Thursday, 4 June 2020
Bota 04.06.20 | 22:46

Familjeve një shtesë prej 300 euro për fëmijë: Gjermania publikon pakon prej 130 miliardë dollarësh

Gjermania ka rënë dakord për një paketë të re stimulimi të brendshëm të mërkurën me vlerë 130 miliardë dollarë, madje më e lartë se shuma maksimale që pritej më parë. Sipas mediave të huaja, ka qenë kancelarja gjermane Angela Merkel ajo që ka bërë të ditur masën gjatë një...

Bota 04.06.20 | 22:44

Të paktën 11 shtete i kanë kthyer masat kufizuese, frikë nga një valë e dytë e koronavirusit

Balansi delikat midis ringjalljes së ekonomisë dhe shmangies së një vale të dytë koronavirusi është i përhapur gjithandej globi, teksa gjetja e një qasjeje të duhur midis lehtësimit dhe kufizimeve po del të jetë problematik për shumë shtete. Të paktën 11 prej tyre kanë rikthyer disa...

Maqedoni 04.06.20 | 22:42

Stevanoviç: Mos u turpëroni nga sëmundja, kërkoni ndihmë

Askush nuk duhet të ketë turp nga sëmundja dhe secili që ka nevojë, duhet të kërkojë ndihmë nga institucionet e kujdesit shëndetësor sa më shpejt që të jetë e mundur, apelon drejtoresha e Klinikës për Sëmundjeve Infektive në Shkup, Milena Stevanoviç. Në një deklaratë në emisionin...

Maqedoni 04.06.20 | 21:27

Filloi ora policore në Maqedoninë e Veriut

Në orën 21:00 filloi ora policore për qytetarët e të gjitha komunat në qytetin e Shkupit, komunat përreth Shkupit të Haraçinës, Zhelenikovës, Ilinden, Petrovec dhe Studeniçan, në Kumanovë, Likovë, Shtip, Karbinci, Tetovë, si dhe komunat Bogovinë, Bërvenicë, Tearcë, Zhelinë dhe Jegunoc. Ndalimi...

Maqedoni 04.06.20 | 20:28

Baloski: Sjellja e papërgjegjshme vetëm se do t’i përkeqësojë gjërat

Pulmonologu Marjan Baloski për “TV24” theksoi se vetëm sjellja e arsyeshme do ta përmirësojë situatën. Sjellja e papërgjegjshme vetëm se do t’i përkeqësojë gjërat. Për momentin në Klinikën “8 Shtatori”, thekson Baloski ka 41 pacientë, 15 prej të cilëve kanë pamje të rëndë...

Maqedoni 04.06.20 | 20:06

Aeroportet në Maqedoni nuk do të hapen as gjatë këtij muaji

Drejtori i Aviacionit Civil të Maqedonisë së Veriut, Tomisllav Tuntev. vlerëson se nuk pritet që aeroportet e vendit të hapen përpara 15 korrikut. Momentalisht në RMV numri i fluturimeve në krahasim me vitin e kaluar është vetëm 7 deri në 10% dhe në to përfshihen fluturimet ushtarake,...

Maqedoni 04.06.20 | 20:00

Qytetarët “ikin” nga ora policore, bllokohet Ohri

Para fillimi të orës policore tre ditëshe për disa vendbanime, qytetarë të shumtë kanë bllokuar hyrjen në qytetin e Ohrit. Ata po braktisin vendbanimet në drejtim të vendeve ku gjatë këtyre ditëve mund të lëvizin nga ora 05:00 e mëngjesit deri në 16:00. Ora policore do të fillojë...

Maqedoni 04.06.20 | 14:17

Paunovski: Padi penale restorantit ku darkoi Mickoski

Drejtori i Inspektoratit shtetëror të tregut, Stojko Paunovski theksoi se inspektorët të cilët ishin në terren për të kryer punën e tyre, nuk kishin njohuri se kush është në restorant, por në momentin që pronari dhe të punësuarit e restorantit nuk u lejuan që të hyjnë brenda për të...

Maqedoni 04.06.20 | 14:12

Ndërpritet regjistrimi i filloristëve në një shkollë në Tetovë, për shkak të Covid-19

Pasi është konfirmuar COVID-19 tek një mësuese nga shkolla fillore “Istigball” në Tetovë, 40 kolegë të tjerë të saj me vetiniciativë kanë nënshkruar deklarata për vetizolim, me këtë rast procesi i pranimit të nxënësve të klasës së parë është ndërprerë. Drejtori Rexhep Alili...

Maqedoni 04.06.20 | 14:08

Maqedoni: Deri të hënën nuk do të ketë aplikime për dokumente personale

Në pajtim me vendimin e Qeverisë për ndalesë të lëvizjes së qytetarëve, njësitë rajonale të MPB-së nuk do të mund të realizojnë terminet e caktuara nga qytetarët për aplikim për dokumente personale. MPB informon se qytetarët që kanë caktuar termin për aplikim për dokumente personale...

Maqedoni 04.06.20 | 13:26

120 raste të reja me coronavirus, dominon Shkupi

Gjatë 24 orëve të fundit nga 953 testime janë regjistruar 120 raste të reja me coroanvirus. Prej rasteve të reja, 67 janë në Shkup, 19 në Kumanovë, 16 në Shtip, 4 në Prilep, 9 në Tetovë, 2 Veles dhe nga një rast në Gostivar, Negotinë dhe Strumicë. Instituti për Shëndet Publik poashtu...

Maqedoni 04.06.20 | 12:57

Gjykata evropiane për të drejtat e njeriut: Lube Boshkoski nuk ka pasur gjykim të drejtë

Gjykata evropiane për të drejtat e njeriut sot vendosi se ish-ministrit të Punëve të Brendshme Lube Boshkoski i janë shkelur të drejtat e gjykimit korrekt dhe të ftojë dhe të marrë në pyetje dëshmitarë gjatë procesit gjyqësor kundër tij, pas akuzës për financim të paligjshëm të...

Bota 04.06.20 | 12:52

Merkel: Plan prej 130 miliardë eurosh për rimëkëmbjen e ekonomisë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel njoftoi një plan për rimëkëmbjen e ekonomisë prej 130 miliardë eurosh për vitet 2020-2021, i destinuar për të stimuluar ekonominë gjermane, goditur rëndë nga pandemia e COVID-19. “Vlera e këtij plani do të jetë 130 miliardë euro për vitet 2020-2021,...

Maqedoni 04.06.20 | 12:50

BDI: Respektoni masat, shëndeti në rend të parë

Bashkimi Demokratik për Integrim apelon deri tek qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut që të adresojnë me seriozitetin më të madh çështjet e shëndetit publik. Ftojmë qytetarët që mos të refuzojnë testimet, të janë bashkëpunues gjatë anketimeve dhe të shmangin të gjitha...

Maqedoni 04.06.20 | 12:35

Maqedoni, publikohet protokolli se si duhet të sillemi në punë

Larja e duarve, vendosje e mjeteve dezinfektuese në vende të theksuara të hapësirës punuese, mbajtja e maskave mbrojtëse, mbajtja e largësisë prej një metër, shmangie e kontaktit fizik me persona të tjerë si përqafimi, prekja dhe shtrëngim i duarve, organizimi i punës me ndrime apo në...

Maqedoni 04.06.20 | 12:29

“Rruga drejt…” brenda Klinikës Infektive, rrëfime të të prekurve me Covid-19

Emisioni “Rruga drejt” sonte në orën 20:40 sjellë një reportazh ekskluziv nga Klinika e Sëmundjeve Infektive, mjekët e së cilës dhe personeli mjekësor që nga fillimi i pandemisë janë përballur me virusin Covid-19. Në reportazh ju sjellim pamje nga Klinika, që i ka regjistruar kamera...

Maqedoni 04.06.20 | 12:28

Larja e rregullt e duarve dhe dezinfektim, distancë fizike mes të punësuarve

Larja e duarve në mënyrë të rregullt, vendosja e mjeteve dezinfektuese në vendet e punës, mbajtja e maskave mbrojtëse, mbajtja e distancës prej së paku një metër, shmangia e kontaktit direkt fizik me persona tjerë si përqafimi, prekja dhe shtrëngimi i duarve, organizimi i punës në turne...

Maqedoni 04.06.20 | 12:25

Lejet e dhëna për lëvizje vazhdojnë të vlejnë, procedura për leje të reja mbetet e njëjtë

Ministria e Shoqërisë Informatike dhe Administratë, njofton se lejet për lëvizje, të dhëna më parë, të cilat janë përcaktuar si të përhershme, vazhdojnë të vlejnë edhe gjatë fundjavës, në fakt nga data 5-të deri më 7-të qershor. Për të tjerët, vazhdojnë të vlejnë procedurat...

Maqedoni 04.06.20 | 11:18

Një rast i ri me Kovid-19 në rajonin e Gostivarit

Me testimet e fundit për zbulimin e të infektuarve të rinj me koronavirus në rajonin e Gostivarit, është konfirmuar një rast i ri. Rezultat pozitiv me Kovid-19 rezultoi një banor i fshatit Negotinë rajoni i Pollogut, komuna e Vrapçishtit. Për sot rreth mesditës është caktuar takim i jashtëzakonshëm...

Shkup 04.06.20 | 11:09

Transporti publik në Shkup ndërpritet prej sot në ora 21 deri të hënën në ora 5

Ndërmarrja e qarkullimit publik – Shkup, informoi se prej sot në ora 21, e deri të hënën në ora 5, transporti publik në qytet nuk do të funksionojë. Prej aty potencojnë se ndërprerja e përkohshme është në pajtim me vendimin e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut për...

Повеќе