Friday, 14 August 2020
Maqedoni 14.08.20 | 17:51

BDI – LSDM: Konfirmuam parimet e koalicionit qeverisës

Konsultimet në nivele të ndryshme midis BDI dhe LSDM vazhdojnë edhe sot. Parimet mbi të cilat do të bazohet qeveria e ardhshme janë konfirmuar, dhe ato janë komunikuar para opinionit disa herë. Ne po përgatitemi për hapat e lltonë të ardhshëm, siç është përgatitja e një programi të...

Maqedoni 14.08.20 | 17:48

Korona, 160 të infektuar dhe 3 viktima në 24 orët e fundit

Rreth 4 mijë persona kanë kërkuar ndihmë psikologjike që nga muaji mars i këtij viti kur edhe janë regjistruar rastet e para me virusin COVID-19 në vendin tonë. Në një raport të Ministrisë së Shëndetësisë thuhet se që nga 15 marsi mbi 2200 biseda janë bërë vetëm në linjën e parë...

Maqedoni 14.08.20 | 14:13

Serbia kërkon test PCR për shtetasit e Maqedonisë së Veriut

Të huajt që vijnë në Serbi nga vende të caktuara do të duhet të posedojnë PCR test negativ për Covid-19, jo më të vjetër se 48 orë, ka vendosur Shtabi i Krizës në Serbi. Vendimi vlen për Maqedoninë e Veriut, Kroacinë, Bullgarinë dhe Rumaninë, tha epidemiologu serb Darija Kisiç Tepavçeviq...

Bota 14.08.20 | 13:37

Shkon në 177 numri i viktimave nga shpërthimi në Bejrut

Numri i viktimave nga shpërthimi tragjik në Bejrut ka shkuar në 177. Ministri i Shëndetësisë së Libanit, Hamad Hassan në një deklaratë për televizionin lokal njoftoi se numri i të vdekurve nga shpërthimi i javës së kaluar në Bejrut është rritur në 177. Ai shtoi se ende janë duke u...

Maqedoni 14.08.20 | 13:35

A1 Maqedoni: Pas mbylljes së Bankës Eurostandard, faturat mund të paguhen onlajn, përmes A1 i im, në secilin sallon të shitjes dhe në bankat tjera

A1 Maqedoni i njofton shfrytëzuesit se si rezultat i gjendjes së krijuar me Bankën Eurostandard, nuk do të munden t’i paguajnë faturat e tyre përmes ekspoziturave të bankës dhe njësive postare të Postës së Maqedonisë e cila e bënte këtë shërbim në emër të bankës. Faturat për shërbimet...

Shkup 14.08.20 | 13:34

Përmbyset një makinë në Probishtip, vdes 24-vjeçari nga Shkupi

Dje pasdite në rrugën Probishtip-Ratvici është përmbysur një veturë me ç`rast jetë ka ndërruar një 24 vjeçar nga Shkupi. Aksidenti ka ndodhur në vendin e quajtur “Llegovec”, kur një makinë e tipit “VW Golf” e drejtuar nga 23 vjeçari M.S. nga Shkupi është përmbysur. Në vendngjarje...

Maqedoni 14.08.20 | 13:32

Komisioni për Sëmundje Infektive me propozim përfundimtar për mësimin, Qeveria duhet të vendosë

Pas konkluzionit të seancës së Qeverisë të martën Plani i MASH-it për vitin shkollor 2020/2021 të shqyrtohet me  Komisionin për Sëmundje Infektive dhe ajo ta japë mendimin për modelin e mësimit, Komisioni dje në mbledhje solli propozim përfundimtar i cili tani do të duhet të shqyrtohet...

Ekonomi 14.08.20 | 13:19

DAP: Qytetarët ta ndërrojnë transaksionin nga banka Eurostandard në aplikacionin TVSH-ja Ime me llogari valide

Drejtoria për të ardhura publike (DAP) apelon deri tek qytetarët të cilët në aplikacionin TVSH-jaIme kanë të evidentuar llogari të transaksionit nga Eurostandard Banka, të bëjnë ndryshim me vendosjen e llogarisë valide të transaksionit, me qëllim të pagesës së mjeteve nga kthimi i TVSH-së...

Jetë 14.08.20 | 11:30

Do të dish një sekret për veten? Zgjidh një flutur tani

Nëse doni të dini më shumë rreth sekreteve të shpirtit tuaj, ky test do t’ju japë informacione të rëndësishme që mund të përdoren për zhvillimin dhe lumturinë tuaj. Zgjidhni njërën nga katër fluturat e paraqitura në imazh dhe mahnituni nga ato që do t’ju zbulojmë. Flutura #1 Ju...

Maqedoni 14.08.20 | 11:27

Mali i Zi hap kufijtë për Maqedoninë e Veriut dhe shtetet e rajonit

Mali i Zi që nga dita e nesërme do të hap kufijtë për shtetasit e Maqedonisë së Veriut, Serbisë, Bosnje dhe Hercegovinës, Shqipërisë dhe Kosovës, njoftoi drejtori i Institutit për Shëndet Publik, Boban Mugosha. “Për hyrje në Mal të Zi me siguri se do të duhet PCR test negativ ose...

Maqedoni 14.08.20 | 11:25

VMRO-DPMNE: Numri i të infektuarve është mbi 6 herë më i lartë se parashikimet e Filipçes

Partia VMRO-DPMNE vazhdon të akuzojë qeverinë për dështim në menaxhimin me pandeminë COVID-19. Nga partia e Hrtistijan Mickoskit përmes një komunikate me shkrim shkruajnë se Maqedonia me Zaevin është pikë e zezë në Evropë ndërsa pushteti i paaftë dhe i papërgjegjshëm i Zaevit dështon...

Maqedoni 14.08.20 | 10:55

Janë realizuar 4 mijë telefonata për mbështetje psikologjike gjatë pandemisë Covid-19

Klinika e Psikiatrisë në Shkup ka bërë të ditur se gjatë kohës së pandemisë Covid-19, respektivisht duke filluar nga muaji mars i vitit 2020, janë realizuar 4 000 telefonata për mbështetje psikologjike. Në linjën e parë për mbështetje psikologjike të personave të rritur në vetizolim...

Maqedoni 14.08.20 | 10:50

Arrestohet një person për djegien e veturave të EVN-së në Tetovë

Në lagjen “Potok” dhe në lagjen Bllok 70 janë djegur dy vetura të EVN-së. Veturat tashmë ishin larguar nga vendi i ngjarjes kurse nga Njësiti për intervenim gjatë zjarreve thanë se kanë pasur shumë paraqitje nga qytetarët për djegien e veturave në këto dy lagje. EVN është kompani...

Ballkan 14.08.20 | 10:32

Takim Kosovë-Serbi në Shtëpinë e Bardhë më 2 shtator

I dërguari i posaçëm i presidentit amerikan për bisedimet Kosovë-Serbi, Richard Grenell deklaroi se udhëheqësit e dy vendeve do të takohen në Shtëpinë e Bardhë për bisedime më 2 shtator. Ambasadori Grenell e bëri njoftimin të enjten në Twitter, por nuk dha hollësi të tjera. Kryeministri...

Maqedoni 14.08.20 | 10:28

Maqedoni: Numri i të infektuarve nga COVID-19 ende treshifror, apelohet për respektim të masave

U regjistruan 141 raste me Covid-19 nga 1.848 testime në raportin e djeshëm të Ministrisë së Shëndetësisë për 24 orët e kaluara. Kanë ndërruar jetë dy pacientë, një nga Shkupi (88 vjet) në kushte spitali dhe një paciente nga Kërçova (80 vjet) jashtë spitalit. Janë regjistruar 175...

Bota 14.08.20 | 10:24

Britani, rreth 300 të infektuar me koronavirus në një fabrikë për sanduiçë

Gati 300 të punësuar në fabrikën britanike e cila prodhon sanduiçë për zinxhirin tregtar “Marks end Spenser” janë pozitivë në Kovid-19. Fabrika “Grinkor” nga Nortemptoni, ku janë të punësuar 2.100 persona bëri të ditur se një pjesë e punëtorëve janë në vetizolim. “Grinkor”...

Maqedoni 14.08.20 | 10:21

Mediat greke për mandatin e ndarë Zaevit

“Maqedoni e Veriut: Mandat për Zoran Zaevin për formim të qeverisë”; “Shkup: Zaevi e mori mandatin që të formojë qeveri”; “Maqedoni e Veriut: Te Zaevi mandati për formimin e qeverisë”, janë disa nga titujt në edicionet onlajn të mediave greke, të cilat e transmetojnë tekstin...

Maqedoni 14.08.20 | 10:14

Kumtesë nga LSDM-ja për vazhdimin e bisedimeve për formimin e qeverisë

Bisedimet serioze po vazhdojnë për të formuar qeveri të përgjegjshme, me institucione që do t’u shërbejnë qytetarëve edhe më shumë dhe madje edhe më mirë. LSDM-ja, si udhëheqëse e koalicionit “Mundemi”, me më shumë vende të fituara në Kuvend, mori mandatin për të formuar qeveri...

Maqedoni 14.08.20 | 10:05

OBRM-PDUKM: Numri i të infektuarve është mbi 6 herë më i lartë se parashikimet e Filipçes

Partia opozitare OBRM-PDUKM vazhdon të akuzojë qeverinë për dështim në menaxhimin me pandeminë COVID-19. Nga partia e Hrtistijan Mickoskit përmes një komunikate me shkrim shkruajnë se Maqedonia me Zaevin është pikë e zezë në Evropë ndërsa pushteti i paaftë dhe i papërgjegjshëm i Zaevit...

Maqedoni 14.08.20 | 08:00

Digjen dy vetura të EVN-së në Tetovë

Në lagjen “Potok” dhe në lagjen Bllok 70 janë djegur dy vetura të EVN-së. Veturat tashmë ishin larguar nga vendi i ngjarjes kurse nga Njësiti për intervenim gjatë zjarreve thanë se kanë pasur shumë paraqitje nga qytetarët për djegien e veturave në këto dy lagje.  EVN është kompani...

Повеќе