Saturday, 17 October 2020
Maqedoni 17.10.20 | 12:51

Maqedoni: Sanksionohen 541 persona për mosmbajtje të maskës

Nga Ministria e Brendshme informojnë se janë sanksionuar 541 persona për mosmbajtje të maskës mbrojtëse. “Gjatë ditës së kaluar (16/17.10.2020) në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, lidhur me masën për mbajtjen e maskës mbrojtëse, janë regjistruar Shkelje 541”, thonë...

Maqedoni 17.10.20 | 12:43

MPB-Maqedoni: Arrestohet një shtetas i Shqipërisë i cili kërkohej nga Interpoli

Ministria e Punëve të Brendshme infomon se në vendkalimin kufitar “Qafë Thënë” kanë arrestuar një shtetas të Shqipërisë i cili është kërkuar nga Interpoli. “Më 17.10.2020 rreth orës 01.30 pas mesnatë në hyrje të Republikës së Maqedonisë së Veriut në vendkalimin kufitar “Qafë...

Ballkan 17.10.20 | 12:42

Ndërron jetë edhe familjari i katërt nga Ferizaj, që u aksidentuan në Gjermani

Ka ndërruar jetë edhe familjari i katërt, që ishte i përfshirë dje në aksidentin e komunikacionit në Landin e Baden Württemberg në Gjermani, Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj Stublla,  përmes një statusi në rrjetin social në Facebook, duke...

Maqedoni 17.10.20 | 12:39

Armata e Maqedonisë së Veriut si anëtare e NATO-s, pjesë e KFOR-it

Armata e Republikës së Maqedonisë së Veriut si anëtare e 30-të e NATO-s për herë të parë direkt merr pjesë në misionin KFOR. Sot në rotacionin e parë 44 pjesëtarë të Armatës do të drejtohen në misionin e NATO-s në Kosovë, të përbërë nga oficerët e shtabit dhe tokë sigurie,...

Maqedoni 17.10.20 | 09:45

Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e sentimentit anti-bullgar në Maqedoni

Përfundimisht, një veto nga Bullgaria ndaj Maqedonisë do të ishte në dëm të të dyja vendeve dhe do të shkaktonte një rikrijim të sentimientit anti-bullgare në Maqedoni, tha ish-Kryeministri i Maqedonisë, Ljubço Georgievski në emisionin “360 Gradë”. “Unë mendoj se nëse Bullgaria...

Maqedoni 17.10.20 | 07:44

Moti në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe vranësira lokale. Do të fryjë një erë e lehtë nga drejtimi perëndimor i vendit. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 6 deri më 12 gradë, ndërsa temperaturat maksimale do të lëvizin prej 17 deri më 24 gradë celsius. Ditën e diell do të ketë kushte...

Maqedoni 17.10.20 | 00:25

Siljanovska: Në ribalancin e buxhetit nuk shoh para për arsim, kjo është politikë shumë e keqe

“Ajo që është befasuese dhe zhgënjyese është se nuk shoh investime në arsim”, tha deputetja e OBRM-PDUKM-së, profesoresha Gordana Siljanovska- Davkova në ditën e dytë të debatit të Komisionit për financim dhe buxhet në temën e ribalancit të buxhetit. “Nuk ka investime më...