjuhën maqedonase...

Skena 10.06.21 | 10:44

Këta janë yjet e Love Island qe fitojnë më së shumti nga Instagrami

Ylli i Love Islan, Molly-Mae Hague “mund të fitojë deri në 13 mijë funte” kurse Dani Dyer deri në 8000 funte për postim në Instagram e ku këta janë yjet e vilës së famshme që marrin para nga ky rrjet sociale Garuesit në Love Island shumë shpejt të bëjnë emër nga kjo shtëpi dhe...

Skena 10.06.21 | 10:25

Enca s’e duron të nxehtit, shfaqet ‘topless’ në plazh

Enca Haxhia ka ‘ngritur’ temperaturat me paraqitjen e radhës në rrjete sociale. Artistja, së fundi ka ndarë me ndjekësit një fotografi, në të cilën u shfaq tërësisht lakuriq në mes të plazhit. Ajo pozoi e fshehur në një shkëmb, teksa kishte lëshuar flokët në kraharor dhe nuk mbante...

Maqedoni 10.06.21 | 10:20

Sot dita e fundit e shkollës në Maqedoni, autoritetet në dyshime për vitin e ri shkollor

Për nxënësit e shkollave të mesme dhe fillore sot është dita e fundit e shkollës për vitin shkollor 2020/2021. Sipas Kalendarit për organizim të punës së shkollave fillore dhe të mesme, fillimi i vitit shkollor u shty për më 1 tetor, ndërsa numri i orëve mësimore është ulur nga 180...

Повеќе