Friday, 22 May 2020
Maqedoni 22.05.20 | 22:38

Kopshtet në Maqedoni do të hapen në muajin qershor

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipce informoi se skriningu kopshteve do të përfundojë javën e ardhshme, duke njoftuar se institucionet e fëmijëve do të fillojnë të punojnë në fillim të qershorit. “Skriningu duhet të përfundojë këtë javë, ndërsa që nga java e ardhshme, kopshtet...

Maqedoni 22.05.20 | 22:37

Maqedoni: Fakultetet të cilat plotësojnë kushtet e protokollit mund t’i hapin dyert për studentët

Qeveria e Maqedonisë në seancën e 56-të saj mori vendim hapjen e fakulteteve aty ku ka kushte për aplikimin e plotë së protokollit. “Në institucionet e arsimit të lartë ku ekziston mundësia për aplikim të plotë të protokollit, me praninë fizike të studentit mund të realizohen ligjërata,...

Jetë 22.05.20 | 22:35

Çifti tërbohet nga karantina, kapet duke bërë marrëdhënie intime në rrugë (FOTO +18)

Një çift në New York, ka thyer karantinën dhe është filmuar duke kryer marrëdhënie seksuale, në një stacion metroje të qytetit. Dyshja, u kap duke kryer marrëdhënie intime, në një stacion pothuajse të zbrazët në Brooklyn. Personat që e inçizuan videon kanë deklaruar se, edhe pse...

Futboll 22.05.20 | 22:34

“Neymar është ‘mamma mia’, kush thotë se ai s’mund të kthehet në La Liga?”

Të gjithë e duan Neymarin në Barcelonë. I fundit që ka folur për një rikthim të mundshëm të Ney në Camp Nou është ish trajneri i Brazilit, Sylvinho. Ai beson se 28 vjecari ka aftësi të jashtëzakonshme dhe e sheh atë duke e veshur sërish fanellën e Barcelonës. Neymar u largua në vitin...

Maqedoni 22.05.20 | 20:30

Filipçe: Kopshtet do të fillojnë me punë në fillim të qershorit, ndërsa hapja e kufijve pritet kah mesi i korrikut

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe informoi se skriningu në kopshtet përfundon javën e ardhshme, duke paralajmëruar se kopshtet e fëmijëve do të fillojnë me punë kah fillimi i qershorit. “Këtë javë do të duhej të përfundojë skriningu dhe tashmë pas javës së ardhshme kopshtet...

Maqedoni 22.05.20 | 19:29

Karantina për shtetasit që kthehen nga jashtë, qeveria ndryshon vendimin

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut në seancën e 56-të ka ndryshuar dhe plotësuar vendimin për zbatimin e karantinës së detyrueshme shtetërore për shtetasit e Republikës së Maqedonisë së Veriut që kthehen nga jashtë me fluturime humanitare ose konvoj. Me ndryshimet e fundit,...

Maqedoni 22.05.20 | 18:47

Maqedoni: Bajrami do të falet në xhami, ora policore prej…

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka vendosur që ora policore gjatë festës së Bajramit, respektivisht ditën e diel të nis nga ora 11:00 deri të martën në ora 05:00. Sa i përket ditës së shtunë, ora policore do të vazhdojë me orar të njëjtë, respektivisht do të nis nga...

Bota 22.05.20 | 17:57

Anglezët sfidojnë koronavirusin dhe dynden plazheve natë e ditë (FOTO)

Ndërsa numri i të infektuarve po rritet sërish në Britaninë e Madhe, njerëzit duan ta sfidojnë koronavirusin dhe kanë vërshuar nëpër plazhe, pasi edhe temperaturat rreth 27 gradë Celsius po i ndihmojnë të shijojnë rrezet e diellit. Policia në Devon u bëri thirrje të rinjve që të rikthehen...

Maqedoni 22.05.20 | 17:54

Osmani: Më tre qershor pritet që të publikohet drafti nga ana e KE-së

Zv. kryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani tha sot se drafti për kornizën e negociatave me BE-në pritet të merret në qershor, ndërsa Brukseli u informua se paketa e re e zgjerimit, pra Raporti Vjetor që pritet në qershor, do të shtyhet për në shtator. “Tani për tani, çështja...

Maqedoni 22.05.20 | 17:14

Mickoski: Zgjedhje nuk mund të ketë deri më 30 korrik, nëse…

Lideri i VMRO-DPMNE-së opozitare Hristian Mickoski sot në konferencë për shtyp paralajmëroi se një pjesë e masave antikrizë nga seti i dytë dhe i tretë nuk do të mund të realizohen nëse nuk vazhdohet gjendja e jashtëzakonshme më 30 maj sepse pastaj hyn në fuqi neni 8a të Kodit Zgjedhor...

Maqedoni 22.05.20 | 16:17

Sonte në ora 17 do të vendoset nëse do të ketë karantinë 58 orësh për fundjavë

Kryeministri Oliver Spasovski kumtoi se sot në seancë qeveritare në ora 17:00, do të vendoset se sa do të zgjasë karantina për fundjavën e ardhshme të zgjatur. Spasovski edhe një herë theksoi se vendimet në lidhje me situatën me koronavirusin merren vetëm në bazë të vlerësimeve të...

Maqedoni 22.05.20 | 16:11

Çulev: MPB-ja nuk do të donte të bëjë presion ndaj bashkësive fetare

Në ankesat e besimtarëve nga BFI se nëpunësit e policisë i kanë lutur të mos kenë lutje për festën e Ramazan Bajramit, ministri teknik i Punëve të Brendshme, Naqe Çulev, deklaroi se Trupi koordinues pranë MPB-së miratoi vendim që anëtarët e MPB-së të veprojnë në mënyrë parandaluese...

Maqedoni 22.05.20 | 16:00

Pendarovski: Liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme

Presidenti Stevo Pendarovski në një prononcim për “TV 21”, në lidhje me ngjarjet e fundit me Bashkësinë Fetare Islame, ka kërkuar që liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme të qytetarëve gjatë festave fetare dhe të dënojnë çdo sjellje që është në kundërshtim...

Maqedoni 22.05.20 | 15:19

Autoritetet në vend vlerësojnë se është akoma herët për hapjen e kufijtë

Autoritetet në Maqedoninë e Veriut mbeten në qëndrimin se është ende herët për hapjen e kufijve dhe se kur të vijë koha kjo duhet të bëhet në koordinim me shtetet fqinje. Por autoritetet në vendet fqinje nuk pritën koordinim rajonal. Serbia hapi sot kufijtë e saj pas propozimit të shtabit...

Maqedoni 22.05.20 | 15:18

Çulev: Me lirimin e masave kundër Kovid-19 presim rritje të numrit të emigrantëve ilegal

Situata e sigurisë në territorin që e mbulon SPB- Strumicë është e kënaqshme, ka thënë ministri teknik për Punë të Brendshme, Naqe Çulev pas vizitës në vendkalimin kufitar Bogorodicë, DPB Gejvgjeli dhe SPB- Strumicë. “Kemi biseduar për intensifikimin e aktiviteteve të SPB- Strumicë...

Bota 22.05.20 | 14:07

Për Ramazan djali i Khashoggit fal vrasësit e babait

Djali i gazetarit të vrarë Jamal Khashoggi ka lëshuar një deklaratë ku i falë vrasësit e tij. Khashoggi, një kritik i njohur i qeverisë saudite, ishte vrarë brenda konsullatës së mbretërisë në Stamboll të Turqisë, në tetor 2018. Zyrtarët sauditë thonë se vdekja e tij ishte rezultat...

Maqedoni 22.05.20 | 14:00

Falja e Bajramit, Spasovski selam Mulla Sulës: Asnjë udhëheqës fetar nuk është më i fortë se shteti!

Askush nuk është më i fortë se shteti, asnjë zyrtar, asnjë udhëheqës fetar, asnjë institucion, tha sot Kryeministri teknik Oliver Spasovski, duke iu përgjigjur një pyetjes së gazetarit, nëse ka presion ndaj Qeverisë në lidhje me vendimin për zgjatjen e orës policore për fundjavën e...

Maqedoni 22.05.20 | 12:11

Regjistrohen 23 raste me Kovid-19

Në 24 orët e fundit në mbarë vendin janë evidentuar 23 persona të infektuar me Kovid-19. Ndërkohë që 9 pacientë janë shëruar dhe asnjë nuk ka ndërruar jetë. Numri më i madh i të infektuarve është regjistruar në: Shkup-12, Kumanovë-4, Tetovë-4, Prilep-2 dhe 1 në Negotinë. Në bilancin...

Maqedoni 22.05.20 | 10:44

Qeveria sot vendos për orën policore gjatë fundjavës

Qeveria sot duhet të vendos për propozimin e parashtruar nga Komisioni për sëmundje infektive për orën policore gjatë fundjavës. Komisioni në fjalë ka propozuar që ora policore të fillojë të shtunën në ora 19:00 dhe të përfundojë të martën në orën 05:00.

Shkup 22.05.20 | 10:42

Një automobil ka rënë në lumin Vardar te spitali Axhibadem Sistina (drejtpërdrejtë)

Në vijim është aksioni për tërheqjen a automobilit, i cili ka rënë në lumin Vardar në afërsi të urës për këmbësorë te spitali Axhibadem Sistina. Ekipet të njësisë zjarrfikëse dhe njesisë së zhytësve pranë MPB-së janë duke tentuar të tërheqin automjetin. Tani për tani nuk...

Повеќе