Tuesday, 4 May 2021
Maqedoni 04.05.21 | 21:34

BFI-ja njofton: Prej nesër do të falen teravitë me xhemat dhe namazi i Bajramit

Pasi Qeveria e Maqedonisë së Veriut solli vendim, që prej nesër ora policore të fillojë në ora 23:00, Bashkësia Fetare Islame ka sjellë vendim, që prej nesër gjithashtu të kryhet rituali fetar i mbrëmjes – teravitë me praninë e besimtarëve në xhami. Në vazhdën e kësaj, njoftohet...

Maqedoni 04.05.21 | 20:36

Qeveria miraton propozimin e KSI-së: Nga e mërkura ora policore fillon në ora 23:00

Qeveria në seancën e 68-të ka miratuar propozimin e Shtabit të Krizës sipas të cilit ora policore do të filloj në ora 23:00 dhe do të zgjas deri në ora 05:00 të ditës së nesërme. Gjatë kësaj mbledhje gjithashtu u vendos që objektet gastronomike të punojnë deri në ora 22:30, por vetëm...

Maqedoni 04.05.21 | 19:31

Varhelyi: Vaksinat janë dehurat për popullin e Maqedonisë së Veriut, kujdesemi për Ballkanin Perëndimor

Komisioneri i Zgjerimit të BE Oliver Varhelyi sot në sallën “Boris Trajkovski” pas dorëzimit të vaksinave nga BE tha se nuk ishte e lehtë për të siguruar vaksina dhe shtoi se ata vazhdojnë të kujdesen për Maqedoninë e Veriut dhe Ballkanin Perëndimor. “Kjo është një ditë e mirë...

Maqedoni 04.05.21 | 19:00

Zaev: Deri në fund të gushtit do të arrijnë të gjitha 119 vaksinat kundër coronavirusit

Në konferencën e sotme të përbashkët për shtyp me Komisionerin e BE-së Oliver Varhelyi, Kryeministri Zoran Zaev falënderoi BE-në për ndihmën e saj për Maqedoninë e Veriut. Sot, 4.850 vaksina Pfizer kanë mbërritur, ndërsa të gjitha 119.123 vaksinat e siguruara nga BE do të arrijnë në...

Maqedoni 04.05.21 | 17:42

Sot 31 viktima dhe 67 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e kaluara janë kryer 1.169 teste, ndërsa janë regjistruar 67 raste të reja me COVID-19. Në Shkup – 28, Kumanovë – 8, Gostivar dhe Ohër nga 4, Prilep, Tetovë, Manastir, Kavadar dhe Shtip nga 3, Strugë, Kërçovë dhe Resnje nga 2, Sveti...

Ekonomi 04.05.21 | 13:40

KRRE i publikon çmimet e derivateve të naftës për këtë javë në Maqedoni

Komisioni Rregullator i Enegjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit miratoi vendimin me të cilin bëhet rritka e çmimit i shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht për 0.26% në raporti me vendimin 26.04.2021. Çmimet e shitjes me pakicë të benzinës EUROSUPER BS-95 dhe ЕUROSUPER BS-98,...

Maqedoni 04.05.21 | 12:20

Në Covid Qendrat në Shkup për 24 orë hospitalizohen 24 pacientë

Në 24 orët e fundit në qendrat covid në Shkup janë shtruar 24 pacientë të rinj për shkak të komplikimeve me coronavirus. Gjithsej 446 persona të dyshimtë dhe të konfirmuar me Covid-19 po trajtohen në repartet infektive në kryeqytet. Siç bëjnë të ditur nga Ministria e Shëndetësisë,...

Maqedoni 04.05.21 | 12:05

KRSKRR Maqedoni: Trotinetat elektronikë nuk mund të përdoren në rrugë dhe nga personat nën 14 vjeç

Këshilli Republikan për Siguri në Komunikacionin Rrugor u bën thirrje vozitësve të trotinetëve elektronikë që t’i respektojnë rregullat në komunikacion për shkak të sigurisë së tyre dhe pjesëmarrësve të tjerë në komunikacion. Për shkak të pranisë më të madhe të trotinetëve...

Maqedoni 04.05.21 | 11:51

Orën policore e kanë shkelur 53 persona, 384 gjoba për mos-mbajtje të maskës

Nga ora 21:00 e ditës së djeshme deri në ora 05:00 të ditës së sotme, Ministria për Punë të Brendshme në të gjithë territorin e vendit ka regjistruar 53 shkelje të orës policore. Në ndërkohë në gjithë territorin e vendit janë regjistruar edhe 384 shkelje për mos-mbajtje të maskës...

Lajme 04.05.21 | 11:33

Angellov: Ende nuk dihen arsyet për zjarrin në Galiçnik

Drejtori i Qendrës për Menaxhim me Kriza, Stojançe Angellov thotë se ende nuk dihen arsyet për zjarrin në Galiçnik. “Zjarri në Galiçnik u shua shpejt, nuk u zgjerua nëpër fshat. Banorët, mysafirët dhe objektet nuk ishin në rrezik. Ende nuk dihet se cila është arsyeja e zjarrit”, tha...

Ekonomi 04.05.21 | 11:27

Fillon pagesa e ndihmës sociale për muajin prill në Maqedoni

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale njoftoi se sot filloi pagesa e pagesës sociale dhe pagesës për mbrojtje civile dhe të fëmijëve për muajin prill. Përdoruesit e këtyre që kanë kartela do të mund që t’i marrin paratë në bankomatet e bankave nga dita e sotme. “Me qëllim që...

Maqedoni 04.05.21 | 11:22

Ja si do të jetë emri i partisë së re të Branko Cërvenkovskit!

Në opinion janë paraqitur informacione se ish kryeministri dhe presidenti i shtetit, Branko Cërvenkovski,do të formojë parti të re politike. Sipas këtyre informacioneve, Cërvenkovski i cili 20 vite ishte lider i LSDM-së, rreth vete do të grumbullojë kuadrot partiake të pakënaqur nga udhëheqësia...

Skena 04.05.21 | 10:56

Morena Taraku “djeg” Instagramin me foton e fundit

Këngëtarja njihet për pozat e saj joshëse në rrjete sociale. Dhe, Morena Taraku së fundi po shijon pushimet në Dubai derisa nuk po mungojnë edhe postimet e shumta nga atje. Ajo ka postuar një foto në bikini teksa iu ka dhënë vëmendje linjave të saj trupore. Nga afër, Morena ka ekspozuar...

Maqedoni 04.05.21 | 10:46

Pas Berlinit, Osmani e vazhdon turneun diplomatik në Kopenhagë dhe Stokholm

Pas takimeve të djeshme në Berlin, në të cilat Maqedonia e Veriut mori mbështetje të padyshimtë nga Gjermani për aderim në BE, shefi i diplomacisë Bujar Osmani sot niset për në Kopenhagë në takim me kolegun e tij dhe nikoqir, ministrin e Punëve të Jashtme të Danimarkës, Jele Kofod. Turneu...

Maqedoni 04.05.21 | 10:27

Varhelyi sot viziton Maqedoninë e Veriut

Eurokomeasri për Zgjerim, Oliver Varhelyi në kuadër të turnesë së tij në Ballkanin Perëndimor do ta vizitojë edhe Maqedoninë e Veriut me rastin e mbërritjes së vaksianve të para kundër coronavirusit të financaura nga Bashkimin Evropian. Bashkërisht me Varheliyn, në Shkup do të jetë...

Lajme 04.05.21 | 10:17

Maqedonia fillon me vaksinimin masiv, këtë javë pritet të vaksinohen 35.000 qytetarë

Pas mbërritjes së 200 mijë vaksinave kineze, nga sot në Maqedoni fillon vaksinimi masiv. Vaksinimi do të bëhet në disa pika vaksinale në disa qendra rajonale si Tetova, Manastiri, Ohri, Shtipi, Kavadari, Kumanova dhe Ohri. Në Shkup tani vijon rivaksinimi në Qendrën Sportive “Boris Trajkovski”...

Maqedoni 04.05.21 | 10:01

Sot Qeveria vendos për lehtësimin e masave

Qeveria e Maqedonisë së Veriut, sot do të sjellë vendim ndaj propozimit të Shtabit të krizës, ku u kërkua lehtësimi i masave anti-Covid. Në propozimin që Shtabi dje e dorëzoi në Qeveri, ndaj të cilit do të sillet vendim në seancën qeveritare që mbahet në ora 12:00, parashihet që: –...

Maqedoni 04.05.21 | 09:37

OBRM-PDUKM: Carovska vazhdon të shtyjë ligjin që është në dëm të procesin arsimor

Nëpërmjet një njoftimi të OBRM-PDUKM-së thuhet se Carovska vazhdon të shtyjë Konceptim për reformë në arsimin fillor ndërsa reagimet e nxënësve dhe prindërve nuk prekin ministren. Sipas tyre, me këtë arrogancë të Carovskës dhe Qeverisë humbin nxënësit të cilët janë e ardhmhja...

Maqedoni 04.05.21 | 07:04

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe me vranësira mesatare si dhe me erë në drejtim jugor. Temperatura minimale do të jetë në intervalin nga pesë deri 15 gradë celsius, ndërsa maksimalja nga 19 deri 26 gradë celsius. Në Shkup dhe rrethinë moti do të jetë i njëjtë, me diell dhe me erë në...