Monday, 1 June 2020
Maqedoni 01.06.20 | 20:24

Shumi i ASH-së avancohet në BESA, ja çfarë posti merr (FOTO)

Ish kryetari i ASH-së, tani anëtarë i Lëvitjes BESA, Altrim Mamuti i cili braktisi partinë e Ziadin Selës sot ka marrë detyrë të re në partinë e Bilall Kasamit. Mahmuti është bërë zëvendës shef i Shtabit Qendror Zgjedhor. “Për shkak të koordinimit më të mirë të strukturave partiake...

Shkup 01.06.20 | 20:16

Shkup, interesim i madh për subvencione për biçikletë

Gjithsej 696 kërkesa deri tani janë dorëzuar nga ana e qytetarëve për subvencione për biçikletë të blerë dhe 91 kërkesa për subvencione për monopati të blerë, prejse dje Qyteti i Shkupit i shpalli thirrjet publike. Qyteti i Shkupit theksoi se këtë vit risi është që qytetarët do të...

Maqedoni 01.06.20 | 19:25

Të infektuarit në Klinikën Infektive – Shkup: Coronavirusi ekziston

Ekipi i televizionit “Klan Maqedoni” vizituan Klinikën për Sëmundje Infektive dhe zhvilluan disa intervista si me personelin mjekësor dhe me disa pacientë të infektuar me coronavirus. Para hyrjes brenda, sipas pamjeve, mund të vërehet se ka një protokoll të rreptë të veshjes, dy...

Bota 01.06.20 | 18:30

​Zjarr para Shtëpisë së Bardhë, digjet kisha presidenciale në Uashington (VIDEO)

Kisha historike e Shën Gjonit, e njohur edhe si Kisha Presidenciale pasi ndodhet jo larg Shtëpisë së Bardhë, u dogj dhe u dëmtua gjatë protestave në Uashington. Zyrtarët e kishës thonë se ata do të luten për shëndetin e kombit, pasi kisha u dëmtua në përleshje të ashpra midis protestuesve...

Maqedoni 01.06.20 | 16:33

Kryeministri Spasovski rezultoi negativ në testimin për coronavirus

Kryeministri teknik, Oliver Spasovski në ‘Facebook’ shkroi se rezultati i testimit për Covid-19 ka rezultuar negativ. “Sapo i morra rezultatet e testimit të sotëm për Covid-19. Testi është negativ dhe nuk kam simptoma, dhe derisa sa nuk i marr rekomandimet zyrtare nga epidemiologët, do...

Maqedoni 01.06.20 | 16:26

Do të ketë apo jo karantinë për Komunat e Shkupit? Vendimi brenda 2-3 ditëve

Komisioni i Sëmundjeve Infektive ka diskutuar për kthimin e masave shtrënguese në Shkup dhe disa qytete të tjera. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe thotë se në kuadër të masave, disa komuna në Shkup mund edhe të vendosen në karantinë. Qëndrimi i përbashkët ishte të pritet edhe...

Maqedoni 01.06.20 | 15:21

Filpçe: Shtim të masave dhe kthim të orës policore në komunat problematike

Ministri Filipçe gjatë konferencës për shtyp pasditen e sotme tha se për momentin nuk do intensifikohen masa, por do të presim në ditët në vijim, dhe nëse vijon me këto numra do të ketë propozim për shtrëngimin e masave dhe eventualisht vendosjen e orës policore në komunat ku situata...

Maqedoni 01.06.20 | 15:04

Osmani: Për momentin nuk ka propozim për vendosje të orës policore në disa komuna

“Për momentin në Shtabin e Krizave nuk ka propozim për vendosjen e orës policore nëpër komuna të Shkupit, ku ka rritje të numrit të të infektuarve me coronavirus”. Këtë sot e tha zv.kryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani, sipas të cilit, masat kolektive kufizuese nuk japin...

Jetë 01.06.20 | 14:48

Nuk eshte nevoja te shkoni te estetistja, si te hiqni pushin dhe qimet e fytyres me receten bio

Një nga gjërat më të bezdisshme për femrat janë qimet e fytyrës, por akoma më të bezdisshme janë metodat e dhimbshme për t’i hequr ato. Ndërmjet mënyrave te dhimbhsme si piskatorja, depilimi me pe, strisha e dyllit apo depilimi me sheqer, të gjitha do të donit t’i jepni fund një herë...

Skena 01.06.20 | 14:45

Arbenita Ismajli thotë se është fanse “e çmendur” e këtij aktori

Arbenita është fanse e aktorit shqiptar. Modelja Arbenita Ismajli është bërë tashmë shumë e njohur për publikun. Akoma më e njohur u bë kur u lidh me reperin Fero dhe dashuria e tyre doli publikisht. Ajo është kthyer në imazhin kryesor për disa linja veshjesh dhe është shumë aktive...

Maqedoni 01.06.20 | 14:42

Kërçovë, 21 persona në izolim dhe 39 ndëshkime për mosmbajtjen e maskave

Sipas të dhënave statistikore të MPB-së, në rajonin e SPB Ohër, për momentin në izolim janë 109 persona, nga të cilët 21 persona në Kërçovë dhe ndaj tyre, nëpunësit policorë kanë kryer 69 kontrolle. Për vetizolim, për momentin janë regjistruar gjithsej 38 në këtë zonë, ndërsa...

Bota 01.06.20 | 14:36

Turqia rinis fluturimet e brendshme

Turqia rinisi fluturimet e brendshme, duke lehtësuar kufizimet në fuqi që nga marsi për të parandaluar koronavirusin e ri. ”Avioni i parë i pasagjerëve u ngrit nga Stambolli drejt kryeqytetit, Ankara”, shkroi në Twitter ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Adil Karaismailoglu, i cili...

Maqedoni 01.06.20 | 13:40

Shtatë viktima dhe 89 raste të reja me Covid-19, shërohen 17 pacientë

Gjatë 24 orëve të fundit, nga 727 teste të realizuara, 89 kanë rezultuar pozitiv me Covid-19. Sipas qyteteve,35 raste janë regjistruar në Shkup, 12 në Kumanovë, 27 në Shtip, 1 në Prilep, 7 në Tetovë, 1 në Gostivar, 1 në Strumicë, 4 në Koçani, dhe 1 në Sveti Nikollë. Instituti i Shëndetit...

Maqedoni 01.06.20 | 13:32

Është djegur serveri kryesorë i Fondit për Sigurim Shëndetësor?!

Për shkak të problemeve në serverin kryesor të Fondit për sigurim shëndetësor, sot shfrytëzuezit nuk do të mund të marrin receta. Sipas informacioneve të “Republika” serveri me shumë mundësi është djegur. Nga zyra e Fondit për sigurim shëndetësorë kanë konfirmuar se mbrëmë ka...

Maqedoni 01.06.20 | 13:16

Xhaferi: Nuk mund të jetojmë pafundësisht në gjendje të jashtëzakonshme

Liderët partiakë duhet të tregojnë përgjegjësi për dalje nga kriza, sepse nuk mund shteti të vazhdojë me gjendje të vazhdueshme të jashtëzakonshme, deklaroi sot spikeri i Kuvendit Talat Xhaferi në emisionin “Utrinski brifing” në “TV Sllobodna”. “Sa i përket gjendjes aktuale,...

Ekonomi 01.06.20 | 13:10

KRRE i publikon çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE) ka sjellë vendim për uljen e çmimeve të derivateve të naftës, për mesatarisht 0.69 përqind. Sipas vendimit të KRRE, çmimi i Eurosuper BS-98 do të jetë 59.00 denarë për litër, i Eurosuper BS-95 do të jetë 57.00 denarë për litër, ndërsa Eurodiseli do...

Maqedoni 01.06.20 | 12:46

Zaev: Punë e kryer, zgjedhjet do të mbahen më 5 korrik

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev në konferencën e sotme për shtyp duke komentuar numrin e lartë të rasteve të reja me Covid-19 tha për të mbrojtur shëndetin e qytetarëve duhen institucione funksionale dhe se sipas tij se zgjedhjet janë zgjidhje. Zaev pohoi se është i bindur se zgjedhjet e parakohshme...

Maqedoni 01.06.20 | 12:41

Regjistrohen 7 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Regjistrohen 7 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit Alsat mëson se në 24 orët e fundit janë regjistruar 7 viktima nga koronavirusi. 6 viktima në Spitalin 8 shtatori dhe një në klinikën për sëmundje infektive. Njëri nga viktimat është i moshës 83 vjeçare, një tjetër nga Ohri...

Maqedoni 01.06.20 | 11:12

VMRO: Gjysma e Qeverisë në izolim, nga LSDM-ja flasin për datë zgjedhjesh

Nga VMRO-DPMNE-ja thonë se përderisa situata me pandeminë Covid-19 nuk po përmirësohet, LSDM-ja po vazhdon të vendos si prioritet mbajtjen e zgjedhjeve. VMRO-ja akuzon LSDM-në po realizojnë fushatë edhe përkundër numrit të lart të personave të infektuar me koronavirus ditëve të fundit. “Sjellja...

Maqedoni 01.06.20 | 11:02

E premtja, 5 qershori, para Ditës së Shpirtrave, ditë jo pune për qytetarët e besimit ortodoks

E premtja, para Ditës së Shpirtrave 5 qershori, është ditë jo pune pune për qytetarët nga besimi ortodoks në Republikën e Maqedonisë së Veriut, kumtoi Ministria e Punës dhe Politikës Sociale. Nga MPPS informojnë se kjo ditë është në pajtim me Ligjin për festat e RMV-së.

Повеќе