Friday, 5 June 2020
Maqedoni 05.06.20 | 20:26

Nuk planifikohet vendosje e kufizimeve pas të hënës në Maqedoni

Nuk planifikohet asnjë masë kufizuese nga e hëna e andej, edhe përkundër numrave të lartë të të infektuarve të rinj me coronavirus. Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, nuk paralajmëroi vazhdim të orës policore, edhe pse la rezerva se deri në javën e ardhshme, ky vendim mund të...

Maqedoni 05.06.20 | 19:32

Filipçe: Kemi valë të dytë e cila vjen si rezultat i mosrespektimit të masave

“Padyshim se kemi valë të re e cila vjen si rezultat i mosprespektimit të masave për tubime dhe grupime që e dëshmoi edhe ekspertiza e detajuar në pyetësorët e detajuar epidemiologjike. Numri i rritur i të prekurve nga virusi mund të thuhet se është i pritshëm për shkak të mënyrës...

Lajme 05.06.20 | 16:22

MSH përditëson të dhënat: Sot janë regjistruar 180 raste me Covid-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në 24 orët e fundit nga 1272 testet e realizuara për Covid-19, 180 raste kanë rezultuar pozitiv. Prej tyre, 109 janë nga Shkupi, 26 nga Kumanova, 12 nga Tetova, 1 nga Dibra, 15 nga Shtipi, 1 nga Struga, 1 nga Velesi, 1 nga Manastiri, 8 nga Gostivari,...

Maqedoni 05.06.20 | 14:53

Dy viktima dhe 177 raste të reja me coronavirus në Maqedoni

Gjatë 24 orëve të fundit, nga 1.245 teste të realizuara, 177 kanë rezultuar pozitiv me Covid-19. Në Shkup janë regjistruar 105 raste, në Kumanovë-26, në Dibër-1, Shtip-15,Tetovë-13, Strugë-1, Veles-1, Manastir-1, Ohër-1, Gostivar-8, Gjevgjeli-2, Vallandovë-1, Sveti Nikollë-1, Negotinë-1. Fatkeqësisht...

Ballkan 05.06.20 | 13:14

Karantinë 14 ditore gjatë hyrjes në Bullgari për të gjithë shtetasit e Maqedonisë së Veriut

Ministria e Shëndetësisë së Bullgarisë dha rekomandim që të gjithë shtetasit e Maqedonisë së Veriut, në hyrje në Bullgari të shkojnë në karantinë 14 ditore në karantinë. Ky vendim vjen si rezultat i rritjes së numrit të të infektuarve në Maqedoni gjatë javës së fundit, përcjell...

Maqedoni 05.06.20 | 10:27

OBRM-PDUKM kritikon qeverinë për menaxhimin me situatën e coronavirusit në Maqedoni

Nëpërmjet një njoftimi të OBRM-PDUKM-së thuhet se “paaftësia e Qeveria tregon 386 të infektuar të rinj në katër ditët e fundit”. “Në gjithë Ballkanin coronavirusi po shuhet. Në pjesën më të madhe të vendeve thuajse nuk ka të infektuar, por në Maqedoni virusi merr fuqi me 120...

Maqedoni 05.06.20 | 10:17

Maqedoni, lejet e dhëna për lëvizje gjatë orës policore vazhdojnë të vlejnë

Ministria e Shoqërisë Informatike dhe Administratës njofton se tashmë lejet e dhëna për lëvizja për një pjesë e caktuar e qytetarëve vazhdojnë të vlejnë edhe gjatë fundjavës, përkatësisht nga 5 deri më 7 qershor. Me lejet që i dorëzon ministria përfshihet përfaqësuesit e institucioneve...

Maqedoni 05.06.20 | 10:13

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në vend do të jetë me diell dhe me vranësira mesatare dhe me erë të përforcuar në drejtim jugor. Deri në fund të ditës dhe gjatë datës do të ketë reshje të shiut, kryesisht në pjesët perëndimore të vendit. Temperatura minimale do të jetë në intervalin prej shtatë deri...

Maqedoni 05.06.20 | 10:07

Ende nuk dihet kur do të bëhet hapja e kufijve në Maqedoni

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse për hapjen e kufijve do të diskutojë gjatë kësaj jave. Ende nuk dihet nëse kufijtë do të hapen më 15 qershor, ashtu siç u paralajmërua më herët. Nga atje thonë se kjo varet nga të dhënat epidemiologjike, përkatësisht nga numri i të infektuarve. Ata...