Wednesday, 5 August 2020
Maqedoni 05.08.20 | 16:44

Zaev është takuar me Ahmetin, Thaçin, Selën dhe Gashin

Nga LSDM njoftojnë se lideri i kësaj partie Zoran Zaev është në konsulta të vazhdueshme me drejtuesit e partive politike që kanë deputetë në Kuvend. “Siç njoftoi dje Zaev, nga sot bisedimet janë duke u zhvilluar, bazuar në parimet, me kryetarët e partive politike, grupet e punës, anëtarët...

Bota 05.08.20 | 15:18

Kush është pronari rus i anijes me nitrat atomi që shpërtheu në Beirut, mendohet se fshihet në Qipro

Pak të dhëna dihen për pronarin e anijes së mallrave “Rhosus”, e cila ishte konfiskuar në Bejrut në vitin 2014 me 2,750 tonë nitrat të amonit. Kapiteni i anijes kishte thënë se ky mall ishte si një bòmbë që noton. Besohet se nitrati i amonit i ka dhënë fuqi shpèrthimit nga i cili...

Maqedoni 05.08.20 | 15:12

Qeveria shpall gjendje krize në pjesën kufitare në veri dhe jug të vendit

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka shpallur gjendje krize në pjesën kufitare në veri dhe jug të vendit. Nga Qeveria njoftojnë se gjendja e krizës është shpallur si pasojë e fluksit të rritur të emigrantëve si dhe për shkak të gjendjes me pandeminë Covid-19. Gjendja e krizës...

Maqedoni 05.08.20 | 14:31

MPB: Nuk ka konkurs për 500 policë të rinj

Ministria e Punëve të Brendshme demanton lajmin e disa mediumeve për konkurs të 500 policëve të rinj. “Për momentin nuk është nënshkruar asnjë konkurs për punësimin e policëve të rinj, ndërsa konkursi i fundit është nënshkruar në gusht të vitit 2017. Gjegjësisht, edhe linku që...

Maqedoni 05.08.20 | 12:07

Ministria e Mbrojtjes: Ushtarët e Maqedonisë së Veriut në Liban janë të sigurt

Ministria e Mbrojtjes në Maqedoninë e veriut shpreh ngushëllime për viktimat nga shpërthimi në Bejrut dhe potencon se ushtarët e saj në Liban janë të sigurt. “Ministria e Mbrojtjes shpreh ngushëllime të thella për viktimat nga shpërthimi në Bejrut, Liban. Ju informojmë se pjesëtarët...

Maqedoni 05.08.20 | 11:46

Fushatë për mbrojtjen e sistemit të furnizimit me ujë në Shkup

Ndërmarrja Publike “Ujësjellësi dhe Kanalizimi” – Shkup ka filluar fushatë me qëllim të rritjes së ndërgjegjësimit të publikut për mbrojtjen e sistemit të furnizimit me ujë dhe kanalizimeve nën moton “Bëhu i përgjegjshëm, vepro me ndërgjegje”. Përdorim racional i ujit, informojnë...

Maqedoni 05.08.20 | 11:44

Zaev sërish anashkalon Besën dhe Bilall Kasamin

Politikani i dikurshëm i shpresës Zoran Zaev , pas tre vitesh pushtet të dhuruar nga të tjerët, vazhdon që të rrëshqet në gabimet e shumta duke e konsideruar veten mbi të gjithë shkruan TetovaSot.Ai dëshiron të duket se është shteti, ai është kryeministri, ai është që vendos gjithcka.Të...

Skena 05.08.20 | 11:02

A është kjo modelja më e guximshme shqiptare – zhvishet e tëra para aparatit (FOTO)

Kosova e Shqipëria kanë prodhuar shumë modele kohëve të fundit, por jo të gjitha kanë pasur guximin që të zhvishen para fotoaparatit Por, nëse në Kosovë këtë rregull e kanë thyer një modele në Shqipëri tabunë e zhveshjes e ka thyer sot modelja Françeska Jaçe. Bukuroshja shqiptare...

Maqedoni 05.08.20 | 10:49

MPB shpall konkurs për pranim të 500 policëve të rinj

Ministria për Punë të Brendshme në Maqedoninë e Veriut ka publikuar shpallje publike për pranimin e 500 policëve, shkruan Fakte. Pjesa më e madhe e tyre, respektivisht 360 janë paraparë të sistemohen në Shkup, ndërsa pjesa tjetër do të shpërndahen nëpër qytetet tjera. Për momentin...

Maqedoni 05.08.20 | 10:43

Filloi “gara” për formimin e Qeverisë

Edhe zyrtarisht ka filluar “gara” për formimin e Qeverisë së re pasi Kuvendi dje mbajti mbledhjen konstitutive. Edhe kryetari i LSDM-së Zoran Zaev dhe ai i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski paralajmërojnë shumicë prej 61 deputetë. Sipas Zaevit të gjitha opsionet janë të hapura. Në pozicion...

Ekonomi 05.08.20 | 09:44

Qytetarët këtë muaj do të marrin kthimin e TVSH-së prej 5,4 milionë euro për tremujorin e dytë

Qytetarët të cilët skanojnë llogari fiskale nga fillimi i muajit do t’i marrin mjetet e kthimit për tremujorin e dytë. Sipas të dhënave të Drejtorisë së të Ardhurave Publike (DAP) në përfundim me 30 qershorin e këtij viti janë skanuar gjithsej 41.650.814 llogari fiskale, është bërë...

Maqedoni 05.08.20 | 08:52

Tre vjet e gjysmë burg për Vlladimir Pançevskin

sh-kryetari i Gjykatës Penale në Shkup, Vlladimir Pançevski i akuzuar për keqpërdorim të sistemit AKMIS, nga ana e Gjykatës së Velesit është dënuar me tre vite e gjashtë muaj burg. Vendimin e ka publikuar gjykatësja Valentina Gjorgjievska nga Gjykata e Velesit. Të akuzuarit Pançevski në...

Bota 05.08.20 | 00:25

Në shpërthimin në Bejrut kanë humbur jetën më shumë se njëqind persona, ndërsa rreth 4.000 janë plagosur

Këshilli Suprem për Mbrojtje të Libanit ka shpallur Bejrutin një fatkeqësi natyrore dhe i propozoi Qeverisë sot të vendosë gjendje të jashtëzakonshme pas shpërthimit të fuqishëm ku humbën jetën më shumë se 100 persona, ndërsa janë plagosur më shumë se 4.000. Në takimin urgjent të...

Bota 05.08.20 | 00:00

Pamje të rënda: Skenë lufte, shpërthimi i fuqishëm në Bejrut u dëgjua deri në Qipro (FOTO/VIDEO)

Mediat botërore njoftojnë se shpërthimi që ndodhi pak më herët në Bejrut ishte aq i fuqishëm sa që u dëgjua deri në Qipro. Teksa kryeqyteti i Libanit ndodhet ende në panik, deri tani rezultojnë 10 viktima, por besohet se numri do të shtohet orët që vijnë. Ende nuk dihen shkaqet e këtij...