Sunday, 27 September 2020
Maqedoni 27.09.20 | 12:38

Gjimnazistët në Dibër do të bojkotojnë, nëse nuk ka mësim me prani fizike

Nxënësit e gjimnazit “28 Nëntori” në Dibër drejtorinë e shkollës e kanë njoftuar se do ta bojkotojnë fillimin e vitit shkollor, nëse nuk lejohen të ndjekin mësimet me prani fizike. “Nxënësit erdhën dhe e thanë atë. Ata thanë se nuk mund ta kuptonin se si një institucion arsimor...

Maqedoni 27.09.20 | 12:30

Besimi: Borxhi do të stabilizohet kur ekonomia të kthehet në rrugën e rritjes

Duke zbatuar konceptin e ri të financave SMART, ne do të punojmë në përmirësimin e realizimit të shpenzimeve kapitale. Kjo, siç informohet nga Ministria e Financave, u paralajmërua nga ministri i Financave Fatmir Besimi në intervistën javore për “Radio Evropa e Lirë” dhe theksoi se...

Maqedoni 27.09.20 | 12:15

Ndjehet tërmet në Maqedoni

Rrjeti sizmologjik telemetrik me pikë në Shkup, Vallandovë, Ohër, Shtip dhe Pehçevë, i mbajtur nga Observatori sizmologjik në kuadër të Fakultetit matematiko-natyror në Shkup, 50 minuta pas mesnate regjistroi tërmet, epiqendra e së cilit ndodhet 320 kilometra në juglindje të Shkupit në...

Maqedoni 27.09.20 | 12:12

Maqedoni: Dhjetë për qind e të testuarve për coronavirus janë pozitiv

konfirmuan 141 raste të reja me Covid-19 nga 1,559 teste në raportin e djeshëm të Ministrisë së Shëndetësisë për 24 orët e fundit. Një pacient nga Shkupi vdiq në moshën 79 vjeç. Poashtu janë regjistruar 94 pacientë të shëruar. Numri i përgjithshëm i diagnostifikuarve me coronavirus...

Maqedoni 27.09.20 | 10:21

Qeveria e Maqedonisë V. sot vendos për pakon e katërt ekonomike

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut do të mbajë seancën e saj të rregullt të gjashtë sot, me disa pika në rendin e ditës nga programi i saj i punës dhe në interes të qytetarëve. Në seancën e sotme, Qeveria do të shqyrtojë informacionin mbi pakon e katërt të masave ekonomike...

Maqedoni 27.09.20 | 10:16

Shkup, gjobiten 102 shoferë për shkelje të rregullave në komunikacion

Gjatë ditës së djeshme (26 shtator), në territorin e Shkupit, policia shqiptoi 266 gjoba për shkelje të rregullave në komunikacion. Siç informohet nga Ministria e Brendshme, 13 persona u gjobitën për mosposedim të patentës, 102 gjoba u shqiptuan për tejkalim të kufirit të shpejtësisë,...

Maqedoni 27.09.20 | 07:06

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me vranësirë dhe me reshje lokale të shiut. Në vend do të fryjë një erë e fortë jugore. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 4 deri 11 gradë, ndërsa temperaturat ditore do të lëvizini prej 14 deri më 25 gradë celsius. Në Shkup temperaturat ditore do të...