Friday, 26 February 2021
Maqedoni 26.02.21 | 23:44

Me këtë datë fillon muaji i shenjtë i Ramazanit

Edhe pak ditë javë na ndajnë nga muaji i shenjtë i Ramazanit. Bazuar në kalendarin mysliman agjërimi fillon me datën 12 prill, ditën e hënë. Të gjithë besimtarët e fesë islame do të agjërojnë për 30 ditë rresht, gjithsej i bije 1 mijë e 441 orë. Muaji i shenjtë i Ramazanit do të...

Bota 26.02.21 | 21:03

Raporti amerikan i zbulimit: Princi saudit i kurorës miratoi vrasjen e Khashoggit

Raporti i agjencive amerikane të zbulimit liston 21 persona për të cilët SHBA ka besim të madh se ishin përgjegjës për vdekjen e gazetarit në emër të princit të kurorës. Zyrtarët amerikanë besojnë se princi saudit i kurorës Mohammed bin Salman miratoi operacionin për “kapjen ose vrasjen”...

Maqedoni 26.02.21 | 21:01

Regjistrimi i popullsisë/ Osmani takon Simevskin dhe Selamin: Nga 1 marsi fillon operacioni statistikor

Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani sot mbajti takim pune me të gjithë shefat e përfaqësive diplomatiko konsullore, me qëllim përgatitjen për zbatimin e aktiviteteve sipas kompetencave të tyre lidhur me Regjistrimin. Në takim morën pjesë edhe Drejtori dhe zv/Drejtori i Entit Shtetëror...

Maqedoni 26.02.21 | 17:09

Shoqata e Botuesve Shqiptar fton Stefoskën ta anulojë programin vjetor

Ndaj programit kulturor vjetor kanë reaguar edhe nga Shoqata e Botuesve Shqiptarë në Maqedoninë e Veriut. Kërkojnë të anulohet programi kulturor, pasi siç thonë, është “diskriminues dhe dënues ndaj librit shqip”. Kjo Shoqatë ka aplikuar mr projekt i cili mundëson përfaqësimin e librit...

Skena 26.02.21 | 17:05

I infektuar me COVID-19, Atdheu thumbon nga karantina konkurrentët e “PërPuthen”

Atdheu nuk ishte i pranishëm në puntatën e sotme të “PërPuthen” dhe kjo për shkak se ai është infektuar me COVID. Lajmin e bëri të ditur vetë moderatorja e emisionit, Bora Zemani, e cila i uroi Atdheut shërim të shpejtë. E megjithatë, ndonëse jo i pranishëm në studio, Atdheu nuk...

Maqedoni 26.02.21 | 15:51

Zaev: Ka ngelur në histori koha e kriminelëve të pandëshkuar dhe të privilegjuar

Ne kemi hapur rrugën që drejtësia të vijë sot. Qytetarët, shteti, institucionet dhe sistemi, këto jemi ne. Të gjithë ne, secili prej nesh sot mund të ketë më shumë paqe për veten, në vetvete. Sepse, kur ka drejtësi, ka paqe, tha Kryeministri Zoran Zaev pas vendimit të ish-shefit të...

Maqedoni 26.02.21 | 15:47

Ristovska: Jemi të kënaqur nga gjykimet, paraburgimi për Mijallkovin është i domosdoshëm

Prokurorja Lençe Ristovska thotë se në tërësi Prokuroria është e kënaqur nga dënimet e shqiptuara në rastin “Shënjestra – Fortesa”, para se gjithash për shkak të asaj me të cilën janë verifikuar të gjitha dëshmitë e Prokurorisë, por që nga disa dënime janë të kënaqur ndërsa...

Maqedoni 26.02.21 | 14:48

Policia i bllokon rrugën protestuesve tek Mavrovasja, organizatorët bëjnë thirrje për qetësi

Marshi i protestuesve është ndaluar tek Mavrovasja pasi ka hasur në një kordon të policisë. Për momentin organizatorët po bëjnë thirrje për hapjen e rrugës. Ndërkohë që protestuesve iu bëjnë thirrje për qetësi dhe maturi që të mos bien pre e provokimeve. Organizatori i protestës...

Maqedoni 26.02.21 | 14:10

Në repartet infektive në Maqedoni mjekohen 675 pacientë me COVID-19

Numri i përgjithshëm i pacientëve pozitivë dhe të dyshimtë me koronavirus të cilët mjekohen në repartet infektive në kryeqytet dhe në spitalet në mbarë vendin është 6751 dhe ka rreth 370 shtretër të zbrazët spitalor në kovid-qendrat, kumtoi Ministria e Shëndetësisë. Në 24 orët...

Shkup 26.02.21 | 14:06

Shkup: 16-vjeçari shkel me makinë një kirurg

Një 16-vjeçar mbrëmë, me makinën e tij e ka shkelur një mjek kirurg të njohur, para Qendrës Klinike në Shkup. Siç informojnë nga policia, mbrëmë në orën 20:30 në SPB Shkup është denoncuar se në udhëkryqin e bulevardit “Nënë Tereza” dhe rrugën “Elisie Popovski-Marko”, 16-vjeçari...

Ballkan 26.02.21 | 13:09

E RËNDË/ Theret dhe më pas digjet i gjallë brenda banesës një person në Prishtinë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Prishtinë, ku një shtetas është therur dhe më pas është djegur i gjallë brënda një banese të pabanuar. Sipas policisë, viktima është shtetas i huaj, sirian dhe u gjet mëngjesin e sotëm brenda një shtëpie në lagjen Ulpiana. Policia e ka konfirmuar...

Maqedoni 26.02.21 | 13:02

Mijallkov dërgohet në Shutkë, gjykata vlerëson se mund të arratiset

Gjykata ka vendosë që i akuzuari i parë në rastin “Shënjestra-Fortesa” të dërgohet në në burg, pas shpalljes së aktgjykimit në këtë rast. Arsyeja për vendimin e gjykatës, ishte pasi ekziston rreziku se Mijallkov mund të arratiset, nëse dërgohet në arrest shtëpiak. “Pranohet...

Maqedoni 26.02.21 | 12:36

Një vit nga rasti i parë në Maqedoni, vazhdon rritja e të infektuarve me COVID-19

Ka kaluar saktë një vit që nga rasti i parë i konfirmuar me COVID-19 në vend, ndërsa pandemia ende nuk është qetësuar. Imunizimi i stafit mjekësor që punon në bashkëqendrat me vaksinën “Pfizer” tashmë ka filluar dhe këto ditë duhet të vijnë 200,000 vaksina nga prodhuesi kinez “Sinofarm”,...

Maqedoni 26.02.21 | 11:50

Dënime të larta për përgjimet: 12 vjet burg për Mijallkovin, nga 15 për Goran Grujevskin dhe Nikolla Boshkovskin

Gjykata Penale e Shkupit ka shpallur aktgjykimin për rastin “Shënjestra-Fortesa”, që ka të bëjë me përgjimet masive në Maqedoni. Ish-kreu i DSK-së Sasho Mijallkov është dënuar me 12 vjet burg, Goran Grujevski me 15 vjet, Nikolla Boshkovski me 15 vjet, Toni Jakimovski me 6 vjet, Gordana...

Maqedoni 26.02.21 | 11:05

Maqedonia e Veriut dhe SHBA do të nënshkruajnë memorandum të ri për bashkëpunim në mbrojtje

Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska dhe ndihmësja e sekretarit të Mbrojtjes së SHBA-së për çështje ndërkombëtare të sigurisë, Mara Karlin sot pasdite në të njëjtën kohë në Shkup dhe Uashington do ta nënshkruajnë Memorandumin për bashkëpunim në mbrojtje mes dy shteteve. Gjatë...

Bota 26.02.21 | 10:49

Mos u bëni egoist – vaksinohuni, thotë Mbretëresha Elizabeta

Mbretëresha 94-vjeçare britanike Elizabeta, e cila muajin e kaluar bëri dozën e saj të parë të vaksinimit kundër COVID-19, ka inkurajuar publikun të ndjekë shembullin, duke thënë se nuk dëmtohen dhe ata që ishin të kujdesshëm duhet të mendojnë për të tjerët. Ajo dhe burri i saj 99-vjeçar...

Maqedoni 26.02.21 | 10:34

Gjykata Penale e Shkupit sot shpall vendimin për rastin “Shënjestra-Fortesa”

Në Gjykatën Penale-Shkup sot duhet të shpallet aktvendimi për lëndën “Shënjestra-Fortesa”, që ka të bëj me përgjimin e paligjshëm she shkatërrimin e pajisjes për përgjim. Aktvendimin për këtë lëndë në gjykatë do ta dëgjoj edhe ish kreu i DSK-së dhe njëri nga të akuzuarit,...

Lajme 26.02.21 | 10:25

Maqedoni, 17 vjet nga vdekja e ish-presidentit Boris Trajkovski

Sot bëhen 17 vjet nga vdekja e ish-presidentit të Maqedonisë Boris Trajkovski, i cili e humbi jetën në fatkeqësi ajrore në Rotimlje, në afërsi të Mostarit. Në fatkeqësinë ajrore që ndodhi më 26 shkurt të vitit 2004 përpos presidentit Trajkovski humbën jetën edhe tetë anëtarë të...

Shkup 26.02.21 | 09:26

Sot protesta për rastin “Monstra”, do të mbyllen disa rrugë në Shkup

Sot, me fillim prej ora 13:30 në Shkup do të protestohet kundër vendimit të Gjykatës Penale për rastin “Monstra”. Marshi protestues do të fillojë nga parku i Çairit, do të vazhdojë drejt gjykatës dhe do të përfundojë para Qeverisë së Maqedonisë së Veriut Protesta u paralajmërua...

Shkup 26.02.21 | 08:30

Gjoba për 132 shoferë në Shkup, 36 për tejkalim të shpejtësisë

Ministria për Punë të Brendshme gjatë ditës së djeshme (25.02.2021) ka vazhduar me kontrollet e shtuara në trafik, me ç’rast vetëm në territorin e qytetit të Shkupit ka shqiptuar 132 gjoba. “36 gjoba kanë qenë për tejkalim të shpejtësisë, 6 për vozitje pa patentë shoferi, 8 për...

Повеќе