Saturday, 4 July 2020
Maqedoni 04.07.20 | 19:40

Çulev: Zhvillimi i zgjedhjeve në verë janë një barrë shtesë për policinë

Ministri i Brendshëm, Naqe Çulev, deklaroi sot se policia është e gatshme të zhvillojë zgjedhje paqësore, të ndershme dhe demokratike. Ai theksoi se vetë procesi i votimit do të jetë i sigurt dhe u bëri thirrje qytetarëve që të dalin dhe të votojnë për opsionin që ata mendojnë se...

Shkup 04.07.20 | 19:38

Çairi, Gazi Baba dhe Buteli kryesojnë për nga numri i të infektuarve me coronavirus

Në 24 orët e kaluara, prej 1.296 testime, janë regjistruar 147 raste të reja me COVID-19. Instituti i Shëndetit Publik gjithashtu regjistroi 111 pacientë të shëruar nga coronavirusi. Poashtu sot u regjistruan edhe gjashtë viktima. Rastet aktive sot në komunat e Shkupit: Çair-409, Aerodrom-150,...

Maqedoni 04.07.20 | 19:33

SPQ “8 Shtatori”: Nuk ka listë të pritjeve për operacione urgjente

Nuk ka listë për pritje të operacioneve urgjente, ka njoftuar sot SPQ “8 Shtatori”- Shkup. Sipas spitalit, të gjithë pacientët që kanë nevojë nga intervenime elektive kirurgjikale janë njoftuar se për momentin SPQ “8 Shtatori” nuk është në mundësi të punojë si në kushte paraprake...

Maqedoni 04.07.20 | 18:35

Gjashtë viktima dhe 147 raste të reja me coronavirus në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë realizuar 1.296 teste, ndërsa janë konfirmuar 147 raste të reja me Covid-19, njofton Telegrafi Maqedoni Sipas qyteteve në Shkup-64, Kumanovë-8, Shtip-6, Prilep-3, Tetovë-16, Strugë-7, Veles-5, Manastir-4, Ohër-5, Gostivar-9,...

Maqedoni 04.07.20 | 12:42

MPB me detaje në lidhje me njeriun e mbytur në Liqenin e Ohrit

Ministria e Brendshme jep detaje të reja në lidhje me aksidentin e djeshëm kur një burrë 49-vjeç u mbyt në ujërat e Liqenit të Ohrit. Sipas policisë, në orën 2.20 në SPB Ohër është paraqitur se trupi i pajetë i S.J. (49) nga Ohri është tërhequr nga ujërat e Liqenit të Ohrit në...

Maqedoni 04.07.20 | 12:00

Maqedoni: Numri i të infektuarve me Covid-19 edhe më tej i lartë

Numri i personave të infektuar me koronavirus në vend edhe më tej mbetet i lartë. Sipas të dhënave të publikuara dje, në vend janë regjistruar 165 raste të reja me Kovid-19, shtatë të vdekur dhe 128 të shëruar. Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve që nga fillimi i epidemisë deri...

Ekonomi 04.07.20 | 11:48

Rritet paga minimale në Maqedoni

Paga minimale nga korriku është 14.934 denarë në shumë neto. Që nga ky muaj, ka një rritje të pagës minimale, ndërsa sipas llogaritjeve në sasi bruto ka arritur shumën e 21.776 denarë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Ministria e Punës dhe Politikës Sociale e publikoi vendimin në Gazetën...

Lajme 04.07.20 | 10:58

Javën e kaluar në Ohër 50, Strugë 52, ndërsa në Dibër 13 raste të konfirmuara me KOVID-19

Buletini javor i Qendrës për Shëndet Publik (QSHP) të Ohrit që përfshin komunat Ohër, Debërc, Strugë, Vevçan, Dibër dhe Qendër Zhupë, tregon se në periudhën prej 27 qershor deri më 3 korrik, në mënyrë laboratorike është diagnostikuar prania e Kovid-19 te 50 persona nga Ohri, 52 nga...

Maqedoni 04.07.20 | 07:51

Mot me diell dhe me vranësira mesatare, pasdite shi, bubullima dhe erë

Moti paradite do të jetë me diell me vranësira të vogla deri në mesatare. Pasdite mot i ndryshueshëm dhe i paqëndrueshëm në disa vende me shi të rrëmbyeshëm, bubullima dhe erë të fortë, lokalisht në formë të motit të keq me shi të rrëmbyeshëm dhe kushte për paraqitje të breshrit,...