Monday, 27 January 2020
Jetë 27.01.20 | 17:37

A shtojmë me të vërtetë peshë nga buka e bardhë?

Koha e fundit buka është menduar të jetë e dëmshme për shëndetin. Kjo mbështetet nga fakti që shitjet e bukës janë ulur me rreth 40 për qind në 30 vitet e fundit, zbulon një studim italian. Në shumicën e rasteve, njerëzit nuk blejnë bukë, pasi mendojnë se mund të kenë ndonjë formë...

Skena 27.01.20 | 17:35

Ermali i blen Arianës veturë 100 mijë euroshe

Ermal Fejzullahu është përkujdesur që bashkëshortja e tij të ketë një nga veturat më të reja dhe më luksoze. Kënëgtari ka zbuluar përmes një postimi në Instagram se ai i ka blerë Arianës një veturë të tipit Range Rover Velar të serisë më të fundit. Kjo veturë shumë luksoze...

Skena 27.01.20 | 17:02

Thonjtë ‘kthetra’, trendi i tapetit të kuq në Grammys 2020

‘Kthetrat’ ishin trendi i tapetit të kuq në Grammys 2020 – të kombinuar me kristale, logo apo numra me fat. Thonjtë shumë të gjatë pa dyshim se ishin trendi që mbizotëroi në ceremoninë e të dielës, ku shumë të nominuar, nikoqirët ashtu si edhe ata që performuan u shfaqën me manikyre...

Bota 27.01.20 | 17:00

Shkon në 41 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi

Ka shkuar në 41 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi, njoftojnë autoritetet turke.Tërmeti me magnitudë 6.8, tronditi krahinën lindore të Elazig mbrëmjen e së premtes. Dridhjet u ndie edhe në vendet fqinje. Trupi i fundit i bllokuar nën mbeturinat u gjet, tha në një postim në Twitter,...

Jetë 27.01.20 | 13:33

Dhëndri i sapomartuar tradhton nusen me nënën e saj, 9 muaj më vonë, bëhen me djalë (FOTO)

Një çift i sapomartuar shkojnë për muaj mjalti dhe marrin me vete edhe nënën e nuses. Deri këtu nuk ka asgjë të pazakontë, nëse nuk do të ishte fakti se dhëndri gjatë pushimeve do e tradhtonte me nënën e saj dhe nëntë muaj më vonë, ata u bën me djalë. Një histori e pabesueshme...

Jetë 27.01.20 | 13:31

80 vjeçarja martohet me 35 vjeçarin, ““Më bëri të ndihesha përsëri e virgjër” (FOTO)

Një pensioniste britanike është e vendosur të martohet me të dashurin e saj me origjinë egjiptiane, dhe pretendon se pavarësisht diferencës së tyre në moshë prej 45 vitesh, ai e bëri atë të ‘ndjehet përsëri si e virgjër’. Iris Jones, 80 vjeç u njoh me 35-vjeçarin Mohamed Ahmed...

Sport 27.01.20 | 13:28

Dallas Mavericks me vendim të madh pas vdekjes së Kobe Bryant

Basketbolli në zi. Vdekja e Kobe Bryant ka tronditur të gjithë pa asnjë dallim. E skuadra nga NBA, Dallas Mavericks ka marrë një vendim të madh sa i përket legjendës amerikane. Presidenti i klubit, Mark Cuban ka vendosur ta pensionojë numrin 24 [numri ikonik i Kobe] – edhe pse Bryant nuk...

Bota 27.01.20 | 13:25

Studenti shqiptar nga Kina: Frikë e madhe, zgjohemi duke kontrolluar veten

Kina është paralizuar nga koronavirusi i cili u ka marrë jetën deri më tani 56 personave ndërsa po përhapet me shpejtësi të madhe. Sefer Vrana student shqiptar në provincën Guandon të Kinës rrëfeu në një lidhje direkte për Abc News realitetin e frikshëm në Kinë. Seferi u spreh se...

Ekonomi 27.01.20 | 13:22

Çmime të reja të derivateve të naftës

Nga sonte në mesnatë derivatet e naftës do të shiten më çmime më të lira, kështu vendosi sot Komisioni Rregullatorë për Energjetikë. Benzina Euro-Super BS-95 dhe Euro Super BS-98 do të lirohen për gjysmë denari derisa Dizeli për një denar. Kështu që Euro Super BS – 95 do të shitet...

Maqedoni 27.01.20 | 13:21

Zhbogar: Kuvendi të miratoj ligjet e mbetura, përfshi edhe atë për Prokurorinë Publike

Ambasadori i BE-së, Samuel Zhbogar konfirmoi se muajt e ardhshëm do të jenë shumë të rëndësishëm për zgjerimin e BE-së, derisa për këtë qëllim Brukseli po punon në tre shtylla, edhe atë: Komisioni Evropian në fillim të shkurtit do ta prezantojë metodologjinë e re të zgjerimit, do...

Maqedoni 27.01.20 | 12:30

Osmani: 2020 është vit i Ballkanit Perëndimor

Osmani para Komisionit për Çështje Evropiane me rastin e Kryesimit me Këshillin e BE-së nga ana e Kroacisë Zëvendëskryeministri Osmani, sot kishte fjalën e tij para Komisionit për Çështje Evropiane me rastin e marrjes së Kryesimit me Këshillin e BE-së nga ana e Republikës së Kroacisë. “Urime...

Maqedoni 27.01.20 | 11:12

VMRO-DPMNE: Prioritet i LSDM-së, Zaevit dhe Filipçes janë interesat personale të biznesit, e jo mirëqenia e qytetarëve

Prioritet i LSDM-së, Zoran Zaevit dhe Venko FIlipçes janë interesa personale të biznesit, e jo mirëqenia e qytetarëve. LSDM-ja, Zoran Zaevi dhe Venko Filipçe vazhdojnë t’i gënjejë dhe t’i manipulojnë qytetarët në periudhën parazgjedhore. Nuk ka as gjurmë as zë nga Qendra klinike e...

Shkup 27.01.20 | 11:08

Qyteti i Shkupit planifikon rinovim të mekanizimit të NP “Rrugë dhe rrugica” dhe “Parqet dhe gjelbërimet”

Në seancën e ardhshme të Këshillit të Qytetit të Shkupit do të shqyrtohet propozim-vendimi për huamarrje nga institucioni financiar në vlerë prej 150 milionë denarë, për furnizim të automjeteve dhe pajisje për ndërmarrjet publike “Parqet dhe gjelbërimet” dhe “Rrugë dhe rrugica”....

Skena 27.01.20 | 10:56

U bënë “viral” nëpër rrjete sociale, sonte i bëjnë diss Tayna-s dhe Rinës

Ka filluar sezoni i ri i n’Kosovë Shoë. Këtë të dielë mysafirët e parë kanë qenë, Faik Zogaj, veteran lufte i cili ka shpjeguar se jeton në kushte tejet të vështira dhe që dy muaj nuk ka rrymë në shtëpi. Mysafir tjetër ka qenë Arbnora Ademaj, ish Miss Kosova e cila së fundi do...

Bota 27.01.20 | 10:52

Cilat janë simptomat e Koronavirusit ?

Një virus – më parë i panjohur për shkencën – po shkakton sëmundje të rëndë të mushkërive në Kinë dhe gjithashtu është zbuluar në vende të tjera. Të paktën 81 persona dihet se kanë vdekur nga virusi, i cili u shfaq në qytetin kinez Wuhan në dhjetor të vitit të kaluar. Tashmë...

Sport 27.01.20 | 10:47

“Zemra e saj u nda në miliona copa”, kur gruaja e Bryant kuptoi lajmin e kobshëm

Bota e sportit është tronditur sot nga lajmi i trishtë se legjenda e basketbollit, Kobe Bryant ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti me helikopter. Bryant ndodhej në bord me vajzën e tij 13-vjeçare, Giannën dhe dy pasagjerë të tjerë. Nga aksidenti nuk ka asnjë të mbijetuar. “Hollywoodlife”...

Lajme 27.01.20 | 10:37

Maqedoni, vetëm 56 kërkesa për pensionin social

Në Komunat Dibër dhe Qendër Zhupë, deri tani ka shumë pak kërkesa për pensionin social. Sipas të dhënave të Qendrës për Punë Sociale në Dibër, janë evidentuar 56 kërkesa, por vlerësohet se numri i personave mbi 65 vjet e që i plotësojnë kushtet për këtë të drejtë sociale, është...

Maqedoni 27.01.20 | 10:28

BE do të monitorojë proceset gjyqësore për korrupsion në Maqedoninë e Veriut

Komisioni Evropian do të monitorojë të paktën 50 procese gjyqësore për korrupsion ose krim të organizuar në Maqedoninë e Veriut. Përgjegjës për monitorimin do të jenë përfaqësues të OSBE-së të cilët do t’ia paraqesin raportet Komisionit. Se cilët procese gjyqësore do të monitorohej...

Maqedoni 27.01.20 | 10:28

Zbulohet administratori i grupit “Dhoma e hapur” që abuzonte në rrjetin social “Telegram”

Policia ka identifikuar administratorin dhe i posedon të gjithë numrat e telefonave të anëtarëve të grupit “Dhoma e hapur” (Javna Soba) të rrjetit social “Telegram” në të cilin janë publikuar fotografi dhe përmbajtje eksplicite, kanë konfirmuar për Agjencinë shtetërore të lajmeve...

Maqedoni 27.01.20 | 10:22

VMRO-DPMNE: Villma Ruskovska edhe më tutje e mbron Zoran Zaevin

Puna për Zoran Zaevin dhe mbulimi i krimeve të tij nuk janë obligime të reja në agjendën e Villma Ruskovskës. Para se ta mbrojë në rastin “Reket”, Ruskovska e kishte mbrojtur edhe për krim të dukshëm zgjedhor, i dokumentuar me masa të veçanta hetuese. Villma Ruskovska edhe më tutje...

Повеќе