Tuesday, 23 February 2021
Bota 23.02.21 | 20:59

FDA lehtëson procesin e miratimit të vaksinave për variantet e reja të COVID-19

Ndërsa Shtetet e Bashkuara po punojnë intensivisht për të vaksinuar më shumë se 300 milion njerëz ndaj COVID-19, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka lëshuar një sërë udhëzimesh të reja, që heqin një kusht kryesor për miratimin e vaksinave. FDA njoftoi të hënën se...

Maqedoni 23.02.21 | 20:46

MPB tërhoqi fletarrestin ndërkombëtar për Sasho Mijallkov

Ministria e Punëve të Brendshme sonte e përditësoi ueb-faqen dhe e hoqi fletarrestin ndërkombëtar për ish-drejtorin e DSK-së, Sasho Mijallkov. Një vendim i tillë vjen pas paraqitjes së Sasho Mijallkov sot pasdite në Prokurorinë Themelore Publike. Gjykata Penale e Shkupit të akuzuarit Sasho...

Maqedoni 23.02.21 | 20:17

Mijallkov dërgohet në paraburgim shtëpiak

Me automjete policie, ish-drejtori i DSK-së, Sasho Mijallkov është çuar në paraburgim shtëpiak. Mediat nuk arritën të kapin Sasho Mijallkovin për shkak të errësirës së xhamave, ndërsa ai u çua në shtëpinë e tij në Vodno. Avokati i Mijallkov, Petar Vasillev nuk u përgjigj ndaj pyetjeve...

Teknologji 23.02.21 | 14:50

Kështu do të duket iPhone 13 (FOTO LAJM)

Thashethemet në lidhje me iPhone 13 janë përhapur tashmë përpara prezantimit të tij të pritur më vonë këtë vit. Apple parashikohet të lëshojë katër pajisje paksa të ndryshme në serinë e saj iPhone 13, duke u mbështetur në iPhone 12 mini, iPhone 12 dhe dy variacionet Pro. Ekspertët...

Bota 23.02.21 | 14:48

Pasi u dëbua nga Facebook e Twitter, Donald Trump ka filluar punën për të krijuar aplikacionin e tij

Ish-presidenti i ShBA-ve, Donald Trump që nga koha që u dëbua nga Tëitter dhe Facebook, ka filluar punën për të krijuar një aplikacionin e tij. Këtë e ka konfirmuar Këshilltari i Lartë i Trump, Jason Miller për “Sky Neës Australia”. “Unë mendoj se ka një shans shumë të mirë që...

Skena 23.02.21 | 14:29

“Luftën” mes Shqipes dhe Elvisit të “Përputhen” e deklarojmë të hapur (FOTO LAJM)

Mes ish-konkurrentes së “Përputhen”, Shqipes dhe një prej djemve aktual në program, Elvisit kanë nisur thumbat e kunjat në rrjete sociale. Elvisi ishte i vetmi që i doli në mbrojtje Sindit pas skandalit me Julin dhe për këtë debatoi me Arjan Konomin gjatë “Përputhen Prime”. Tani...

Maqedoni 23.02.21 | 14:23

Mickoski: Dorëheqja e Spasovskit nuk mjafton, nevojitet qeveri teknike

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski për ikjen e Sasho Mijallkovit sot deklaroi se nuk është e mjaftueshme dorëheqja e Ministrit të MPB-së, Oliver Spasovskit, por se duhet të zgjedhjet qeveri teknike. “Nuk është e rëndësishme se kush do të udhëheq qeverinë, e rëndësishme është...

Maqedoni 23.02.21 | 14:18

Shqiptarët në LSDM nuk e japin Spasovskin!

Në rrjetet sociale shumë anëtar dhe aktivistë të LSDM-së janë kundër dorëheqjes së ministrit të brendshëm, Oliver Spasovski. Një valë qëndrimesh dhe porosish janë përcjell përmes rrjeteve sociale, duke i dhënë mbështetje ministrit Spasovski, që njëherit është edhe figura e dytë...

Maqedoni 23.02.21 | 13:45

Programi për reforma ekonomike 2021-2023: Takim i nivelit të lartë me drejtoritë e KE-së

Me rastin e Programit për reforma ekonomike 2021-2023, i cili u dërgua në KE në datë 29 janar të vitit  2021 dhe që ka për qëllim që përmes masave konkrete reformuese të reagojë ndaj sfidave kryesore për konkurrencën e vendit, në kuadër të dialogut me Bashkimin Evropian për të përmbushur...

Maqedoni 23.02.21 | 13:40

Villma Ruskovska: U bë gabim i madh që “Monstra” shkoi në rigjykim

I kam thënë edhe prokurores Fatime Fetai, se u bë gabim i madh që rasti “Monstra” u ndërpre, pasi nuk u dha asnjë provë e re. Kështu shefja e Prokurorisë për lu*ftim të krimit të organizuar dhe korrupsionit, Villma Ruskovska është shprehur kundër rigjykimit të rastit. “Lëndë si...

Maqedoni 23.02.21 | 13:39

LSDM: Mickoski të thirr në përgjegjësi të gjithë të akuzuarit e OBRM-PDUKM-së

Pasi pranoi të gjitha krimet kriminale të OBRM-PDUKM-së të udhëhequr nga mentorët e tij Nikolla Gruevski dhe Sasho Mijallkov, Hristijan Mickoski të kërkojë llogari për të gjithë ata në Pallatin e Bardhë kundër të cilëve po zhvillohen raste gjyqësore, bëjnë thirrje nga LSDM. “Për...

Maqedoni 23.02.21 | 12:58

Prezantohet struktura organizative për repartin dhe qendrat rajonale për punët kufitare në Maqedoni

Ideja për kufij të hapur dhe të sigurt për të gjithë është një nga shtyllat në të cilat mbështetet Bashkimi Evropian. Forcimi i kapaciteteve kombëtare në fushën e menaxhimit të integruar të kufirit është me rëndësi të jashtëzakonshme për vendin tonë në rrugën e saj drejt përmbushjes...

Maqedoni 23.02.21 | 12:54

Maqedoni: Janë vaksinuar 1.155 punonjës shëndetësor kundër coronavirusit

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, informon se deri sot janë vaksinuar 1.155 punonjës shëndetësor kundër coronavirusit. Ai thotë se vaksinat janë të sigurta dhe të zhvilluara në platforma të sigurta. Filipçe informon se nëpërmjet web-faqes “vakcinacija.mk”, 63.075 qytetarë...

Maqedoni 23.02.21 | 12:38

Ikja e Miajllkovit, Spasovski sot mund të jep dorëheqje?

Arsyeja e dorëheqjes është arratisja e djeshme e ish-drejtorit të DBK-së, Sasho Mijalkov, të cilin policia nuk arriti ta gjente në adresën e tij të shtëpisë për të dorëzuar vendimin për arrest shtëpiak në çështjen “Target-Fortress” shkruan Plusinfo. Opozita VMRO-DPMNE po kërkon...

Maqedoni 23.02.21 | 12:00

Aziri: Joveski dhe Ruskovska të më vizitojnë në burg që t’u jap provat

Fejzi Aziri, i cili u dënua sot me 15 vjet burg në rastin “Monstra” për vrasjen e pesëfishtë te Liqeni i Smillkovcës në 2012, u bëri thirrje prokurorëve publikë Ljubomir Joveski dhe Vilma Ruskoska ta vizitojnë atë në qelinë e tij në paraburgim në Shuto Orizare. “Le të vijnë t’u...

Maqedoni 23.02.21 | 11:48

Fatime Fetai: Dënimet për “Monstrën” të pritshme, kërkojmë paraburgim për të akuzuarit

Prokuroja që e ka udhëhequr rastin “Monstra”, Fatime Fetai pasi u shpall aktgjykimi për rastin, ka vlerësuar se për ata kanë qenë të pritshme dënimet e sotme, pasi siç thotë, ishin në suaza të asaj që i kërkoi prokuroria. “Ashtu edhe siç pritëm si prokurori, të gjitha aktakuzës...

Ballkan 23.02.21 | 09:50

“Mezi pres të jap lajmin”, Rama flet për vaksinimin masiv ndaj koronavirusit

Kryeministri Edi Rama në një dalje për media ka paralajmëruar se shumë shpejt do të nisë vaksinimi masiv në Shqipëri. Edhe pse nuk bëri me dije një datë të caktuar, Rama theksoi se jemi shumë afër. Duke iu referuar tërmetit dhe pandemisë, Rama tha se gjysma e mandatit ka qenë luftë....

Maqedoni 23.02.21 | 09:39

Sot merret vendimi për rastin “Monstra”

Në Gjykatën Penale në Shkup sot duhet të shqiptohet vendimi për rastin “Monstra”. Rastin e udhëheqë gjykatësi Ognen Stavrev, ndërsa përfaqësues të Prokurorisë janë Fatime Fetai dhe Gavrill Bubevski. Prokuroria kërkoi burgim të përjetshëm për Alil Demirin, Agim dhe Afrim Ismailoviq,...

Maqedoni 23.02.21 | 09:24

Dy ditë nga arratisja e Mijallkovit, asnjë përgjegjësi nga institucionet kompetente

Ministria e Punëve të Brendshme me urdhër të gjykatës gjatë ditës së djeshme ka lëshuar fletarrest ndërkombëtarë për të akuzuarin e parë në rastin “Shënjestra-Fortesa” dhe ish kreun e DSK-së, Sasho Mijallkov, i cili që nga dita e diel është i pakapshëm për policinë. Mijallkov...

Maqedoni 23.02.21 | 09:21

Sot merret vendimi për rastin “Monstra”

Në Gjykatën Penale në Shkup sot duhet të shqiptohet vendimi për rastin “Monstra”. Rastin e udhëheq gjykatësi Ognen Stavrev, ndërsa përfaqësues të Prokurorisë janë Fatime Fetai dhe Gavrill Bubevski. Prokuroria kërkoi burgim të përjetshëm për Alil Demirin, Agim dhe Afrim Ismailoviq,...

Повеќе