Wednesday, 19 May 2021
Shkup 19.05.21 | 15:40

U hap bulevard i ri në Shkup ‘Bosnja dhe Hercegovina’

Sot, zyrtarisht u hap pjesa rrugore e sapo përfunduar e bulevardit Bosnjë dhe Hercegovinë në pjesën veriore të Shkupit. Në konferencën për media me rastin e hapjes së bulevardit u drejtua Kryetari Petre Shilegov. – Sot po i lëshojmë në përdorim 500 metrat e fundit të bulevardit të ri...

Maqedoni 19.05.21 | 15:38

Filipçe konfirmon atë që premtoi ministri Bekteshi më herët, dasmat nga fillimi qershorit

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sot ka konfirmuar qëndrimin e ministrit të Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi lidhur me organizimin e dasmave. Objektet hotelierike duhet të vazhdojnë të punojnë vetëm jashtë, dhe pas një kohe të gjatë duhet të lejohen dasmat me protokolle lidhur me mbushjen...

Lajme 19.05.21 | 15:10

Filipçe: Shpresoj të mos politizohet furnizimi me vaksinat ruse, javën e ardhshme vaksinohen gazetarët nën moshën 40-vjeçare

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, sot në konferencë për shtyp tha se javën e ardhshme do të vaksinohen pjesa e mbetur e gazetarëve, gjegjësisht ata nën moshën 40-vjeçare. Filipçe u shpreh i kënaqur me procesin e vaksinimit në vend. “Gjithsesi se gazetarët ishin një nga grupet...

Maqedoni 19.05.21 | 15:07

Javën tjetër pritet të nis përdorimi i “pasaportave” për Covid-19

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sot njoftoi se nga java e ardhshme pritet të shpërndahen të certifikata për Covid-19, transmeton Alsat. Filipçe tha se certifikata do të përmbajë informacione për historinë e udhëtarit me sëmundjen Covid-19. “Javën tjetër do të lëshojmë në...

Maqedoni 19.05.21 | 14:33

Maqedoni: Iniciativa për referendum kundër Ligjit për librat shkollor nuk është në rregull

Nisma për shpalljen e një referendumi për vendimmarrje në nivelin shtetëror të paraqitur përmes nismës qytetare “Libra dhe mësim duhet të ketë” është e çrregullt, sepse nuk është dorëzuar në formën e parashikuar në nenet 66 dhe 70 të Ligjit për Referendumin. Kështu thonë nga...

Maqedoni 19.05.21 | 13:04

Besimi dhe Tejada nënshkruan harmonizimin e Marrëveshjes për shmangjien e tatimimit të dyfishtë me Zvicrën me konventën e OECD-së

Ministri i Financave Fatmir Besimi dhe ambasadorja e Zvicrës në vend Sibil Zutter Tejada nënshkruan Protokollin për harmonizimin e Marrëveshjes ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Zvicrës për shmangien e tatimimit të dyfishtë, në përputhje me konventën e re tatimore të Organizatës...

Maqedoni 19.05.21 | 12:49

Filipçe: Mendoj se maskat duhet të mbahen edhe më tej

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe tha se pritet që situata me pandeminë Covid-19 të vazhdojë qetësohet, transmeton Alsat. Filipçe tha se masat aktuale për parandalim të shpërndarjes së infeksionit pritet të mbeten në fuqi, në përjashtim të disa lehtësimeve që parashihen të...

Kronika e zezë 19.05.21 | 11:29

Policia e Maqedonisë sekuestron marihuanë në vlerë prej 200 mijë eurove, arreston tre shtetas të Shqipërisë

Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoni informon se dje (18 maj) ka sekuestruar marihuanë me sasi prej 65 kilogramëve, me vlerë prej 200 mijë eurove. Nga MBP thonë se janë arrestuar tre persona (të tre shtetas të Shqipërisë), të cilët janë kapur me drogë. Sipas tyre, droga ishte...

Maqedoni 19.05.21 | 11:24

Dje janë vaksinuar 12.352 persona në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë informon se interesi për vaksinim është në rritje dhe se deri më tani numri i personave që kanë shprehur dëshirën për vaksinim përmes platformës në internet vakcinacija.mk është 376.793 qytetarë. “Në pikat e vaksinimit në vend që nga dje, janë vaksinuar...

Futboll 19.05.21 | 10:48

Giroud deri me tani ka folur me Juven, Romën dhe Milanin

Olivier Giroud, i cili është lojtar i lirë gjatë verës, ka konfirmuar se ka “folur me Milanin, Juventusin dhe Romën në janar, derisa ai tani po “i shqyrton ofertat nga Anglia, Spanja dhe Gjermania”. Kontrata e 34 vjeçarit me Chelsea skadon më 30 qershor, edhe pse atij mund t’i jepet...

Bota 19.05.21 | 10:45

Franca lehtëson masat, hapen lokalet dhe hapësirat kulturore

Autoritetet në Francë vendosën të lehtësojnë masat kundër koronavirusit, duke lejuar rihapjen e lokaleve, dyqaneve dhe qendrave kulturore. Nga dita e mërkurë, qytetarët do të lejohen në grupe prej 6 personash të hanë së bashku në lokalet e hapura. Ora policore gjithashtu do të shtyhet...

Maqedoni 19.05.21 | 10:42

Ndjehen lëkundje tërmeti në disa qytetet të Maqedonisë

Tërmet me magnitudë prej 2,8 shkallëve sipas Rihterit është ndjerë pasmesnate, respektivisht rreth orës 01:20, transmeton Alsat. Tërmeti ka qenë me epiqendër në rajonin Tetovë-Gostivar, 65 kilometra në jug-perëndim të Shkupit. Tërmeti është ndjerë në rajonin e Mavrovës, Gostivarit,...

Maqedoni 19.05.21 | 10:40

MSh: Brenda 24 orëve janë aplikuar mbi 12 mijë vaksina kundër Covid-19

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve janë aplikuar 12.352 doza të vaksinave kundër Covid-19, me çka numri i personave të vaksinuar ka shkuar në 186.146, ndërsa për vaksinim në platformën vakcinacija.mk janë paraqitur 376.793 persona. Sipas informacioneve nga Ministria e...

Maqedoni 19.05.21 | 09:44

Maqedonia e Veriut nuk kualifikohet në finalen e “Eurovision 2021”

Ka përfunduar nata e parë gjysmëfinale e festivalit të madh evropian të këngës, Eurovision Song Conest. Mbrëmja e zhvilluar direkt nga salla e madhe “Ahoy” në Rotterdam të Holandës, solli në skenën e saj gjigante plot 18 artistë nga 18 shtete të ndryshme. Pas përfundimit të performancave,...

Maqedoni 19.05.21 | 09:43

ISHP-Maqedoni: Për 48.3 përqind është ulur numri i rasteve të reja me coronavirus, rritet numri i të shëruarve

Sipas raportit javor të Institutit të Shëndetit Publik në periudhën nga 10 deri më 16 maj 2021, u testuan gjithsej 16.773 materiale laboratorike që kryejnë testime molekulare dhe testime antigjene për praninë e SARS-CoV-2, me një rritje prej 6.3% në krahasim me javën e kaluar, përcjell...

Ballkan 19.05.21 | 09:32

Në Speciale mbahet seanca e radhës në rastin e Thaçit dhe të tjerëve

Në Gjykatën Speciale do të mbahet konferenca për ecurinë e çështjes në rastin e ish-presidentit Hashim Thaçi dhe ish-krerëve të tjerë të UCK-së. Kjo seancë është paraparë të mbahet në orën 11:00. Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi po akuzohen se si drejtues...

Maqedoni 19.05.21 | 09:29

Mexhiti: Nëse nuk ka ndryshime në BDI, do të kemi probleme në zgjedhjet lokale

Nënkryetari i BDI-së, Izet Mexhiti në emisionin “10 Minuta” në TV21, ka folur për situatën brenda BDI-së. Mexhiti tha se duhet të merren më shumë përgjegjësi për të pasur sukses. Mes tjerash, ai theksoi se nëse në BDI nuk ndryshon diçka, do të kenë probleme në zgjedhjet lokale...

Maqedoni 19.05.21 | 09:25

Maqedoni: Dy komisione kuvendarë do të debatojnë për nismën qytetare “Libra dhe mësim duhet të ketë”

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot seanca do të mbajnë Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive dhe Komisioni ligjvënës-juridik. Në të dyja komisionet deputetët do të debatojnë rreth nismës qytetare “Libra dhe mësim duhet të ketë”, të...

Ekonomi 19.05.21 | 08:21

Maqedoni: Qeveria mori vendim për pagesën e pensioneve për muajin maj

Në seancën e djeshme (18 maj) qeveria e shqyrtoi dhe miratoi informatën për pagesën e pensioneve për muajin maj 2021 dhe obligoi fondin për sigurim penzional invalidor që t’i dërgojnë të dhënat për pensione deri te bankat më së voni 25.05.2021 që të mundet pensionistët të kenë në...

Maqedoni 19.05.21 | 07:19

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe i nxehtë, me vranësira mesatare lokale. Gjithashtu do të fryjë erë e përforcuar nga drejtimi jugperëndimor. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 5 deri 11 gradë celcius, ndërsa ato maksimale do të jenë në interval prej 21 deri...